Solomon Adaları Uçak Bileti

Solomon Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Solomon Adaları 
  • Başkent: Honiara 
  • Nüfusu: 611.343 (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 28.399 Kilometrekare
  • Komşuları: Büyük Okyanus’un güneyinde, Avusturalya ve Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer alan ada ülkesidir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Solomon Pijin dilleri konuşulmaktadır. 
  • Telefon kodu: 677
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali Frank Kabui
  • Para Birimleri: Solomon Adaları Doları (SBD)

Solomon Adaları Kuruluş Yılı

Solomon Adaları, Avusturalya kıyılarına yakın adalardan oluşan bir ülkedir. Ülke topraklarında bulunan yerlilerin milattan önce üç binli yıllarda yerleştikleri bilinmektedir. Yazılı tarih açısından on dokuzuncu yüzyılda kayıtlar bulunmaktadır. Misyonerlik faaliyetleri ve sömürge amaçlı olarak adaya yerleşen İngilizler 1893 yılında ülke topraklarında hâkimiyet kurmuştur. Misyonerlik faaliyetleri ile ada içerisindeki yerlilerin büyük çoğunluğu Hristiyan olmuştur.

solomon adaları

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte ada da yapılan ticari faaliyetler yavaşlamıştır. Güney Pasifik’te yaşanan çatışmalar bu adalar üzerinde de devam etmiştir. Japonların püskürtüldüğü bu alanlar İngilizler için önemli alanlar arasındadır. Ülke 1978 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olsa da halen İngiliz Devleti’ne bağlıdır. 

Solomon Adaları Gezilecek Yerler

Solomon Adaları, yaklaşık olarak bin adet ada ve adacıktan oluşan bir ülkedir. Büyük Okyanus içerisinde yer alması sayesinde özellikle yaz tatilleri için Solomon Adaları uçak bileti ile tercih edilebilecek seçenekler arasında bulunmaktadır. Doğal güzellikleri yanı sıra tarihi alanları ile görülmesi gereken çok fazla yere sahiptir. Solomon Adaları içerisinde gezilip görülebilecek yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Honiara

Solomon Adaları’nın en büyük şehri ve başkenti konumundadır. Guadalcanal Adası üzerinde bulunan şehir 1952 yılında başkent olmuştur. Şehrin içerisinde gezilip görülecek yerlerden bir tanesi botanik bahçesidir. Adanın doğal güzelliklerini yakından görmek ve doğa yürüyüşü yapmak için gezilebilecek yerlerdendir. Palmiye ağaçları ve renkli çiçekleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca deniz kıyısı olan alanlarda bulunan resifler ve renkli balıklar dalış turizmi için etkili olmaktadır. Başkent içerisinde bulunan Çin Mahallesi turistik değeri olan bir yerdir. Çin mimarisi ile tasarlanmış olan yapılardan oluşan mahalle güzel görüntüler oluşturmaktadır. Kumsalları ve güzel plajları ile iyi bir tatil adasıdır. 

Gizo

Solomon Adaları’nın mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında yer alır. Yüz elli hektar kadar küçük bir ada olmasına rağmen yaz aylarındaki güzellikleri sayesinde popüler bir yer olarak görülmektedir. Özellikle tatil mekânları olan sahil kesimleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Bembeyaz kumsalları ve masmavi denizi ile bilinir. Denize girmenin ve güneşlenmenin tadını burada alabilirsiniz. Ada içerisinde bulunan katedral, farklı görüntüsü ile gezilebilecek yerler arasındadır. 1964 yılında inşa edilmiş olan yapı eski olmasa da dikkat çekici bir yerdir. Şehrin tropikal orman kısımlarının da gezilebilecek yerler listesinde bulunması gerekir. 

Tulagi

Solomon Adaları’nın kuzey kısımda kalan bir ada şehridir. Ülkenin eski başkenti olarak önemli dönemleri geçirmiştir. Ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça fazla zarar görmesi sorunlar yaşamasına neden olmuştur. Savaş sonrası dönemde toparlanma yaşamış ve turizm konusunda atak yapmıştır. Özellikle berrak denizi ve dalış eğitim alanları sayesinde Solomon Adaları uçak bileti ile gelen turist sayısı artmıştır. Adada bulunan doğal güzellikler gezi listelerinde yer almasını sağlamaktadır. 

Buala

Buala kasabası ülkenin en eski yaşam alanları arasında yer alır. Başkent Honiara’nın iki saat uzağında yer alan kasaba doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Jejevo istasyonu olarak bilinen hava durumu noktası ve kasabadan oluşan bu alan sessiz ve huzurlu bir yer görmek isteyenler için idealdir. Aynı zamanda doğal ortamda yetiştirilmiş taze meyve, sebzeleri ve balıkları satın alıp yiyebileceğiniz bir yerdir. Başkent ile aynı ada üzerinde olması sayesinde gezilebilecek bir yerdir. Aynı zamanda açıklarında bulunan Fera Adası’na giderek harika kumsalları görebilirsiniz. 

solomon adaları 3

Taro Adası

Güzel bir doğa görmek istiyorsanız mutlaka listenizde yer alması gereken bir adadır. Küçük bir ada olmasına karşın tatilcileri kendisine çekmektedir. Kırk dört dönüm alan kaplayan ada içerisinde sahil kısımları hariç oldukça fazla yeşil ve ormanlık alan bulunmaktadır. Ada içerisinde yaşayan bin kişinin bir kısmı yerli olarak köyde yaşarken bir kısmı da turistik tesislerde çalışmaktadır. Doğa içerisinde yürüyerek kafa dağıtmak ve resim çekmek için mutlaka görülmesi gerekir. 

İkinci Dünya Savaşı Kalıntıları 

Solomon Adaları, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika ve Japonya arasındaki en önemli savaşların yaşandığı yerler arasında bulunmaktadır. Bu dönemden kalan birçok kalıntı başkente yakın konumda bir açık hava müzesi içerisinde sergilenmektedir. Savaştan kalma uçaklar, tanklar ve benzeri araç gereçler burada gösterilmektedir. Özellikle vurulmuş durumda olan uçaklar ve kullanılmayacak hale gelmiş olan tanklar meraklıları için görülmesi gereken araçlardır. Her iki ülkeden de yüzlerce askerin öldüğü adalarda onların anısına anıtlar yapılmıştır. Bu anıtlar üzerinde ölen askerlerin isimleri bulunmaktadır. Bu askerlerin aileleri hatıralarını yaşatmak ve öldükleri yerleri görmek için buraya gelmektedir. Savaşın büyüklüğü ve etkileri burada en iyi şekilde görülebilmektedir. 

Riba Mağarası

Solomon Adaları’nın en geniş adası olan Malaita Adası içerisinde bulunmaktadır. Mağara yer altı sularının oluşturmuş olduğu bir mağaradır. İçerisinde birkaç farklı büyüklükte mağara odası ve yer altı nehir bulunmaktadır. Mağara girişi ve iç kısımları oldukça kaygan olması nedeni ile hazırlıklı gitmekte fayda bulunmaktadır. Mağara içerisinde oluşması yüzyıllar süren sarkıt ve dikitler ışıklandırma ile birlikte oldukça güzel görüntüler sunmaktadır. Solomon Adaları gezi listesi içerisinde mutlaka bulunmalıdır. 

Solomon Adaları Köyleri

Solomon Adaları’nda yaşayan yerli halkın yaşantısını ve kültürünü görmek isteyenler için tavsiye edilen yerel köyleri ziyaret etmesidir. Adalar içerisinde medeniyetten tamamen uzak bazı köyler bulunmaktadır. Bu köylerin dışında turistik amaçlar ile köylerini açmış olan yerlilerde bulunmaktadır. Bu yerlilerin köylerini ziyaret ederek adaların içerisindeki durumlarını öğrenebilirsiniz. 

Solomon Adaları Marovo Lagünü

Solomon Adaları’nın popüler mekânlarından bir tanesidir. Deniz kıyısında bulunan girinti alanı sesiz ve neredeyse dalgasız bir denize sahiptir. Masmavi suları özellikle yat ile gelenler için ideal demirleme alanı olarak bilinmektedir. Lagüne gelenler, yerel halktan yakaladıkları balıklar ve yetiştirdikleri sebze ve meyveleri satın alabilir. Lagün içerisinde yüzerek sahilde ağaçlar altında dinlenebilirsiniz. Ayrıca yerlilerin el emekleri ile yaptıkları şeyleri hatıra olarak satın alabilirsiniz. 

solomon adaları mataniko şelalesi

Solomon Adaları Mataniko ve Tenaru Şelaleleri 

Guadalual Adası içerisinde yağmur ormanlarının arasında bulunan iki adet şelaledir. Şelalelerin yüksekliği yaklaşık olarak altmış metre kadardır. Kayalık alanların üzerinden dökülen şelaleler orman alanları ile daha da güzelleşmektedir. Orman içerisinde yürüyerek ulaşılabilecek şelaleler gezi listelerinde yer almalıdır. 

Solomon Adaları Yemek Kültürü 

Solomon Adaları mutfak kültürü, çevresinde bulunan diğer ülkelerden ve İngilizlerden gelmektedir. Asya ve Hindistan gibi ülkelerden getirilen baharatlar yemeklerde çok fazla kullanılmaktadır. İngilizlerden gelmiş olan et kültürü, et yemeklerinin sayısının artmasını sağlamıştır. Ancak balık seçeneklerinin önüne hiçbir yemek geçemez. Okyanus içerisinde bulunan ada ülkesi olması farklı türde balıkların pişirilmesini sağlamaktadır.

solomon adaları mataniko şelalesi copy

Solomon Adaları uçak bileti ile gelebileceğiniz bu ülkede bahsedilen tüm lezzetleri tatmadan dönmemenizi öneririz. Yerlilerin yaptıkları ekmekler neredeyse her yemeğin yanında servis edilir. Tropikal bir alanda bulunması özel meyvelerin yetiştirilmesine imkân sağlar. Muz ve hindistan cevizi gibi meyvelerden farklı tatlılar yapılabilmektedir. Özel günlerde poi adı verilen ve taro adındaki bitkinin köklerinden yapılan yemek ikram edilmektedir.