Svalbard Uçak Bileti

Svalbard Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Svalbard, Norveç
  • Başkent: Longyearbyen
  • Nüfusu: 2.667
  • Yüz Ölçümü: 61.022 km2
  • Komşuları: Arktik Okyanusu’nda Norveç’e bağlı adalar topluluğu olduğundan sınır komşusu yoktur. 
  • Konuşulan Dilleri: Norveççe
  • Telefon kodu: 47
  • Başkan: Valisi Odd Olsen Ingero
  • Para Birimleri: Norveç Kronu

Svalbard’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

İskandinavya ile Kuzey Kutbu’nun tam ortasında bulunan buz diyarı Svalbard, Norveç’e bağlı adalar topluluğudur. İnsandan çok kutup ayısının olduğu el değmemiş bir bölgedir. Adalar ülkesinin başkenti Longyearbyen kasabasından bahseden ilk metinler 12. yüzyıldan kalma İzlandaca metinlerdir. Tarihi hakkında pek fazla kaynak olmadığından net bilgiler elde edilememektedir. Fakat bölgenin balina avcıları tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bölgenin ekonomik gelişimi 1906 yılında adalar ülkesine gelen Amerikalı John Munroe Longyear’ın gelmesi ile başlar. Longyear, Kuzey Kutbu Kömür Şirketini kurar. Şirkette yaklaşık olarak 500 kişilik bir ekip maden çıkarmak için çalışır. Svalbard’ın başkenti Longyearbyen, 8 Ağustos 1943 yılında yerle bir edilir. 2.Dünya Savaşı yerle bir edilen şehir savaş sonrasında yeniden inşa edilir. 

Svalbard’ın Spitsbergen Adasında yer alan ve hiçbir sakini olmayan Pyramiden Kenti, 1910 yılında İsveçliler tarafından kurulmuştur. Nordenskiold Buzulları’nın dibindeki Pyramiden, 1927 yılında Sovyetlere satılmıştır. 1920 yılında yapılan bir anlaşma gereği Svalbard, Norveç toprağı fakat serbest ekonomi bölgesi olarak kabul edilmektedir. Serbest ekonomik bölge olması diğer ülkeleri de çekmektedir. Sovyetler Birliği, maden yerleşkesi olan ülkede bulunmayı stratejik açıdan çok önemsemiştir. Bunun içinde alabildiği toprakları almaya özen göstermiştir. Fakat zamanla madenlerin zarar etmesinden dolayı 1998 yılında Sovyetler bölgeden tamamen çekilmiştir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Kış mevsimin en güzel yaşandığı adalar ülkesi Svalbard, Svalbard uçak bileti ile gelinip birçok insanın görmek istediği Aurora Işıkları’nın görülebildiği yerler arasındadır. Kuzey ve Güney Işıkları olarak da bilinen Aurora, İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde yaşanmaktadır. Aurora Işıkları, güneş rüzgarını oluşturan iyonize parçacıklarının kutuplardan girip atmosferin üst katmanlarına etkileşime girmesi neticesinde oluşan ışık oyunlarıdır. Geceleri gündüz gibi aydınlatan Kuzey ve Güney Işıkları’nda her renk aslında bir güneş rüzgârı hakkında bilgi vermektedir. Nüfusu iki binin üzerinde olan Longyearbyen, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeridir. Adada yaz veya kış ayları fark etmeden turizm faaliyetleri devam etmektedir. Aylarca süren kış aylarında uzun geceler yaşanmaktadır. Farklı bir dünyaya girmiş hissi uyandıran uzun geceler insanların dikkatlerini çekmektedir. Birçok yerde köpeklerin çektiği kızaklarla ulaşım sağlanmaktadır. Kızaklar farklı bir yaşam tarzını gösterse de izin almadan kar araçlarının kullanılabilir olması turistlerin adaları ziyaret etmesinde etkilidir. Başkentin hemen dışında yer alan havalimanı ülkeye gelen turistlerin ulaşımını kolaylaştırmaktadır. İnsan ve hayvan cesetlerinin çürümeyeceği kadar soğuk olan ülkede özellikle başkentte olmak üzere gezilmesi ve görülmesi gereken turistik mekânlar bulunmaktadır.  

svalbard müzesi

Svalbard Müzesi

Longyearbyen’in en eski bölümünde yer alan Svalbard Müzesi 1979 yılında kurulmuştur. Müzede ve dışında bulunan bilim merkezinde çeşitli sergiler yapılmaktadır. Ülkenin değerli müzesi olan Svalbard Müzesi’nde toplam 1700 materyal sergilenmektedir. Materyaller arasında, arşivlenmiş belgeler, fotoğraflar, çeşitli nesneler, video gösterimleri ve kitaplar bulunmaktadır. Müzede, ada ülkesinde 400 yıl önce görülen ilk insan yerleşim yerlerinden yola çıkarak, ülkenin doğası, tarihi, jeolojik ve ekolojik yapısı hakkında bilgiler elde edilebilip, ülkenin kutup araştırmalarındaki önemi keşfedilebilir. 

Kuzey Kutbu Müzesi

Ingunn Loyning ve Stefoni Poli tarafından kurulmuş olan Spitsbergen Uçak Müzesi, çarpıcı bilgilerle doludur. Özellikle Svalbard’daki havacılığı uzun tarihçesi belgelerle açıklanmaktadır. Svalbard çevresindeki orijinal belgeler, gazeteler, eserler kullanılarak kuzey kutbun nasıl keşfedildiğine dair bilgiler paylaşılmaktadır. 

Svalbard Husky

Başkent Longyearbyen’de bulunan bir köpek kızağı şirketi olan Svalbard Husky, ülkenin karla kaplı örtüsünü turistik bir avantaja çevirmiştir. Köpeklerin çektiği bu kızaklara belli bir ücret ödenerek başkentin birçok yeri dolaşılabilir. 

svalbard kilisesi

Svalbard Kilisesi

Dünyanın en kuzeyindeki kilise olan Svalbard Kilisesi, 1921 yılında inşa edilmiştir. Bölgedeki tek kilise olma özelliğine sahip olan yapının yapımı Temmuz 1921 yılında bitirilmiştir. Fakat kilisenin kutsanıp hizmete açılması Ağustos 1921 tarihinde gerçekleşmiştir. Svalbard uçak bileti ile gelip ülkenin tek kilisesini ziyaret edebilirsiniz. 2.Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar görmüş olan manevi yapının tekrar yapımına 1957 yılında başlandı. Günümüzdeki yapı 1957 yılında yapılmış halidir. 

Barentsburg Pomor Müzesi

Küçük olmasına rağmen bölgenin ilk gezginlerinin kayıtlarını sakladığından dolayı önemli olan Barentsburg Pomor Müzesi, ülkenin en zengin koleksiyonuna sahip müzedir. İnşasını Rusların işletmesini Norveçlilerin yaptığı müze bazen iki ülke arasında gerginliklere neden olmaktadır. 

Pyramiden

1998 yılında son madenlerin çıkarılması ile faaliyetleri durdurulana kadar kömür yatağı olan Pyramiden, eskiden çok hareketli iken maden ocakları kapatılınca terk edilmiştir. Turistik bir bölge olması için kentte 2007 yılından itibaren oteller, müzeler, anıtlar ve modern binalar inşa edilmektedir. Şu anda Pyramiden’de yaşayan kimse yoktur. Fakat yapılan yatırımların ileriki yıllarda bölgenin değerlenmesine neden olacağı düşünülmektedir. 

Basecamp Spitsbergen

Basecamp Spitsbergen, avcılıkla ilgili resimlerin, avcılık ekipmanlarının tanıma fırsatının yakalandığı yerdir. Av hayatı, çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Yapılan avcılık faaliyetlerinin de muhakkak geride izi kalmıştır. Bu izleri yakından incelemek için Basecamp Spitsbergen ziyaret edilmelidir. 

svalbard 2

Svalbald Küresel Tohum Ambarı

Norveç hükümetiyle Kuzey Genetik Kaynaklar Merkezi ve Kültür Bitkileri Çeşitliliği Küresel Fonu tarafından desteklenen Tohum Ambarı, 2008 yılında kurulmuştur. Devamlı yeni tohum numunesi desteği ile zenginleştirilen ambarda en son Suriye’den getirilen tohumlarla birlikte 740 bini aşmış durumdadır. Ambarda saklanması hedeflenen tohum sayısı 2 milyar 250 milyondur. Dünya üzerinde yaşanan yok olmadan sonra dünyanın yeniden canlanabilmesi için saklanan bu tohumlar dar bir yapıda dağın derinliklerinde yer almaktadır. Bazı insanlar burayı Nuh’un Ambarı şeklinde tanımlamaktadır. 

Galleri Svalbard

Svalbard, kutup macerası, manzarası, yaban hayatı kadar el sanatları ve diğer sanatların da mekânıdır. Norveçli sanatçıların başyapıtlarının sergilendiği Galleri Svalbard’da, Svalbard Collection ve The Tveter olmak üzere iki koleksiyon bulunmaktadır. Ada ülkesinin yüzyıllardır madencilik bölgesi olduğunu anlatan 1500’lü yıllara dayanan antik kitaplar, haritalar gibi çeşitli materyaller bulunmaktadır. Ülkenin tarihini yansıtan tarihsel değeri olan harika sanat eserleri sergilenen Galleri Svalbard oldukça değerlidir. 

Rengarenk Evler

Aylarca kalan karlı ortamı hareketlendirmek için Svalbardlılar binalarının mimarisini renklendirmiştir. Svalbard uçak bileti ile gelip tüm bu güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. Uzun süren kış gecelerinin renklenmesi, ortamın biraz canlanması için bölgedeki evler çeşitli renklere boyanmıştır. Altında buz katmanı olan toprak üzerinde, dikme sütunlar üzerine inşa edilen renkli ahşap evler renkleriyle dikkatleri çekmektedir. Havalar ısındığında eriyen buz tabakasından meydana gelen taşkınlardan korumak için sütun üzerine yapılan rengarenk evler bölgenin simgesi haline gelmiştir. Sokakların ismi yoktur. Rengarenk evlerin bulunduğu bölgede 1921 yılında inşa edilen kırmızı renkli Svalbard Kirke, dünyanın en kuzeyindeki kilisedir. 

svalbard 3

Svalbard’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo’dan bile daha pahalı olan Svalbard’ın yılın büyük kısmında kara parçası karla kaplı olduğundan tarım ve hayvancılık yapılamamaktadır. Ülkenin genel anlamda bütün yiyecek malzemeleri ana karadan gelmemektedir. Böyle olunca ülkede yeme ve içme oldukça pahalıya mal olmaktadır. Ülke mutfağının vazgeçilmez temel gıdası balıktır. Ana karanın en büyük geçim kaynağı balıkçılık olduğundan Svalbard’da bundan nasibini almaktadır. Somon füme en fazla beğenilen yemeğidir. Genel anlamda Norveç kültürünün hâkim olduğu Svalbard mutfağında pizza, makarna gibi diğer Avrupa ülkelerinin de etkisi görülmektedir. Kafelerinde bol miktarda sandviç çeşitlerini görmek mümkündür. Bu sandviçler sıradan bilinen sandviçlerden oldukça farklı olup harika bir lezzete sahiptirler. Özellikle somonlu sandviç oldukça popülerdir.