Surinam Uçak Bileti

Surinam Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Surinam
  • Başkent: Paramaribo
  • Nüfusu: 563.402 (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 163.821 Kilometrekare 
  • Komşuları: Güneyinde Brezilya, doğuda Fransız Guyanası, batıda Guyana ile sınırı bulunmaktadır. Kuzeyinde ise Atlantik Okyanusu bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Felemenkçe, İngilizce, Sranan ve Endonezce 
  • Telefon kodu: 597
  • Başkan: Desi Bouterse 
  • Para Birimleri: Surinam Doları (SRD)

Surinam’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Surinam, Amerika kıtasının güney kesiminde yer alan bir ülkedir. Geçmişte yerli kabilelerin yaşadığı bilinmektedir. Modern tarih anlamında ilk bilgiler on yedinci yüzyılda Hollandalı denizciler tarafından verilmiştir. Uzun süre Hollandalıların yönetiminde kalan ülke 1975 yılına kadar bu şekilde yönetilmiştir. 1954 yılında Hollanda Krallığı için kurucu üyeler arasında bulunmuştur. 1975 yılında Hollanda’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Siyasi anlamda bağımsız olarak görülse de ekonomik bakımdan yine bağımlılığı devam etmektedir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Surinam, bulunduğu coğrafya ve Atlas Okyanusu kıyısında bulunması sayesinde doğal güzellikler bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. Dünya genelinde çok fazla bilinen bir ülke olmamakla birlikte her geçen gün Surinam uçak bileti ile daha fazla kişi burayı merak etmekte ve gelip, gezip görmektedir. Surinam içerisinde gezilip görülebilecek yerlerden birkaç tanesi şu şekildedir;

surinam paramaribo

Paramaribo

Surinam’ın başkenti ve en büyük şehri konumundadır. Atlas Okyanusu kıyısından on beş kilometre uzakta olan şehir Surinam Nehri kıyısına yerleşmiş durumdadır. Yapı olarak Amerika kıtasının geleneksel şehirlerine benzemektedir. Özellikle Vahşi Batı tarzına uygun evler dikkat çekmektedir. Şehirde bulunan tarihi binaların her biri farklı bir özelliği ile görülmeye değerdir. Bu binalar Amsterdam içerisinde bulunan binalara benzerlik gösterir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Gezi listelerinde mutlaka bulunması gereken bir şehirdir.  

Coronie

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan şehir, ülkenin turistin anlamda en fazla ziyaretçi çeken yeridir. Ülkenin kuzey batı kesiminde bulunan şehir, liman şehri olması ile de her geçen gün popülerliği artmaktadır. Şehrin içerisinde ve çevresinde bulunan geniş pirinç tarlaları yeşillikler oluşmasını sağlamaktadır. Sahil kesiminde bulunan kumsalları ve palmiye ağaçları ise oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Yaz aylarında tatil için değerlendirilebilecek bir yer olmasında bu sahil kesimi büyük katkı sağlamaktadır.  

surinam jodensavanne

Jodensavanne

Surinam Nehri üzerinde bulunan Jodensavanne şehri bölge olarak Para’da bulunmaktadır. Başkent Paramaribo’nun güney kesiminde elli kilometre uzaktadır. Bu şehri özel kılan on yedinci yüzyılda Yahudiler tarafından kurulmuş özerk bir şehir olmasıdır. Şehrin koşturmaca ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için pek çok farklı seçenek bulunur. Doğal güzellikleri ile bilinen şehrin her noktasında görülmesi gereken bir yer bulunur. Bununla birlikte ilk gelen Yahudilerin inşa etmiş olduğu sinagog alanı gezilmesi tavsiye edilen yerlerdendir. 

surinam arya dewaker

Arya Dewaker

Hindistan’dan gelerek ülkeye yerleşmiş olan Hindular için yapılmış özel bir tapınaktır. Başkent Paramaribo içerisinde yer alan tapınak 2001 yılında açılmıştır. Mimari açıdan oldukça ilginç bir yapı olan bina kubbesinde bulunan açık kahverengi tonlar ile dikkat çekmektedir. Surinam uçak bileti ile gelen turistler için de dahil olmak üzere ülkede bulunan otuz binden fazla Hindu için önemli bir ibadethane olarak görülmektedir. 

Nieuw Nickerie

Surinam’ın en kalabalık üçüncü şehri konumundadır. Guyana sınırına yakın konumda bulunan şehir on beş bin kişiye yakın bir nüfusa sahiptir. Şehrin çevresinde yoğun olarak muz ve pirinç tarlaları bulunmaktadır. İçerisinde bulunan milli park ülkenin en güzel doğal alanlarından bir tanesidir. Onlarca çeşit kuş bulunan bu milli parkta gezerken kuşları gözlemlemek mümkündür. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir parktır. 

Commewijne Nehri 

Surinam’ın kuzey kesiminde yer alan nehir otuz kilometre boyunda bir nehirdir. Geniş bir su havzası bulunan nehir birçok şehrin beslenme kaynağı olarak görülmektedir. Nehrin üzerinde yapılan tekne gezileri turistler için en çok tercih edilen seçenek olmaktadır. Nehrin içerisinde bulunan yunuslar oldukça ilginç görüntüler sunmaktadır. Dünyada nehir içerisinde görülebilecek ender yunus çeşitleri olarak bilinmektedir. Nehrin lezzetli balıklarını, çevrede bulunan restoranlarda yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. Balık tutmak isteyeler için de birçok uygun nokta bulunmaktadır.

Onafhankelijkheidsplein 

Surinam’ın bağımsızlığını simgelemek için yapılmış olan bir anıttır. Başkent Paramaribo içerisinde bulunan bağımsızlık anıtı, ülke için önemli noktalardan birisi olarak görülmektedir. Geniş bir meydan içerisinde yer alan anıt ile birlikte ülkenin özel şeyleri ile ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Ülkenin tarihinde önemli olarak görülen kişilerin heykelleri meydanın farklı noktalarına yerleştirilmiş durumdadır. Meydan çevresinde bulunan tarihi yapılar restoran, otel ve kafe gibi amaçlar ile kullanılmaktadır. Surinam uçak bileti ile ülkeye geldiğinizde ülkeyi gezerken zamanınızı buralarda geçirebilirsiniz. 

Brownsberg Tabiat Parkı

Başkent Paramaribo’nun yüz yirmi kilometre uzağında bulunan tabiat parkı, ülkenin doğasını gözlemleyebileceğiniz en ideal yerlerden bir tanesidir. 1969 yılında kurulmuş olan park deniz yüzeyinden beş yüz metre yüksektedir. Mükemmel bir doğaya sahip olan parkın içerisinde oldukça ilginç bitkiler ve hayvanlar bulunmaktadır. Ülkenin doğasına özgü olan zehirli canlılar konusunda dikkatli olunduğu takdirde sorunsuz şekilde gezilebilecek bir yerdir. Doğa parkurları ile yürüyüş yapmayı sevenler için en iyi seçenekler arasında yer alır. 

Galibi Coppename Doğa Koruma Alanı

Ülkenin, koruma altında olan mükemmel güzelliklere sahip sahil kesimlerinden bir tanesidir. Coppename Nehri’nin denize döküldüğü alanda kurulmuş olan koruma alanı 1969 yılı içerisinde açılmıştır. Nehrin doğası ile birlikte denizin güzellikleri bir arada görülebilir. Özellikle mükemmel manzaralar sunan kumsalı hayranlık uyandıracak kadar güzel bir yerdir. Deniz kaplumbağalarının yumurtlama noktalarından birisi olan bu sahil bu sebeple koruma altına alınmıştır. Kaplumbağalara ek olarak kuşlar ve diğer özel hayvanlar burada gözlemlenebilir.

Keizerstraat Camisi 

Surinam içerisinde önemli oranda Müslüman halk yaşamaktadır. Farklı dinlerin ibadet amaçlı binaları olduğu gibi Müslümanlar için inşa edilmiş bir camide bulunmaktadır. Başkent Paramaribo içerisinde bulunan cami Karayipler içerisinde bulunan en büyük cami olması ile dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak yirmi yılda inşa edilebilmiş bir camidir. Mimari özellikleri bakımından ilginç bir yapıdır. Ülke içerisinde yaşayan ve dışarıdan gelen Müslümanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak gezi listesinde yer almalıdır.  

Neveh Shalom Sinagogu

Başkent Paramaribo içerisinde inşa edilmiş olan bir sinagogdur. 1723 yılında yapılmış olan yapı ülkenin Yahudi toplumu için önemli bir noktadır. Ülkede yaşayan İbraniler için sembol yapılardan birisi olarak görülmektedir. Beyaz dış çevresi ile oldukça dikkat çekici bir binadır. 

Saint Peter ve Paul Katedrali 

Paramaribo içerisinde bulunan katedral 1826 yılında inşa edilmiştir. Dış kısmı oldukça ilginç bir yapıdadır. İçerisi ise tamamen ahşap kaplama olarak tasarlanmıştır. Katedral içerisinde kullanılmış olan ahşap oymaları gezenlere kendisini hayran bırakmaya yetecek kadar güzeldir. İçerisinde bulunan bronz heykel kırk metreden yüksektir. Mutlaka gezilmesi gereken bir yapıdır. 

surinam yemek kültürü

Surinam Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Surinam mutfağı, farklı seçeneklere ve lezzetli yemeklere sahiptir. Ülke genelinde yetişen pirinç pek çok yemek içerisinde kullanılır. Bol baharat ile kızartılan tavukların yanında vazgeçilmez olarak pirinç kullanılır. Endonezya, Hollanda, Hint ve Çin mutfaklarının karışımı olarak görülebilir. Deniz ürünleri ve balık yemeklerde yoğun şekilde kullanılır. Baharatlı hazırlanan tavuk, güneşte kurutulmuş balık ve salamura halinde hazırlanmış et en çok yenilen yemekleri olarak görülür. Değirmende öğütülen buğday ile yapılan ekmekleri bu yemeklere eşlik eder.