Sırbistan Uçak Bileti

Sırbistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Sırbistan Cumhuriyeti
  • Başkent: Belgrad
  • Nüfusu: 7.022 milyon
  • Yüz Ölçümü: 88.361 km2
  • Komşuları: Sırbistan’ın komşuları, Macaristan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya, Romanya, Kosova ve Bulgaristan’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Sırpça, tanınan diller ise Makedonca, Macarca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca’dır. 
  • Telefon kodu: +381
  • Başkan: Aleksandar Vucic
  • Para Birimleri: Sırp Dinarı

Sırbistan Kuruluş Yılı

Yugoslavya’nın bir arada kalan iki parçasında oluşan Sırbistan Karadağ Devlet Birliği, Karadağ’da 21 Mayıs 2006 tarihinde düzenlenen referandum sonucunda De Facto olarak ortadan kalkmış oldu. Hukuki olarak ortadan kalkan birliğinin tam olarak son bulması her iki ülke parlamentosunun 3 Haziran 2006 yılında onaylaması sonucunda gerçekleşmiş oldu. Onaylamadan sonra Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Karadağ’ın başkenti ise Podgorica oldu.

sırbistan hakkında

Ve böylece her iki ülke kendi politikalarını serbestçe belirme hakkını elde ettiler. Yaşanan ayrılıkla birlikte Sırbistan’ın denizle bağlantısı tamamen kesilmiş oldu. Denizle bağlantısı kesilen Sırbistan donanmasını satılığa çıkardı. 

Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan, tarihi yapıları, kültürel etkinlikleri ile Avrupa ile Doğu’nun harmanlandığı bir ülkedir. Kışın kayak merkezlerinde kayak yapılabilir. Yazın tarihi eserleri, heybetli kaleleri, eski manastırları gezilebilir. Orta Çağ kentlerini yansıtan şehirleriyle turistik mekanlar bakımından zengin olan ülkeyi gezmek için güzel bir vakit ayırmak şarttır. 

Belgrad

44 defa yerle bir edilmiş tam olarak 115 savaş görmüş olan Belgrad, Sırbistan’ın başkentidir. Oldukça huzur verici bir atmosferi bulunan kentte film, müzik, kitap fuarı gibi kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Kentte bulunan Belgrad Kalesi, kiliseleri ve müzesiyle şehrin en ünlü tarihi yeridir.  Kaleden kenti ve nehirleri izleme mümkündür. Mucitlerin kralı olan Nikola Tesla Müzesi, müzeler arasında 400 binden fazla eseriyle en iyisi olan Ulusal Müze, Belgrad’da yer almaktadır. 

Niş

Avrupa’nın ve Balkanların en eski şehirlerinden biri olan Niş, Sırbistan’ın üçüncü büyük kentidir. Tam bir öğrenci kenti olan Niş’in tarihi Milattan önce 279 yılına uzanmaktadır. Merkezinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma 18. yüzyıl kalesinin bulunduğu Niş, Bizans’ın kurucusu Büyük Konstantine’nin doğduğu yerdir. 

sirbistan uçak bileti

Devil’s Town

Adını garip kaya şekillerinden alan Devil’s Town, ülkenin en görkemli kaya oluşumlarından meydana gelmektedir. Radan Dağı eteklerinde bulunan Devil’s Town’da boyları 2 ile 14 metre arasında değişen ve genişliği 5 metre olan 202 eşsiz kaya formasyonlarından oluşmaktadır. 2 vadiye yayılmış olan bu kayalar hakkında şeytan tarafından taşlaştırılmış düğün sakinleri olduğu şeklinde efsaneler anlatılmaktadır. Bir milyon yıl boyunca yaşanan doğa olayları ve erozyonlar kayaların bu ilginç şekilleri almasını sağlamıştır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Devil’s Town’un altında Şeytan Suyu ve Kızıl Kuyu adında iki kaynak su mevcuttur. 

Kopaonik National Park

1981 yılında milli park haline getirilmiş olan Kopaonik National Park, ülkenin en yüksek dağı olan Kopaonik’te yer almaktadır. Ülkenin ana kayak merkezlerinden biri olan milli parkta 32 bin kayakçıya yetişebilecek 25 asansör bulunmaktadır. Altın, demir, gümüş gibi yer altı maden zenginliği ile de bilinen milli park Mayıs ayına kadar hizmet vermektedir. 

Derdap National Park

Dünyanın en derin nehirlerinden birine sahip olan Derdap National Park, 115 kilometre uzanan dört yamaçtan oluşmaktadır. 

Studenica Monastery

Yemyeşil çimenleriyle Sırbistan’ın merkezinde bulunan Studenica Manastırı 12. yüzyıldan kalmıştır. Sırp Ortodoks manastırlarının annesi olarak bilinen Studenica Manastırı, tabloları, Bizans freskleri, süslemeleri ile Sırbistan’ın en zengin manastırıdır.

sirbistan gezilecek yerler

Beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiş olan Kral Kilisesi, Meryem Kilisesi adlı iki kilisenin bulunduğu Studenica Manastırı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 

Zlatibor

Ülkenin en popüler turistik yerlerinden olan Zlatibor, kışın kayak imkanları yazın ise dağ sporları ile hizmet vermektedir. Gelenlerini sağlıklı ve mutlu kılmak için çeşitli etkinliklerle dolu olan Zlatibor’un en yüksek dağı Tornik’te kayak merkezi bulunmaktadır. Eski ahşap kiliselerin, evlerin bulunduğu açık hava müzesinin en fazla rağbet gördüğü bölgede doğal büyük çayırlar, şirin tarihi köyler bulunmaktadır. 

Gamzigrad

10 dönümlük bir site alanı olan Gamzigrad, Roma dönemine ait saray ve tapınaklardan oluşan site alanıdır. Yunan tanrıları Medusa ve Dionysos figürleri ile tasvir edilmiş mozaik koridorları, 2 saray, hamam ve 2 tapınaktan oluşan site alanı 3. yüzyılda İmparator Galerius tarafından inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, Felix Romuliana olarak da bilinen Gamzigrad, ülkenin Roma İmparatorluğu izlerini taşıyan en popüler turistik alanıdır.

Sırbistan Novi Sad

Tuna Nehri kıyısında en güzel plajlardan birine ev sahipliği yapan Novi Sad, ülkenin en tanınmış şehirlerinden biridir. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Novi Sad, 17. yüzyılın sonlarına doğru kurulmuştur. Başkente göre daha rahat bir atmosfere sahip olan şehirde gezilecek yerler arasında Özgürlük Meydanı, Meryem Ana Kilisesi, Belediye Binası, Petrovaradin Kalesi bulunmaktadır. Yaz aylarında organize edilen, dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı ve Balkanların en büyük festivali olan Exit Müzik Festivali, Petrovaradin Kalesi’nde yapılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal İttifak devletleri arasında 1699 yılında imzalanan Karlofça Antlaşması, Belgrad ile Novi Sad arasında bulunan küçük bir kasaba olan Karlofça’da imzalanmıştır. 

Sırbistan Tara Milli Parkı

Avrupa’nın en bakımlı ve en iyi korunmuş milli parklarından biri olan Tara Milli Parkı’nda ayılar, kartallar, kurtlar, şahinler ve daha birçok türden canlı yaşamaktadır. Çok çeşitli yabani hayvan ve kuş türüne ev sahipliği yapan milli parkın bulunduğu Tara Dağı’nın yüksekliği 1372 metredir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Tara Milli Parkı yabani hayvan ve kuş türlerini gözlemlemek için doğru adrestir. Zaovine Gölünü ve Tara Dağını keşfetmek için en doğru adres ise Kaluderske Bare’dir. 

Sırbistan Subotica

Sırbistan’da görülmesi gereken yerlerin başındaki Subotica, ülkenin en büyük beşinci kentidir. Ülkenin en fazla Katolik nüfusuna sahip olan Subotica, 20. yüzyılın başında kurulmuş olan Belediye Binası ve Sinagogu ile dikkatleri çekmektedir. Çok fazla tarihi binanın bulunduğu kentte bilinen en gözde tarihi yapı Avila’daki Aziz Theresa Katedrali’dir. 

Sırbistan Yemek Kültürü 

Vizesiz seyahat imkânı tanıyan Sırbistan, büyüleyici doğal güzellikleri ve tarihi dokunun yanı sıra zengin mutfak kültürü ile de turist çekmektedir. Sırp mutfağındaki lezzetler, Macar, Türk ve Slovak lezzetlerinden etkilenmiştir. Oldukça uygun fiyatlı yemekleri, harika lezzetleriyle kesinlikle muhteşem olan Sırp yemekleri mutlaka tadılmalıdır. Yerel yemeklerin birçoğuna eşlik eden bir tür garnitür olan ajvar, sarımsak, kırmızıbiber, patlıcan karışımından elde edilmektedir. Sırpları salata olarak değerlendirdiği ajvar, acısı isteğe göre ayarlanıp kahvaltılarda da yenilmektedir. Sırp mutfağının en popüler tatlısı Türk mutfağında da sevilen baklavadır.

sirbistan tatil tur

Ülkenin en beğenilen atıştırmalığı İtalyan lezzetlerinden olan bucko pizza’dır.  Peynirli, kıymalı, mantarlı, ıspanaklı türleri olan burek ise oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır. Kırmızı etin ızgaralanmasıyla yapılan cevapcici, kraliyet yemeği olan karadordeva snicla, ekmek arası atıştırmalık kobasica, hamburger köftesini andıran plijeskavica, biber dolması punjene paprike, lahana sarması, farklı şekilde yapılan işkembe çorbasını andıran skembici ülkenin yerel lezzetleridir. Ülkenin en popüler tatlısı ise krofne’dir. Krofne, marmelat, reçel, çikolata veya jölenin doldurulduğu yumuşacık ekmeksi çöreklerdir.