Slovakya Uçak Bileti

Slovakya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Slovakya
  • Başkent: Bratislava
  • Nüfusu: 5,435 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 49.035 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzeyde Polonya, batıda Çekya ve Avusturya, güneyde Macaristan, doğuda Ukrayna ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Slovakça, Macarca, Almanca ve Rusça konuşulan diller arasındadır. 
  • Telefon kodu: 421
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Başbakan Peter Pellegrini 
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Slovakya Kuruluş Yılı

Slovakya, Orta Avrupa içerisinde bulunan ülkelerden bir tanesidir. Ülke topraklarında Slavlar uzun yıllardan beri yaşamaktadır. Beşinci yüzyılda geldikleri topraklara yerleşerek yaşamaya başlamışlardır. Binli yıllarda Slovakya topraklarının büyük çoğunluğu Macaristan Krallığı’na bağlı olarak yönetilmiştir. Bir kısmı ise Çekler tarafından yönetilmektedir. Osmanlı Devleti tarafından 1526 yılında Mohaç Savaşı ile ülke topraklarının önemli kısmı fethedilmiştir. Budapeşte şehri ile başlayan fetih Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilmiştir. 

slovakya uçak bileti

1699 yılına kadar Osmanlı Devleti yönetiminde kalan topraklar Kutsal İttifak Ordusu tarafından geri alınmıştır. Slovakya toprakları yirminci yüzyıla kadar Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kalmıştır. 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası dağılan imparatorluktan ayrılan ülkelerden bir tanesidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise Almanya’ya bağlı iken anlaşmalı olarak ayrılmıştır. 1948 yılında Rusların eline geçen topraklar 1993 yılında ayrılmış ve tam bağımsız bir devlet haline gelmiştir. 2004 yılında hem Avrupa Birliği’ne hem de NATO’ya üye olmuştur. 

Slovakya Gezilecek Yerler

Avrupa’nın eski ülkelerinden birisi olması Slovakya içerisinde gezilip görülebilecek pek çok tarihi alan olmasını sağlamaktadır. Her geçen gün Slovakya uçak bileti ile gelen turist sayısındaki bu artışta bu tarihi yapıların büyük etkisi bulunmaktadır. Buna ek olarak doğal güzellik bakımından da seçeneklere sahip olan Slovakya’nın gezilip görülebilecek yerlerinden bazıları şunlardır;

Devin Kalesi

Başkent Bretislava’ya yakın konumda bulunan bir kaledir. Sarp bir tepeye kurulmuş olan kale Morova Nehri ve Tuna Nehri’nin birleşim noktasında yapılmıştır. Bu özelliği ile her iki alanı da güvenlik altına alması hedeflenmiştir. Kalenin bulunduğu tepe yüzyıllardır yerleşim noktası olarak kullanılmıştır. Ancak kalenin inşaatı on üçüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bugünkü haline ise on yedinci yüzyılda gelmiştir. Napolyon ülkeye yaptığı seferde bu kalenin yıkılmasını emretmiştir. 1809 yılında bu emir doğrultusunda kale oldukça fazla zarar görmüştür. Kalenin içerisinde bulunan tarihi kilise gezilebilecek yerlerin arasında bulunur. Devin, Slovak dilinde kız anlamında kullanılmaktadır. Ülkemizde bulunan kız kalesi ile ilgili bulunan efsanelerin benzeri bu kale içinde anlatılmaktadır. Kalenin yüksek bir tepede bulunması ve manzarasının güzel olması görülecek yerler listesinde ilk sırada bulunmasına neden olur. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. 

Kırmızı Taşlı Kale

Başkent Bratislava’ya bir saatlik uzaklıkta yeşil bir orman içerisinde yer almaktadır. Dışı beyaz olmasına rağmen önceki dönemlerde yanında bulunan bir şato nedeni ile bu isimle anılmaktadır. On üçüncü yüzyılda inşa edilmiş olan kale günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmıştır. Yüksek surların ardında gezilip görülebilecek müze alanları bulunmaktadır. Müze içerisinde ülkenin geçmişi ile ilgili pek çok farklı eser yer alır. Özellikle Macar soyluların yaşantılarını yansıtan eserler ilgi çekicidir. Oldukça güzel kabartmalar, resimler ve heykeller kalenin her bir yanına yerleştirilmiş durumdadır. Tarihi filmlerin çekimlerinde ve kliplerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. 

Cachtice Kalesi 

Slovakya’nın ün yapmış kalelerinden bir tanesidir. On üçüncü yüzyılda inşa edilmiş olan kale 1575 yılına kadar huzur verici bir yer olarak kullanılmıştır. Bu tarihte ise Kontes Bathory ile ilgili olarak anlatılan efsanelere maruz kalmıştır. Kan tutkusu olduğu belirtilen kontes, kaleye gelen kişilerin kanları ile banyo yaptığı iddia edilmektedir. Bu şekilde ölümsüzlüğü bulmayan çalıştığı düşünülen kontesin bu kalesi vampir hikâyelerine ve korku filmlerine konu olmuştur. Bu kale ile ilgili efsanelerin işlendiği bilgisayar oyunları bile yapılmıştır. Karpat Dağları’nın yüksek bir tepesinde bulunan kale başkente üç saat mesafededir. Kalenin bazı kısımları yıkılmış durumdadır. Ancak geneli gezilip görülebilecek sağlamlıktadır. 

Carnuntum Kazı Alanı

Ülke topraklarında daha önce yaşamış olan Antik Roma İmparatorluğu’ndan kalan yapıların araştırıldığı bir alandır. Tarihi taş yapıların bulunduğu bu alan Tuna Nehri yakınında bulunmaktadır. Avusturya sınırına yakın konumda bulunan kazı alanı rehber eşliğinde gezilebilir. 

slovakya tatil tur

Trencin Kalesi

Slovakya’nın Trencin şehrinde bulunmaktadır. Bin yıldan uzun sürelik bir geçmişe sahip olan kale Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Daha önce birkaç kez yıkılma tehlikesi geçirse de tamir edilmiştir. Yüksek bir tepede olması ile güvenlik amaçlı olarak etkili olan bir kaledir. İhtişamlı bir görüntüsü bulunan kale özellikle akşam saatlerinde ışıklandırma ile çok güzel gözükmektedir. Daha Osmanlı yönetiminde bulunan kale o dönemde de aktif olarak kullanılmıştır. Kale içerisinde müze alanı bulunmaktadır. Bu müzede özellikle orta çağdan kalan eserler sergilenmektedir. Ayrıca kalenin giriş kısmında Romalılar tarafından yapılmış olan ve zaferlerini yansıtan yazıt bulunmaktadır. Slovakya uçak bileti ile ülkeye gelen turistler bu yapıyı da büyük bir ilgi ile ziyaret etmektedir.

Kosice

Slovakya’nın Macaristan sınırına yakın konumda bulunan şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin sahip olduğu tarihi doku sayesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 1230 yılında kurulmaya başlanan şehir içerisinde o dönemden kalma pek çok yapı bulunmaktadır. 1369 yılında Macaristan Kralı tarafından çok beğenilen şehir özel arma ile ödüllendirilmiştir. Bu armanın verildiği tarih, günümüzde Kosice günü olarak kutlanmaktadır. Şehrin içerisinde bulunan tarihi meydan ve katedral mutlaka gezilmelidir. 1378 yılında inşa edilmiş olan katedral oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. 

Banksa Bystrica

Slovakya’nın tarihi şehirlerinden bir tanesidir. Hron Nehri kenarında bulunan şehir neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Sokaklar boyunca uzanan tarihi binalar zaman içerisinde yolculuk yapılmış olduğu fikrine kapılmaya sebep olabilir. Çevresinde bulunan madenler sayesinde ekonomisi de gelişen şehir özellikle Alman işgali döneminde direniş noktalarından birisi olmuştur. Bu dönemin ifadesi olarak Direniş Anıtı inşa edilmiştir. Beş yüzyıllık bir geçmişe sahip saat kulesi, şehrin merkezinde bulunmaktadır. Yüzden fazla merdiven ile çıkılan kulenin tepesinde seyir alanı bulunmaktadır. Şehirde bulunan kale, kilise ve şapel görülmesi gereken yerler arasında bulunur. 

Nitra

Slovakya’nın en eski şehirleri arasında sayılan Nitra içerisinde ilk yerleşim sekiz yüzlü yıllara dayanmaktadır. Bu özelliği pek çok tarihi esere ve yapıya ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Bin yıllık Nitra Kalesi, manastırı, katedrali ve kilisesi ile keyifli dakikalar geçirilebilecek bir şehirdir. 

slovakya havalimanı

Slovakya Tatra Milli Parkı

Slovakya’nın muhteşem doğasının görülebileceği yerlerden bir tanesidir. Zilina ve Presov şehirleri arasında bulunan park yaklaşık olarak sekiz yüz kilometrekare alan kaplamaktadır. İçerisinde göl ve benzeri pek çok doğal güzellik bulunmaktadır. Slovakya uçak bileti ile geleceğiniz bu ülkede bu parkta bulunan yürüyüş yolu saatlerce gezilebilecek güzelliktedir. 

Slovakya Yemek Kültürü

Slovakya mutfağı, komşuları olan Macaristan, Avusturya ve Çekya’nın karışımı olarak görülmektedir. Domuz eti, tavuk, ördek ve kaz gibi hayvanların etleri, patates, süt ve lahana en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Basit ve doyurucu yemekleri tercih eden Slovaklar en çok lahana çorbası ve domuz sosisini tercih etmektedir. Keçi sütünden yapılan peynirleri ve gulaş adı verilen et yemekleri her zaman sofralarda bulunabilmektedir. Patatesli gözleme benzeri olan lökse ve sandviç benzeri langos atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Kofola ve vinea adı verilen içkiler de popüler içecekler arasında yer alır.