Sri Lanka Uçak Bileti

Sri Lanka Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti
  • Başkent: Kolombo
  • Nüfusu: 22.203.000
  • Yüz Ölçümü: 65.610 km2
  • Komşuları: Hint Okyanusu’nun ortasında bir ada ülkesidir. 
  • Konuşulan Dilleri: Seylanca ve Tamilce
  • Telefon kodu: 94
  • Başkan: Maithripala Sirisena
  • Para Birimleri: Sri Landa Rupisi

Sri Lanka'nın Kuruluş Yılı

Doğu Afrika ve Güney Asya arasında bulunan Sri Lanka doğal olarak ticaret yolu üzerinde yer almaktadır. Geçmişi milattan önce 3 bin yılına dayanan ülke tarih boyunca tüccarların uğrak yeri olmuştur. Ülkenin asıl yerlileri olan Sinhaleler milattan önce 6. yüzyılda gelip topraklara yerleşmiştir. Milattan önce 3. yüzyılda Budizm’i benimseyen topraklara sonraları Tamiller gelmiştir. Adaya ilk gelen yabancılar ise Avrupa, Asya ve Afrika’dan gelen sömürgecilerin olduğu tahmin edilmektedir. Gelen sömürgeciler ilk olarak adanı fanatiklerini hakimiyetleri altına almışlardı. Milattan sonra 12. yüzyılda ise Arap tüccarların, ülke halkı ile irtibatları başladı. 

sri lanka havalimanı

1505 yılında adaya gelen Portekizliler, ilk gelen Avrupalılar olmuştur. 1658 yılında gelen Hollandalılar, Portekizlileri ülke topraklarından çıkararak kendileri yerleşmiştir. Hollandalıları ise 1796 yılında İngilizler çıkarmıştır. Uzun yıllar İngilizlerin hakimiyeti altında kalan ülke 1948 yılında İngiliz Milletler Topluluğu’na dahil edilen bağımsız bir devlet olmuştur. 1959 yılında yaşanan iç karışıklıklar sırasında öldürülen başbakanın yerine geçen hanımı Mrs. Srimavo Bandaranaike dünyanın ilk kadın başbakanı olmuştur. 1965 ve 1970 yıllarında yapılan seçimlerde de başbakanlığa devam eden Mrs. Srimavo Bandaranaike 1971 yılında görevden ayrılmıştır. 1972 yılında Sri Lanka adını alan ülkede cumhuriyet ilan edilmiştir. Ülkede başkanlık sistemine 1978 yılında geçilmiştir. 1983 yılında Sri Lanka’daki bazı grupların anlaşmazlıkları baş göstermiştir. Uzun yıllar süren bu anlaşmazlık 2009 yılında hükümet güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır. 

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde yer almaktadır. Çok uzun sahil şeridine sahip olan ülke Sri Lanka uçak bileti ile gelen misafirlerine harika tatil imkanları sunmaktadır. Ülke doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel eserleri bakımından oldukça zengindir. 

Kumana Ulusal Parkı

356.6 kilometrekarelik alanı ile 20 Ocak 1970 yılında hizmete açılmış olan Kumana Ulusal Parkı, ülkenin Hambantota şehrine yakın bir yerde bulunmaktadır. Ülkenin en büyük parkı olma özelliğine sahip olan ulusal park çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen parkta hayvanları doğal ortamlarında görme imkânı yakalanmaktadır. 

Anuradhapura

Milattan önce 4. yüzyılda ülke topraklarının başkentliğini yapmış olan Anuradhapura kentinde çok sayıda tapınak bulunmaktadır. Tapınaklarından dolayı Budistler şehri kutsal bir şehir olarak görmektedir. Başta Budistler olmak üzere binlerce insan kenti, tarihi yapılarını ve tapınaklarını ziyaret etmek için kente gelmektedir. 

Hikkaduwa

Uçsuz bucaksız plajlarıyla bilinen Hikkaduwa bölgesi ülkenin önemli turistik alanlarından biridir. Bölgede bulunan Gangarama Vihara, Seenigama Vihara Budist Tapınakları, Hikkaduwa Gölü, Hikkaduwa Ulusal Parkı mutlaka görülmelidir. 

Mihintale

Antik tapınak kompleksi olan Mihintale, Anuradhapua’ya 13 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çok görkemli yapılara ve tapınaklara sahip olan Mihintale’yi gezmek için en az yarım gün ayrılmalıdır. Ülkenin Budizm’le ilk tanıştığı yer olarak bilinen Mihintale’nin Sri Lanka halkı için manevi değeri vardır. Sri Lankalılar için Budizm’in doğuş yeri olan yerde bulunan ve devasa büyüklüğü sahip olan Budha Heykeli, Aradhana Gala, Ambasthale Tapınağı mutlaka görülmelidir. 

sri lanka nasıl gidilir

Hatton

Her yıl binlerce turistin geldiği Hatton kenti, Kandy Ella tren yolu üzerinde bulunmaktadır. Harika bir şehir olan Hatton en çok Adem Tepesi ile bilinmektedir. Hz. Adem’in Cennet’ten kovulduktan sonra dünyada ilk ayak bastığı yer olarak bilinen Adem Tepesi’nde Hz. Adem’e ait olduğu düşünülen ayak izi vardır. Budistler ise bu ayak izinin Buddha’ya ait olduğuna inanmaktadırlar. Budistler içinde kutsal olan bu tepe her yıl Müslüman ve Budist binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. 

Kandy

Ada ülkesi olan Sri Lanka’nın Colombo’dan sonraki ikinci büyük kentidir. Adanın merkezi konumunda olan Kandy kauçuk ve çay yetiştirilen dağlık bölgenin başlangıç kapısıdır. Tarihi ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Kandy’de görülmesi gereken mekanlar arasında, Paul Kilisesi, Sri Dalada Müzesi, Kandy Gölü, Ceylon Çay Müzesi, Vishnu Devale Tapınağı, Pinnewala Fil Yetimhanesi, Paradeniya Botanik Bahçeleri bulunmaktadır. Daha birçok turistik alanı bulunan kenti gezmek için en az 1 veya 2 gün ayrılmalıdır. 

sri lanka tatil tur

Tamgalle

Daha çok deniz turizmi ve doğal güzellikleri ile bilinen Tamgalle, Sri Lanka’nın en popüler turistik alanlarının başladığı bölgedir. Doğal güzellikleri ile insanları kendine hayran bırakan Tamgalle’de güneşin, denizin ve kumun keyfi çıkarılarak harika tatil yapılabilir. Asya’nın en popüler plajlarına ev sahipliği yapan kentte oldukça popüler olan Medilla Plajı, Goyambokka Plajı ve Tamgalle Plajı bulunmaktadır. Plajların dışında tarihi yapıları da bulunan kent güzel ve dinlendirici tatil için oldukça idealdir. 

Bentota

Hindistan cevizi ağaçları ile süslü turistik kent olan Bentota, Sri Lanka’nın güneyinde yer almaktadır. Sahilleri plaj ve deniz turizmine açılan ilk kent olan Bentota’nın plajları tam anlamıyla mükemmeldir. Beyaz kumsalları, masmavi denizi ve güneşiyle en eski deniz turizm noktası olan kentte Sri Lanka uçak bileti ile harika tatil yapılmaktadır. Yelken, sörf, dalma gibi su sporlarını yapmak için de oldukça uygun olan Bentota her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

sri lanka uçak bileti

Mirissa

Uçsuz bucaksız sahilleri, harika manzarası ile turistlerin dikkatini çeken Mirissa ülkenin en önemli turizm kentlerinden biridir. Tropikal bir iklime sahip olan kentte cennet köşelerinden birinde tatil yapma fırsatı elde edilir. Daha çok balayı çiftleri tarafından tercih edilen kentte harika fotoğraf kareleri yakalamak mümkündür.

Sri Lanka Galle

Ülkenin en büyük kenti olan Kolombo’ya 119 kilometre uzaklıkta yer alan Galle, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Ülkenin batıya açılan liman kenti olan Galle’nin en popüler yeri; Hollandalı sömürgeciler tarafından 17. yüzyılda inşa edilen kaledir. Günümüzde turistik açıdan oldukça değerli olan kalenin içinde işyerleri ve mağazalar bulunmaktadır. Genellikle macera severlerin ve sanatçıların gelip yerleştiği yer olan Galle nüfusunun bir kısmı yabancılardan oluşmaktadır. Çok uzun sahil şeridi bulunan şehirde bulunan evlerin büyük bir kısmı yabacılara satılmış durumdadır. Sri Lanka uçak bileti ile gelinip ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde olmayı hak eden harika bir şehirdir. 

Sri Lanka Mutfağı 

Baharatları ile ünlü olan Sri Lanka mutfağında en fazla kullanılan baharat Köri’dir. Balık ve deniz ürünlerinin çok fazla kullanıldığı ülke mutfağında pilav her yemeğin yanında muhakkak servis edilmektedir. Pilav gibi her yemeğin yanında servis edilen bir diğer lezzet ise Roti’dir. Roti bir çeşit bazlamadır. Hindistan cevizi ve kurutulmuş tuna balığı Sri Lanka’da çok sevilip çok tüketilmektedir. Ülkenin sokak yemekleri de oldukça lezzetlidir. Ülkenin geleneksel yemeklerinin başında köri, pirinç ve rotiden hazırlanan bir çeşit köfte olan lampraisi vardır. Ayrıca balık yemekleri olan pal sambol ve kool da ülkede en çok sevilen yemeklerdir. Karides, mürekkep balığı, yengeç ve çeşitli sebzeler kullanılarak hazırlanan kool yemeği pişerken içine palmira palmiyesinin kökleri atılarak hazırlanmaktadır. Ülkede en çok tercih edilen içecek çaydır. Çaydan sonra hindistan cevizi suyu da oldukça fazla sevilmektedir.