Somali Uçak Bileti

Somali Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Somali
  • Başkent: Mogadişu
  • Nüfusu: 14 milyon 740 bin
  • Yüzölçümü: 637 bin 655 kilometrekare
  • Komşuları: Etiyopya, Yemen, Cibuti ve Kenya
  • Konuşulan Dilleri: Somalice, Arapça
  • Telefon Kodu: 252
  • Başkan: Muhammed Abdullah Muhammed
  • Para Birimleri: ABD Doları, Somali Şilini

Somali’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Geçmiş dönemler içerisinde Baharat Ülkesi olarak nitelendirilen Somali bölgesinde 750 yılından itibaren Galyalılar yaşam mücadelesi sürdürmüş olup 10. yüzyıldan itibaren bölgeye Arapların gelmesi ile birlikte İslamiyet toplum içerisinde yayılmaya başlamıştır. Müslümanlar tarafından kurulan Somali Sultanlığı egemenliğinde idare edilmeye başlanan topraklar gelecek dönemde Etiyopya ile yaşanan mücadele sonrası el değiştirmiştir. 19. yüzyıldan itibaren tüm dünya üzerinde yaygın bir hâl almaya başlayan sömürgecilik faaliyetleri Somali topraklarına da sıçramış ve bölge ilk olarak İngilizlerin eline geçse de İngiliz, Fransız ve İtalyanlar arasında yaşanan hakimiyet çabaları sonrasında 1885 yılından başlayarak 1927 yılına kadar İtalyan sömürgesi yörede etkin olmuştur. 1949 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar doğrultusunda bağımsızlık hakkı elde eden bölge halkı siyasi istikrarsızlık ve iç karışıklıklar dolayısıyla oldukça zor zamanlar yaşamıştır. 1969 yılı içerisinde gerçekleştirilen askeri darbe ve 1975 yılında meydana gelen anarşik olaylar sonrasında birçok insan hayatını kaybetmiştir. 

1979 yılında ilan edilen yeni anayasa ile birlikte devlet başkanlığına Siyad Barre seçilmeye hak kazanmış ve ülke 1991 yılına kadar Barre idaresinde yönetilmeyi sürdürmüştür. Sonraki dönemde artış göstermeye başlayan toplumsal olaylar ve halk arasında açlığın giderek yaygın bir hal alması Birleşmiş Milletler nezdinde değerlendirilmiş ve yoksul halka gıda yardımının yapılmasının yanı sıra ülkeye silah ambargosu uygulanması kararı almıştır. Ayrıca BM tarafından oluşturulan Barış Gücü birlikleri ülkedeki karışıklıkların önlenebilmesi adına faaliyet göstermiştir. Afrikalı, Arap ve Hintli gibi milletlerden oluşan karma bir nüfus yapısının görüldüğü yörede halkın büyük bir kısmı ülkenin güney kısmında ve göçebe yaşam koşullarına uygun bir şekilde hayatını devam ettirmektedir. Sünni Müslümanlık inancının hâkim olduğu ülkede İslamiyet esaslarına dair ilkeleri toplumsal hayatın pek çok noktasında görebilmek mümkündür. 

Ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayalı bir ülke olan Somali’de koyun, keçi ve sığır gibi hayvanların yanı sıra mısır, pamuk ve şekerpancarı gibi tarım ürünleri yetiştirilmekte ve halk geçimini çoğunlukla bu kaynaklar üzerinden sağlamaktadır. Sanayisi gelişmemiş bir yapıda olan yörede tekstil, gıda gibi alanlarda imalat yapan küçük ölçekli işyerleri mevcuttur. Ekonomik olarak darboğaz içerisinde bulunan ve halkın büyük bir kısmının yoksullukla mücadele ettiği ülkeye ABD, Rusya ve İtalya gibi devletler tarafından zaman zaman mali yardımlar sağlanmaktadır. Ülke yönetiminde Yüksek İhtilal Konseyi adı verilen bir yapılanmanın etkilerini görebilmek mümkün olup 14 üyeden oluşan bir kabine ülke ilgili kararlarda söz sahibi olmaktadır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Afrika Boynuzu olarak nitelendirilen bir bölgede yer alan Somali’de Somali uçak bileti ile görülebilecek birçok tarihi ve kültürel mekanlar yer almakta olup bu rotaların ziyaret edilmesi ile birlikte ülke geçmişine dair detaylı bilgi edinmek ve ülke tarihindeki gelişmeleri yakından inceleyerek keyifli anlar yaşayabilmek mümkün olmaktadır. Ülkenin başkenti olarak kabul edilen Mogadişu bölgesi birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapması nedeni ile yöreyi ziyarete gelen turistlerin ilgi odağı konumunda yer almaktadır. 

Arba Rukun Cami

667 yılında inşa edilen bu tarihi Cami, başkent Mogadişu sınırları içerisinde yer almakta olup yöredeki İslamiyet ile ilgili en eski bulguları taşıyan görkemli bir yapı olarak dikkat çekmektedir. 

somali ulusal müzesi

Somali Ulusal Müzesi

Başkent Mogadişu bölgesindeki bir diğer tarihi rota olarak Somali Ulusal Müzesi karşımıza çıkmakta olup 1934 yılından itibaren hizmete alınmış ve pek çok kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Ülkenin tarihi ve kültürel yapısını yakından keşfetmek isteyen ziyaretçiler için mutlaka uğranılması gereken bir rota olan Ulusal Müze içerisinde birçok tarihi eser sergilenmektedir. 

somali bakara pazarı

Bakara Pazarı

1972 yılında hizmete açılan ve günümüze kadar gelmeyi başaran Bakara Pazarı bölgede yer alan en büyük pazar unvanına sahip olup sebze ve meyve gibi ürünlerin yanı sıra ülkeye yaptıkları ziyaret ile ilgili anı edinmek isteyen misafirler için çeşitli yöresel hediyelik eşyalar bu pazarın içerisinde satışa sunulmaktadır. Ayrıca Bakara Pazarı içerisinde Somali Pasaportu ile ilgili işlemler de gerçekleştirilmektedir. 

somali bakara gezira plajı

Gezira Plajı

Deniz turizmine ilgi duyan misafirlere yönelik rotalar arasında kendine yer edinen Gezira Plajında yer alan harika kumsal ve deniz ortamında sakin ve huzurlu bir tatil yapabilmek mümkün hale gelmektedir. 

Merca

Ülkenin Aşağı Şabel bölgesinde yer alan bir kent olan Merca, deniz turizminde ön plana çıkmakta ve bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgi odağı konumunda yer almaktadır. Oldukça uzun sahil şeridine ve plajlara ev sahipliği yapan bu kentte deniz, kum ve güneş eşliğinde muazzam bir şekilde eğlenebilme imkânı mevcuttur. 

Lag Badana Ulusal Parkı

Ülkenin güney bölgesinde yer alan Lag Badana Ulusal Parkı, 1989 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamakta olup milli parklar kategorisinde kendisine yer edinmiştir. Yaklaşık olarak 3 bin 340 kilometrekare büyüklüğüne sahip bir alan üzerine kurulmuş olan ulusal park içerisinde birçok bitki ve hayvan türü yaşamını sürdürmekte olup doğal yaşama ilgi duyan Somali uçak bileti ile ülkeye gelmiş misafirler için eşsiz bir deneyim yaşama imkânı sunulmaktadır. 

Laas Geel Mağarası

2002 yılında bir Fransız araştırmacının çalışmaları sonrasında keşfedilen Laas Geel Mağarası, milattan önce 9000 ile 3000 yıl önce meydana gelmiş olup ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çekmekte ve ülkede en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. 

Mogadişu Katedrali

Başkent sınırlarında yer alan dini bir yapı niteliğine sahip Mogadişu Katedrali 1928 yılında İtalyanlardan tarafından inşa edilmiş olup imar sürecinde Normak Gotik tarzı ilke edinilmiştir. Ülkede zaman zaman meydana gelen toplumsal iç karışıklıklar bu tarihi yapıya zarar vermiş olsa da 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar ile birlikte katedral yeniden ziyaretçileri ile buluşmaya başlamıştır. 

Hadful Cami

Ülke içerisinde İslamiyet unsurlarını görebilmenin mümkün olduğu ve özellikle dini günlerde yoğun topluluklara ev sahipliği yağan Hadful Cami turistler için keşfedilmeye değer bir diğer tarihi nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Duvarları beyaz olarak inşa edilen caminin mistik yapısı cezbedici bir niteliğe sahiptir. 

Bahsedilen tarihi rotalar haricinde her yıl 1 Temmuz’da kutlanan Cumhuriyetin Kuruluşu Etkinlikleri de ülkede renkli görüntülerin meydana gelmesini sağlamakta olup bölgeye yapılacak turistik ziyaretlerin Somali uçak bileti ile bu döneme denk getirilmesi daha keyifli bir tatil yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. 

somali bakara yemek kültürü

Somali Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kurak iklim koşullarının hâkim olduğu bölgede meyve ve sebze üretimi sınırlı bir yapıya sahip olup bu durum Somali Mutfağını da doğrudan etkilemektedir. Ispanak, havuç ve patates gibi sebzelerin tercih edildiği Somali yemek kültüründe dine uygun nitelikteki her çeşit et, ülke mutfaklarını süslemektedir. Ülkenin denize kıyısının bulunması, balıkçılık ve deniz ürünleri sektöründe de birtakım gelişmeler yaşanması mümkün hale getirmiş ve farklı deniz ürünleri ülke yemekleri içerisinde kendine yer edinmiştir. Ülkede yetiştirilen kaynaklar arasında yer alan pirinç de mutfaklarda tercih edilen yiyecekler arasında bulunmaktadır.