Southwest Airlines Uçak Bileti

Southwest Airlines Uçak Bileti
  • Ülke: ABD
  • Sahibi: Rollin King, M. Lamar Muse ve Herbert D. Kelleher
  • CEO: Gary C. Kelly
  • Uçak Sayısı: 690
  • Çalışan Sayısı: 55.000
  • Telefon Numarası: 1-800-435-9792 
  • E-Posta: jennifer.taylor@wnco.com
  • Ticaret Unvanı: Southwest Airlines
  • Tescilli MarkaAdı: Southwest Airlines
  • Merkez Adresi: Southwest Airlines Co. 2702 Love Field Drive. Dallas, Texas 75235. (214) 792-4000 (Main Switchboard)

Southwest Airlines Hakkında

Southwest Airlines, 1966-1967 yılında RollinKing, M. Lamar Muse, Herbert D. Kelleher gibi yatırımcılar tarafından kuruldu. Şirket ilk kurulduğunda yalnızca üç uçak ile seferler düzenliyordu. Şirket uygun fiyat politikasıyla kısa sürede rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Southwest Airlines kurulduğundan bu yana büyük gelişme kaydetmekte ve 100 milyonu aşkın müşteriye hizmet vermektedir. Merkezi ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Dallas’dadır. 52. yılında olan Southwest Airlines verdiği hizmetler ve gelişme sayesinde ABD’nin en iyi hava yolu firmalarından biri olmuştur. Üstelik Southwest Airlines yurt içi taşımacılığı ile ülkenin en iyi hava yolu şirketi olmayı başarmıştır. Öte yandan yatırımcılarına da kâr sağlamakta ve başarısını günden güne kanıtlamaktadır. Southwest Airlines, geçen 52 yıl içerisinde hizmet kalitesini artırmış ve yolcularının keyifli ve mutlu bir yolculuk geçirmelerini hedeflemiştir. 730 filosu bulunan Southwest uçaklarının tamamında internet erişimi vardır. Yolcularının film, dizi veya TV izleyebilmeleri için de dokunmatik ekranları mevcuttur. Böylelikle yolcular, yolculukları boyunca geçen zamanı verimli kullanabilirler. Soutwest Airlines daima gelişmeye ve ilerlemeye çalışan, müşteri memnuniyetine çok önem veren vizyon sahibi bir firmadır. Zaman içinde hızla yükselen şirket Teksas’ta Houston ve San Antonio şehirlerinde de birer şube açarak genişledi. Güvenliğe ve konfora da önem veren firma yaklaşık 800 boeing uçağı işletiyor ve personelden en üst verimi sağlayarak yolcularına daha iyi hizmet vermeye çalışıyor. Southwest Airlines, yolcularına sunduğu lezzetli yemekler dışında bagaj ve ulaşımda ekonomik tarifeler uyguluyor. Her firmada olduğu gibi ekstra bagaj aşımı da ekstra ücrete tabidir.

Southwest Airlines Ortakları

Southwest Airlines, bir grup tarafından kurulmuş ve 1971’de ilk olarak 650,000 hisse ile halka açılmıştır. Ortak hisseleri New York borsasında işlem görmektedir. Firmanın net geliri 729 milyon dolar olmakla birlikte 593 milyon doları hissedarlara geri dönmektedir. (2018 verilerine göre.)

David W. Biegler; Başkan Vekili, Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Southcross Enerji Ortakları GP, LLC

J. Veronica Biggins; İş Ortağı Diversified Search LLC'yi Yönetme

Kurucuları ise; Rollin King, M. Lamar Muse ve Herbert D. Kelleher’dir.

Southwest Airlines Uçtuğu Yurt İçi İller

Southwest Airlines ülkemize uçak seferleri düzenlememektedir. 

Southwest Airlines Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Southwest Airlines yurt içi hizmet vermektedir ve yurt dışı uçuş seferleri bulunmamaktadır. Fakat son yıllarda başlattığı yurt dışı kargo programlarını uygulamaktadır.

Southwest Airlines Haberleri

Southwest Airlines, 16 Temmuz 2018’de resmi olarak uluslararası nakliye programına başlamıştır. Böylece Southwest Airlines yurt dışına kargo hizmeti vermekle birlikte şubelerini de genişletmeyi hedefliyor. Öte yandan ödüllü kargo hizmetleri de başlatılmıştır. Southwest Airlines düşük maliyetli uçuşlarıyla dikkat çekerken, uygun fiyatlı ulaşım firması olmasıyla beraber müşteri memnuniyetinde ilk sırada yer alıyor. Düşük maliyetle müşterilerine en yüksek memnuniyeti sağlayan firma en saygın ve çalışanlarına en iyi iş imkanı sağlayan firma olmuştur. Southwest Airlines ulaştığı 6’dan fazla şehirle kalmıyor ulaştığı bölgeleri de genişletmeyi hedefliyor.

Southwest Airlines, Hawaii Adaları'nda bulunan ve hizmet taşıyacağı dört havaalanını belirledi bunlar; Daniel K. Inouye Uluslararası Havaalanı Honolulu (HNL), Kahului Havaalanı Maui (OGG), Lihue Havaalanı Kauai (LIH) ve Keahole (KOA) Ellison Onizuka Kona Uluslararası Havaalanı Hawaii.

Southwest Airlines yönetim kurulu yardım yapmayı da ihmal etmiyor. Southwest Airlines’in kıdemli başkan yardımcısı olan Linda Rutherford, bakıcılara ve hastalara seyahat yardımı yapacaklarını açıkladı. Gidiş ve dönüş olmak üzere 69.000’den fazla bilet yalnızca hasta ve bakıcıları için sağlık kuruluşlarına bağışlanmıştır.

Southwest Airlines, müşteriler için hayvan politikalarını da yeniden gözden geçirdi. Çalışan verimliliğini bozmamak ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için bir kılavuz belirledi. Bu maddeler şunlardır;

1. Sadece köpek ve kedilerle sınırlı olacak.

2. Bir müşteri için bir tane ile sınırlı kalacak.

3. Daima sahibinde kalmalı veya tasma üzerinde mevcut olmalıdır.

4. Müşteri ve çalışan güvenliği için olağan dışı hayvanlar kabul edilmeyecektir.