Tanzanya Uçak Bileti

Tanzanya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti
  • Başkent: Dodoma
  • Nüfusu: 53.470.420
  • Yüz Ölçümü: 947.303 km2
  • Komşuları: Tanzanya’nın komşuları, Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Malavi ve Mozambik’tir. 
  • Konuşulan Dilleri: Swahili ve İngilizce
  • Telefon kodu: 255
  • Başkan: John Magufuli
  • Para Birimleri: Tanzanya Şilini

Tanzanya’nın Kuruluş Yılı

Arkeolojik çalışmaların neticesine göre Tanzanya topraklarına 8. asırda Müslümanların gelip İslamiyet’i yaymıştır. Hindistan’a yolculuk yapan Vasco de Gama 1499 yılında Zengibar’ı keşfetmiştir.  18. yüzyıla kadar Portekiz İmparatorluğu, Doğu Afrika’nın ticaret şehirlerinin çoğunu hakimiyeti altına aldı. Umman Arap Sultanlığı 18. yüzyılın başlarında kıyılara sefer düzenleyerek Kilwa ve Pemba’yı işgal etti. Umman Hükümdarı, 1840 yılında sarayını Zengibar’a taşıdı. Zengibar 19. asrın büyük bir kısmında ülkedeki köle ve fildişi ticaretini elinde tutan kuvvetli bir sultanlıktı. Almanya, 1885 yılında Tanganika’yı hakimiyeti altına aldı ve 1. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Alman Doğu Afrikası’nın bir parçası olarak kaldı. 1890’da ise İngiltere Zengibar’ı aldı. Alman Doğu Afrikası 1919 yılında yapılan Versailles Antlaşması ile parçalandı. Bu yıldan sonra Tanganika, İngiltere tarafından yönetilmeye başladı. 1954 yılında Tanganika Afrika Milli Birliği Partisi’nin kurulması ile birlikte bağımsızlık hareketleri başladı. 

tanzanya tatil tur

Tanganika 9 Aralık 1961 yılında bağımsızlığını kazandı ve bir sene sonra da cumhuriyet ilan etti. Zengibar ise 10 Aralık 1963 yılında bağımsızlığını elde etti. Bir ay sonra Arap Sultanlığı devrildi ve yerine cumhuriyet ilan edildi. Doğu Afrika’da bulunan Zengibar Ada Cumhuriyeti ile Tanganika Cumhuriyeti birleşti ve Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti adını aldı. İki cumhuriyetin yönetici partileri ise 1977 yılında birleşti. 1980 yılında yapılan genel seçimlerde Nejerere devlet başkanı seçildi. 1985 yılında kendi isteği ile görevden ayrıldı ve yerine Ali Hassan Mwinyi geçti. Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, ekonomik yönden batıya açılma politikasını benimsemiştir. 

Tanzanya Gezilecek Yerler

El değmemiş doğal ortamlara, farklı yaşam alanlarına sahip olan Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’da görülmesi gereken muhteşem yerler bulunmaktadır. Her biri birbirinden farklı ve özel olan bu yerler ülkenin Tanzanya uçak bileti ile ulaşılabilir olmasından dolayı turistler tarafından daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. 

Kilimanjaro Dağı

Afrika kıtasının en yüksek dağ zirvesinin bulunduğu Kilimanjaro Dağı, 5895 metre yüksekliğe sahiptir. Bir milyon yıl önce volkanik bir olay sonucunda oluşmuş olan Kilimanjaro, Dünya Mirası Sit alanıdır. Kilimanjaro’nun en yüksek noktası Kibo’da yer alan ve Yedi Zirveler’den biri olan Uhuru Zirvesi’dir. Dağda bulunan vahşi yaşam alanında, leopar, fil, maymun, bufalo gibi hayvanlar yaşamaktadır. Kilimanjaro’da vahşi hayvanlar görülebileceği gibi karlı zirveye doğru tırmanış da yapılabilmektedir. Dağın zirvesine çıkabilmek için en uygun aylar Haziran ile Ekim arasıdır. 

Serengeti Milli Parkı

1951 yılında 14.750 kilometrekarelik alanda kurulmuş olan Serengeti Milli Parkı, çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre çita, leopar, aslan, antilop, çakal gibi vahşi hayvanların yanı sıra 500 farklı kuş türünü de Serengeti Milli Parkı’nda görmek mümkündür. Hayvanları doğa yaşam alanlarında izlemek için Serengeti’yi ziyaret etmek gerekir. Günümüzde çekilen birçok vahşi hayvan belgeseli bu milli parkta çekilmektedir. 

Manyara Gölü Milli Parkı

Vahşi yaşam alanına ve el değmemiş doğal ortama ev sahipliği yapan Manyara Gölü Milli Parkı, Tanzanya’nın Mto Wa Mbu kasabasına yakın bir alandadır. Büyük bir kısmını Manyara Gölü’nün kapladığı milli parkta çok çeşitli kuş ve hayvan türü yaşamaktadır. Kano sporu, vahşi yaşam safarileri, kuş gözlemi, dağ bisikleti gibi aktivitelerin yapıldığı Manyara Gölü Milli Parkı’nı diğer parklardan ayıran en önemli özellik ağaç dallarında yaşayan aslanların olmasıdır. 

tanzanya havalimanı

Katavi Milli Parkı

1974 yılında kurulmuş olan Katavi Milli Parkı 4471 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hipopotam, timsah gibi hayvanların yanı sıra 400’den fazla kuş türünün yaşadığı Katavi Milli Parkı, her yıl milyonlarca safari tutkunu tarafından Tanzanya uçak bileti satın alınarak ziyaret edilmektedir. 

Viktorya Gölü

Dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölü olan Viktorya Gölü, Afrika’nın doğusuna Tanzanya, Kenya ve Uganda toprakları içinde yer almaktadır. Afrika’nın en büyük gölü olan Viktorya Gölü, 68.800 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Çok sayıda hayvan türünün yaşadığı Viktorya Gölü, Nil Nehri’nin kaynağıdır. Aynı zamanda kıyısında yaşayan insanların tarımlarına büyük fayda sağlamaktadır. 

Zanzibar

Pembe Adası ve daha birçok adacıktan oluşan özerk bir bölge olan Zanzibar, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Turizm faaliyetleri ile tanınmış olan adayı her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. Muhteşem plajlara sahip tatil adası Zanzibar’da çeşitli baharatların üretimi ve ticareti yapılmaktadır. Zanzibar’ın Pembe Adası dalış yapılabilecek en güzel adrestir. 

tanzanya uçak bileti

Arusha

Vahşi yaşamla iç içe olan Arusha, yaklaşık olarak 500 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Bakir alanlarıyla görenleri kendine hayran bırakan Arusha’da çok sayıda milli park bulunmaktadır. Bu parklar arasında en bilineni ve kesinlikle görülmesi gerekenler içinde, Meserani Yılan Parkı, Doğa Tarih Müzesi ve Arusha Milli Parkı bulunmaktadır. 

Dodoma

Tanzanya’nın en büyük üçüncü kenti, aynı zamanda başkenti olan Dodoma, her geçen gün popülaritesi artan bir şehirdir. Yeni yapıların inşa edildiği Dodoma’da görülmesi gereken çok mekân bulunmaktadır. Muhteşem güzellikte milli parklara ev sahipliği yapan kentte görülmesi gereken yerlerin başında, Jamatkhana Camii, Parlamento Binası, Lutheran Katedrali, Simba Tepesi, Anglikan Kilisesi, Kaddafi Cami gelmektedir. 

Tanzanya Darüsselam

Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan Darüsselam, Tanzanya’nın en büyük şehridir. Eski başkent olan Darüsselam’da çok sayıda tarihi mekân bulunmaktadır. Yeni başkent Dodoma’yı birçok konuda geri bırakmış olan Darüsselam hala birçok devlet binasına ev sahipliği yapmaktadır. Darüsselam'a Tanzanya uçak bileti ile gelinip gezilmesi gereken yerlerin başında, Botanik Bahçesi, Ulusal Müze, Şehrin Hayvanat Bahçesi, Ulusal Köy Müzesi, Bongoyo Adası, Anzania Frınt Lutheran Kilisesi, Kipepeo Plajı gelmektedir. 

Tanzanya Natron Gölü

Avrupalılar tarafından 1954 yılında keşfedilen Natron Gölü, özellikle sodyum karbonat ve birçok mineral bakımından zengindir. İçeriğindeki maddeler çürümeyi engellemektedir. Bundan dolayı gölde ölen canlılar yıllarca heykel gibi sergilenebilmektedir. Gölde ölen canlılar zamanla taşlaştığından göle bir nevi heykel bahçesine dönüşmektedir. Ortalama 3 metre derinliğe sahip olan gölün sıcaklık derecesi 41’dir. Ph değeri yüksek Natron Gölü’ne girenler hemen ardından temiz suyla yıkanmalıdır yoksa su vücudu yakar ve taşlaşma gerçekleşir. 

Tanzanya Mafia Adası

Koruma altında olan Mafia Adası Deniz Parkı, dalış severlerin uğrak yerlerinden biridir. Dalış için en doğru aylar Ekim ile Mart arasıdır. Nesli tükenmek üzere olan yeşil kaplumbağaların üreme alanı alanıdır. 400’ün üzerinde balık ve sayısız kuş türünün yaşadığı Mafia Adası Deniz Parkı’nda muhteşem mercanlar rahat bir dalış ortamı sağlamaktadır. 

Tanzanya’nın Yemek Kültürü 

Yeryüzü şekilleri bakımından zengin olan Tanzanya, Doğu Afrika’nın güneyinde tropikal iklime sahip bir ülkedir. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan ülkede Türk damak lezzetine hitap eden çok yemek vardır. Tanzanya’da çok farklı coğrafik özellikleri bulunan bölgeler vardır. Bölgelerin farklı olması yemek kültürlerini de zenginleştirmektedir. Ülkenin kıyı kesimlerinde balık ve deniz ürünleri bolca tüketilirken, iç kısımlarda darı, kırmızı et, cassava ve bakliyat daha fazla kullanılır. Tanzanya’nın yemek kültürünü Araplar ve göçmen olarak gelen Hintliler etkilemiştir. Arap kültürü, etlerin mangalda pişirilmesini ve bazı baharatların kullanımını sağlamıştır.

tanzanya nasıl gidilir

Hintliler ise tavuk yemeklerini, atıştırmalıkları ve farklı baharatları Tanzanya mutfağına sokmuştur. Ülke yemeklerinde hindistan cevizi sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, bir tür ıspanak olan mchicha, bamya, fasulye, cassava ve yeşil bezelye, Tanzanya mutfağında yoğun olarak kullanılır. Ekmek ve çeşitleri ülkede atıştırmalık olarak yenilmektedir. Ekmek bir nevi poğaça çeşitlerinden en fazla tüketilenler arasında, samosa, vitumbua, mndazi, kashata, isheti ve vileja bulunmaktadır.