Svaziland Uçak Bileti

Svaziland Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Svaziland veya Esvatini Krallığı 
  • Başkent: İdari başkent Mbabane, kraliyet ve yasama başkenti Lobamba’dır. 
  • Nüfusu: 1.376 milyon
  • Yüz Ölçümü: 17,364 km2
  • Komşuları: Svaziland’ın komşuları, Mozambik ve Güney Afrika’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Swati dili ve İngilizce’dir. 
  • Telefon kodu: 268
  • Başkan: Kral III.Mswati
  • Para Birimleri: Lilangeni ve Rand (SZL)

Svaziland’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Orta Afrika’da 16. yüzyılda güneye göç eden Bantu kabilesinden meydana gelen Svaziler, bir devlet olarak tarih sahnesine ilk çıkmaları 18. asırda gerçekleşmiştir. Kral Mswati, 1840 yılında etrafına topladığı Svaziler ile Svazi Krallığı’nı kurmuştur. Yakın tarihlerde Zuluların saldırısına uğrayan Svaziler kuzeye gitmek zorunda kalmıştır. Yaşanan saldırılar neticesinde Kral Mswati, İngiltere’ye sığınmıştır. Daha önce ülke topraklarını garantisi ve güvencesi altına alan İngiltere, 1903 yılında Svazi Krallığı’nı hakimiyeti altına aldı. 

1968 yılında bağımsızlığını kazanan Svaziland, yeni bir anayasa hazırladı. Yürürlüğe konulan bu anayasa 1973 yılında kral tarafından yürürlükten kaldırılmıştır. Anayasa kaldırıldı, bütün siyasi partiler kapatıldı, ülkenin bütün idari yetkileri kralın eli altında toplandı. Her şeyin kralın emri altında olduğu yönetim şekli en fazla 6 yıl devam edebildi. 1979 yılında yeni bir parlamento açılıp yeni bir anayasa hazırlandı. Yeniden hazırlanan anayasa siyasi partilerin kurulmasını yasaklayacak ve parlamentonun yönetimdeki fonksiyonu da sadece tavsiye verme olacak şekilde düzenlendi. 1982 yılında ölen II. Sobhuza, dünyanın en uzun tahtta kalan kralı olmuştur. II. Sobhuza vefat edince yerine naiblik görevini ana kraliçe Dzeliwe üstlendi. 1983 yılında Sobhuza’nın oğlunu tahta geçirmek isteyen bir grup Dzeliwe’yi yönetimden indirdi. Dzeliwe’nin yerine naib olarak kraliçe Nhombi getirildi. 1986 yılında Sobhuza’nın oğlu III.Mswati adıyla tacını giyerek ülkenin başına geçti. 

svaziland 2

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Afrika kıtasının güneyinde yer alan, 1968 yılında bağımsızlığını elde etmiş olan Svaziland’da, çok değişik bir yaşam tarzı hüküm sürmektedir. Ülkenin özellikle festival ve etkinliklerde sergilenen özel dansları vardır. Ağustos ayında yapılan festivalde izleme şansının yakalanabileceği bu dans,  figürleri ve dansçılarının kıyafetleri ile dikkat çekmektedir. Svaziland uçak bileti ile gelebileceğiniz bu ülke, genellikle subtropikal iklimin etkisindedir. Yıl boyunca sıcaklık ortalamaları 13 ile 27 arasındadır. Yağışlar yaz aylarında etkilidir. Bundan dolayı ülkeye yapılacak olan yolculuk planlarını bu aylara denk getirmemek daha doğru olacaktır. Yağışlarla birlikte yaşam koşulları ülkede yapılacak geziyi olumsuz etkileyecektir. Ülke emniyet açısında pek güvenlikli olmasa da gezilecek ve görülecek yerleri turistlerin dikkatlerini çekmektedir. 

Mbabane

95 kişilik nüfusu ile Svaziland’ın başkenti olan Mbabane, ülkenin en büyük şehridir. Polinjane Nehri ve Mdimba Dağları çevresinde kurulmuş olan başkent Güney Afrika’ya sadece 23 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır. Ülkeye gezmeye gidenlerin ilk uğrak yeri olan Mbabane’de gezilmesi ve görülmesi gereken doğal ve tarihi çok sayıda mekân bulunmaktadır. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında genel bir bilgi edinmek için öncelikle Mbabane gezilmelidir.

Lobamba

Ülkenin idari başkenti olarak görev yapan Lobamba, ülkenin batı yakasında yer almaktadır. Ezulwine Vadisi’nde bulunan Lobamba ülkenin en büyük ikinci kentidir. Lobamba şehri daha çok düzenlenen Umhlanga Rock etkinlikleri ile ünlenmiştir. Genellikle açık havada gerçekleştirilen bu etkinlikler oldukça popülerdir. Görülmesi ve gezilmesi gereken turistik alanların başında, Büyük Embo Eyalet Sarayı, Royal Kraal, Ulusal Müze, Kraliyet Köyü, Somhlolo Stadyumu ve Parlamento Binası bulunmaktadır. 

Manzini

Ortalama 80 kişilik bir nüfusu bulunan Manzini ülkenin en büyük şehirleri arasında bulunmaktadır. Svaziland’ın doğusunda yer alan Manzini, gezilip görülmesi gereken çok sayıda tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kentte, Burada Kültürü Günleri Turları oldukça popülerdir. Bu kültür turlarından birine katılarak ülkenin kültürü hakkında ayrıntılı bilgi elde edilebilir. Ayrıca şehirde bulunan Homestead, Mantenga Kültür Köyü ve Manzini Pazarı Svaziland uçak bileti ile ulaştığınızda kesinlikle gezilmeniz gereken yerler arasındadır.

svaziland sibebe

Sibebe

Dünyanın en büyük granit plütonu olan Sibebe başkent Mbabane’ye yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sıradan bir kaya parçası olmayan Sibebe Dağı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Adrenalin yaşamak isteyenler dağa tırmanmalıdır. 

Nhlangano

Yaklaşık olarak 10 bin kişilik nüfusa sahip olan Nhlangano, ülkenin en büyük dördüncü kentidir. Güney Afrika ile Mahamba sınırında yer alan Nhlangano’yu popüler kılan jakaranda ağaçlarıdır. Farklı yapısıyla dikkatleri çeken jakaranda ağaçlarının yanı sıra doğal ve tarihi yapılarıyla da popülerdir. Harika bir manzaraya sahip olan kentte kısa bir safari turu yapmak mümkündür. 

svaziland mbuluzi oyun parkı

Mbuluzi Oyun Parkı

Gezilmesi, görülmesi ve keşfedilmesi gereken harika bir alan olan Mbuluzi Oyun Parkı, Mlawula Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Çok sayıda vahşi hayvan türüne ve bitkiye ev sahipliği yapan Mbuluzi Oyun Parkı, safari meraklıları için en doğru yerdir. Yakınlarında konaklama yerlerinin bulunduğu parkta, vahşi hayvanları doğal yaşam alanlarında izleme şansı bulunmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu parkta gündüzleri, kudu, çakal, antilop, zürafa, nyala, zebra gibi hayvanlar görülürken geceleri sırtlan, serval, bal porsuğu, genet gibi hayvanlar görülebilmektedir. Unutulmaz bir hatıra yaşamak için parkta en az bir gün geçirilmelidir. 

Mantenga Koruma Alanı

725 hektarlık bir alanı kaplayan Mantenga Koruma Alanı, Pitoresk Ezulwini Vadisi’nde yer almaktadır. Farklı hayvan ve bitki türlerinin bulunduğu koruma alanını daha popüler kılan ülkenin en büyük şelalesine ev sahipliği yapmasıdır. En büyük şelale olan Mantenga Şelalesi harika bir güzelliğe sahiptir.  Koruma alanında 1850 yılında kurulmuş olan Mantenga Köyü bulunmaktadır. Farklı yaşam tarzına sahip köyde, ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinilebilir. 

Hlane Royal Ulusal Parkı

1967 yılında ulusak park ilan edilmiş olan Hlane Royal Ulusal Parkı, Svaziland’ın 67 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. 22 bin hektarlık bir alanı kaplayan ulusal park, bölgenin en büyük koruma alanıdır. Çok sayıda hayvanın yaşadığı parkta, beyaz sırtlı akbabalar gibi Afrika Kıtası’nın birçok yerinde görülemeyecek nadir hayvanları görmek mümkündür. Svaziland uçak bileti ile gelen turistlerin konakladığı taş evler ve kamp alanlarının bulunduğu ulusal parkta safari turları ve daha farklı etkinlikler yapılmaktadır. 

Mlawula Natura Reserve

Sınırlarında Lubpmbo Dağları’nın bulunduğu Mlawula Doğal Koruma Alanı, yaklaşık olarak 16.500 hektarlık alanı kaplamaktadır. Çok sayıda hayvan ve bitki türünün bulunduğu koruma alanında harika manzaralara şahit olunabilir. Başta safari olmak üzere çeşitli aktivitelerin yapıldığı Mlawula Natura Reserve’de 54 kilometrelik bir yol vardır. 10 tane yürüyüş parkurunun bulunduğu bu yolda, harika manzaraların içinde yürüyüş yapılabilir. 

Malolotja Doğa Koruma Alanı

18 bin hektarlık dağlık yaşam alanı olan Malolotja Nature Reserve, Svaziland’ın kuzeybatısında yer almaktadır. Ülkenin en yüksek ikinci dağı olan Ngwenya Dağı, koruma alanı içindedir. Çok sayıda hayvan ve bitki türünün bulunduğu Malolotja Doğa Koruma Alanı, Güney Afrika’nın en güzel yürüyüş rotaları arasındadır. Konaklamak için yerlerin bulunduğu parkta, yeni yerler görmek, yeni hayvan ve bitki türlerini keşfetmek ve harika manzarayı görmek için yürüyüş yapılabilir. Maceraperestlerin sıkça uğradığı koruma alanında kamp kurmak mümkündür. 

svaziland yemek kültürü

Svaziland’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Svaziland’da en fazla yetiştirilen tarım ürünü mısırdır. Doğal olarak ülkenin yerel yemeklerinde mısır bolca kullanılmaktadır. Mısır ve mısır unu, yemeklerin servisinde daha çok tercih edilmektedir. Antilop etinden yapılan yemekler ülkede en popüler olan yemeklerdir. Bölgede vahşi hayvan eti, yer fıstığı, avokado ve ekşi süt yemek yapımında değişik şekillerde kullanılmaktadır. Chicken dust ülkede mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelir. Yerel lezzetleri restoranlarda ve sokak aralarındaki tezgahlarda satılmaktadır. Ayrıca ülke restoranlarında sadece yerel yemekler değil batı ve doğu mutfağına özgü lezzetler de bulunmaktadır.