Slovenya Uçak Bileti

Slovenya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Slovenya
  • Başkent: Ljubljana
  • Nüfusu: 2,066 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 20.273 Kilometrekare
  • Komşuları: Batıda İtalya, güney ve doğuda Hırvatistan, güney batıda Adriyatik Denizi, kuzeyde Avusturya, kuzey doğuda Macaristan ile sınırı bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Slovence, İtalyanca, Macarca ve Almanca
  • Telefon kodu: 386
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Başbakan Marjan Sarec
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Slovenya Kuruluş Yılı

Günümüzde Slovenya topraklarının bulunduğu alanlarda yaşam milattan önceki dönemlere kadar dayanmaktadır. Ancak Slovenya halkını oluşturan Slovenler 550 yılları civarında buraya yerleşerek yaşamaya başlamıştır. Karintanya Düklüğü, Almanya ve Kutsal Roma İmparatorluğu kontrolünde kalan topraklar farklı ülkelerin yönetiminde yüzyıllar geçirmiştir. Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avusturya Macaristan İmparatorluğu bu topraklara hükmetmiştir.

sllovenya tatil tur

Savaştan sonra Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Yugoslav Krallığı adı altında birleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edilmiştir. Savaş döneminde ülke nüfusunun neredeyse onda biri ölmüştür. Uzun süre Yugoslav ülkesi içerisinde bulunan Slovenya özellikle Tito döneminde oldukça fazla sorun yaşamıştır. 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 

Slovenya Gezilecek Yerler

Slovenya, Orta Avrupa’nın güney kesiminde yer alan bir ülkedir. Köklü bir tarihi bulunan ülke içerisinde hem tarihi yapılar hem de doğal güzellikler bulunmaktadır. Fastfly.com'dan alacağınız en ucuz Slovenya uçak bileti ile gezilip görülebilecek yerleri oldukça fazla olan ülke her geçen yıl daha fazla turist çekmektedir. Slovenya’yı gezmek isteyenler için görülmesi gereken yerlerin birkaç tanesi aşağıdadır;

Bled Kalesi

Slovenya’nın en eski kalelerinden birisidir. 1011 yılında inşa edilmiş olan bu kale oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Yüksek bir tepede bulunan kale, dönemin Alman Kralı adına inşa edilmiştir. Oldukça güzel bir kale olması ve içerisinde görülebilecek pek çok alanın bulunması çok fazla kişinin ziyaret etmesini sağlar. Sahip olduğu göl manzarası ile de kendisine hayran bırakacak kadar güzel bir kaledir. Kalenin göl tarafında bulunan uçurum alanında yapılan ışıklandırma ile oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Kale içerisinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoran da bulunmaktadır. 

Bled Gölü ve Adası

Slovenya’nın doğal güzellikleri arasında gösterilmektedir. Çok büyük olmasa da manzara olarak çok güzel bir göldür. Yemyeşil ormanın içerisinde bulunan göl yeşile çalan suyu ile uyumlu bir yer olarak görülmektedir. Gölün etrafında bulunan yürüyüş yolu ile tüm manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Göl içerisinde bulunan kayıklara binerek su üstünde gezebilirsiniz. Kale manzarası ile birleştiğinde buradan ayrılmak istenilmeyecek kadar güzel yerler görebilirsiniz. Kayıklar ile adanın içerisinde bulunan adaya ulaşabilirsiniz. Ada içerisinde bulunan tarihi kilise görülmesi gereken yerlerdendir. 

Bohinj Gölü

Slovenya’da bulunan güzel göllerden birisidir. Bled Gölü’ne bir saat uzaklıkta olan göl, kartpostallarda görülebilecek güzellikte bir yerdir. Gölün etrafı yüksek dağlar ve yemyeşil ormanlar ile kaplanmış durumdadır. Özellikle bahar aylarında renk cümbüşü oluşan bu göl mutlaka görülmelidir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için gezi listelerinde mutlaka bulunmalıdır.

slovenya nasıl gidilir

Soca Nehri

Slovenya’nın doğal güzelliklerinden birisi olarak gezilecek yerler listesinde yer alır. Debisi yüksek bir nehir olması sayesinde birçok su sporu yapılabilmektedir. Özellikle kano ve rafting yapmak isteyenlerin uğrak yerleri arasında sayılır. Yeşil bir orman içerisinden geçen nehir güzel manzaralar sunmaktadır.  Tertemiz havası ile dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir. 

Postojna Mağarası

Slovenya içerisinde oldukça fazla sayıda mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan en popüler olanı Postajna Mağarasıdır. Geniş bir alanı kaplayan mağara Pivka Nehri tarafından aşındırma şeklinde oluşmuştur. Mağara içerisinde bulunan yürüyüş yolu ile mağaranın en güzel yerlerini görebilirsiniz.  

slovenya havalimanı

Predjama Şatosu

Şato denildiğinde akla gelen özelliklere sahip olan yerlerden birisidir. Slovenya uçak bileti ile kolayca ulaşabileceğiniz ülkede gezmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Ortaçağ’dan kalma bir şato olarak on ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. Yüz yirmi metreden yüksek bir kayalığın üzerinde yer almaktadır. Şato içerisinde gizli geçitler bulunmaktadır. Antik birçok eşyanın içerisinde bulunduğu bu şato rehber eşliğinde gezilebilmektedir. Şatonun yamaçtan görüntüsü oldukça dikkat çekicidir. Şatonun alt kısmında bir mağara bulunmaktadır.

Triglav Milli Parkı

Slovenya doğasını görmek ve orman içerisinde gezmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Triglav Dağı ve çevresinde bulunan mili park yeşillikler içerisindedir. Dağın tepesine çıkan yürüyüş yollarının yanı sıra bir de teleferik hattı bulunmaktadır. Teleferik ile doğal güzelliklerin tadını çıkartarak gezebilirsiniz. Bled Gölü, milli parkın sınırında bulunmaktadır. 

Ljubljana Şehri

Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehri olarak gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Küçük bir şehir olmasına rağmen Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir. Nehir etrafında bulunan şehrin içerisinde bulunan köprüler ilginç manzaralar sunmaktadır. Özellikle üç köprünün bir arada bulunduğu alan mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehrin içerisinde bulunan Eski Şehir olarak bilinen alanda pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Roma döneminden kalma surlar ve müzeler şehirde keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.  

Slovenya Koper

Slovenya’nın sahil kasabalarından birisidir. Liman kenti olması ile de önem kazanmış olan Koper kasabası tarihi yerlerden bir tanesidir. Venetian İmparatorluğu döneminden beri liman olarak kullanılan bu alan turistik açıdan yeni tanınan bir yerdir. Şehir içerisinde bulunan meydan ve çan kulesi, plajı ve yat limanı görülebilecek yerlerdendir. 

Slovenya Maribor

Başkent Ljubljana’dan sonra en büyük şehirdir. Avusturya sınırında bulunan şehir Drava Nehri’nin etrafında kurulmuştur. Şehri önemli kılan yerlerden birisi dünyanın en eski asma köprüsünü bulundurmasıdır. Yükseklik korkunuz yoksa dört yüz elli yıllık köprünün üzerinden geçerek manzarasını izleyebilirsiniz. Pek çok tarihi eser bulunan şehir gezi listelerinde mutlaka bulunmalıdır. 

Slovenya Skocjan Mağaraları

Slovenya içerisinde bulunan en büyük mağara sistemi olarak bilinmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan mağaralar çok önemli yerler arasında gösterilir. Slovenya uçak bileti ile ülkeye geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir diğeri de bu mağaradır. Mağaralar dünyanın en önemli yer altı mağaralarından birisi olmakla birlikte karst platosu olarak da önem taşımaktadır. Elli metreden yüksek olan giriş kısmı ve içerisinde bulunan eski tren rayları oldukça güzel manzaralar oluşturmaktadır. Tren yolculuğu ile mağara içerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri izleyerek gezebilirsiniz. 

Slovenya Yemek Kültürü 

Slovenya yemek kültürü, komşu ülkelerden etkilenerek oluşmuş bir kültürdür. Avusturya, İtalya ve Macar yemeklerinin karışımından oluşan bir mutfak bulunmaktadır. Slovenya yemek kültürü içerisinde et yemeklerinin özel bir yeri bulunmaktadır. Macarların çok fazla tükettikleri gulaş ve benzeri et yemekleri her zaman yenilen yemekler arasında bulunur. Yemeklerin başında çorba ile başlanır. Ancak çorbaların içerisinde de sığır ya da tavuk eti mutlaka bulunur. Çorbanın yanında yumurta eriştesi hazırlanarak verilmektedir. Sonrasında salata ya da patates ile birlikte et yemekleri servis edilmektedir. 

slovenya nasıl gidilir

Et yemekleri genellikle ağır ve yağlıdır. Et yemekleri arasında İtalyan kültüründen gelen kraskı prsut adı verilen kurutulmuş jambon türü yemekler bulunur. Hırvatlar tarafından da yapılan patates ile hazırlanan köftelere Idrian zlikrofi adı verilir. Domuz eti yoğun şekilde kullanılmaktadır. Denize kıyısı olması sayesinde balıklar ve deniz ürünleri sofralarda yerini alır. Avusturya kültüründen gelen turtalar, cevizle hazırlanan keler ve benzeri tatlılar tercih edilmektedir. Türk kahvesi, çay ve alkollü içkiler popüler olan içecekler arasındadır. Slovenya’da dışarıda yenilebilen yemeklerin oldukça pahalı olduğu bilinmelidir.