Tayland Uçak Bileti

Tayland Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Tayland
  • Başkent: Bangkok
  • Nüfusu: 69,04 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 513.120 km2
  • Komşuları: Laos, Malezya, KamboçyaveMyanmar ile sınır komşusudur.
  • Konuşulan Dilleri: Tayca
  • Telefon kodu: +66
  • Başkan: Prayut Çan-oça
  • Para Birimleri: Tayland Bahtı

Tayland'ın Kuruluş Yılı

Tayland toprakları üzerinde yaşayan ilk bilinen güç 6. yüzyılda yaşamış olan Davaravati Krallığı olmuştur. Mon halkının oluşturduğu Theravada Krallığı’nın inancı Budizm’dir. Tayland topraklarında bulunan kalıntılar 40.000 yıl öncesine aittir. Khmer İmparatorluğu hem Tayland’a hem de sınır komşulara uzun yıllarca hükmetmiştir. Bu nedenle Tayland günümüzdeki inancını ve kültürünü o zamanlarda sahip olmuştur. Ülkenin Hindistan’a olan yakınlığı Khmer İmparatorluğu’nun zenginleşmesini sağlamıştır.

tayland hakkında

Hint etkisi fazlasıyla görülmüş olan bu topraklarda Budizm’in yayılması da kaçınılmaz olmuştur. Khmer devletinin gücünü kaybetmesi ise 15. yüzyılda olmuştur. Ayutthaya ve Lan Xang isimli devletler Tayland toprakları üzerinde bulunmuştur. Burada kurulan devletlerin çoğu prenslik olarak yönetilmekteydi ve devletler arasında rekabet söz konusuydu. Rekabet sonucunda Ayutthaya krallığı diğerlerinden daha güçlü çıkmıştır. Krallık, Hollandalılar, İngilizler ve Portekizlilerle iyi ilişkiler kurmuştur. Avrupa devletleri ile bu sıcak ilişkiler Tayland’ı kolonileşen ülke olmaktan kurtarmıştır. 

1917 yılına gelindiğinde I. Dünya Savaşı’nın etkileri Tayland’a da yansımıştır. Galip devletlerden biri olan Tayland 1939 senesine kadar Siyam olan ülkenin ismini Tayland şeklinde değiştirmiştir. 2. Dünya Savaşı ile başlayan ve 20. yüzyıla kadar süren askeri sıkıntılar, ülkeyi fazlaca etkilemiştir. Ülke yönetimi anayasal monarşi olmakla beraber ülkede kralın yetki ve görevleri anayasa ile kısıtlanmıştır. Büyük oranda kısıtlanan yetkiler ülkede uyumu sağlamıştır. Doğru politikaları izleyerek gelişen bir ülke olan Tayland’ın üzerinde pek çok devlet ve krallığın etkilerine çeşitli alanlarda rastlanmaktadır. 

Tayland Gezilecek Yerler

Asya kıtasında turizmi gelişmiş ülkeler arasında bulunan Tayland; tapınakları, sarayları, gece pazarları, Buda figürleri ile ilgi çekicidir. Ülkenin güneyinde Malezya ve Kamboçya bulunur. Kuzeyinde ise Myanmar ve Laos yer almaktadır.

Tayland gezilecek yerler

Çin yarımadasının orta kısmında kalan Tayland’ın yıldan yıla nüfusu artar. Ülkedeki kraliyet sarayları ve görselliği yüksek olan yapıları her yıl daha da duyulması ve Tayland uçak bileti alan turistlerin de çekmesini sağlar. 

Wat Pro Tapınağı

Wat Pro başkent Bangkok’ta bulunan ve Thai masajının doğduğu yerdir. Ülkedeki en ünlü Budist tapınağıdır. Diğer tapınaklara kıyasla daha fazla gezme imkânını sunar. Tapınakta Buda heykeli bulunur. Yatan Buda ismi verilen heykelin yüksekliği ise 15 metredir. Büyüklüğü ile dikkat çeken heykel 43 metre uzunluktadır.

Wat Pro Tapınağı

Görünümü ise sağ kol üzerinde uzanmış biçimdedir. Heykelin üzerinde 108 sembol bulunur. Bu da Buda’nın sembol sayısı kadar hayırlı durumlarını ifade eder. 

Grand Palace

Grand Palace, kraliyet sarayı kompleksidir. Burası uzun yıllar kraliyet mahkemelerine, bakanlıklara ve hazine gibi müesseselere ev sahipliği yapmıştır. İnşası 1782 yılına dayanan yapı, süslü sarayları ile dikkat çeker.

Grand Palace

Sarayın etrafını saran farklı şekillerdeki Buda heykelleri ve saray içerisindeki ayrıntıları görerek ülkenin mimarisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tayland uçak bileti alarak bu güzel yerleri gezip görmek için ilk adımı atarsınız. 

Büyük Saray

Chao Phraya Nehri’ne yakın mesafede bulunan sarayda 1782 yılından 1925 yılına kadar kraliyet ailesi yaşamıştır. Kraliyet sarayı 218.400 m2 genişliğinde bir alan üzerine kurulmuştur. Kentin en önemli yapılarından biri olarak dikkat çeken saray heykel ve figürleri ile de gözleri kamaştırır.

Buyuk Saray

Mimarisinde uzak doğu sanatının etkileri görülür. Wat Phra Kaew tapınağı da bu alan içerisinde bulunur. Burayı ziyaret edenler saraya özgü kıyafetleri giymektedir. 

Ton Son Camii

Bangkok’ta ilk yapılan cami olmakla beraber Müslüman nüfusun kullanımına sunulmuştur. Tayland’da çok sayıda cami bulunurken tarihi ibadethane olarak en uzun ömürlü camilerden biridir.

Top Son Camii

Ton Son Camii, bugünkü görünümünü yirminci asırda birtakım düzeltmeler sonucunda kazanmıştır. Bahçesinde bulunan kabristan ve medreseleri ile dikkat çeker. 

Bang Uthit Cami

Caran Kurun bölgesindeki bir sokakta inşa edilmiş olan caminin tarihi 1916 yılına dayanır. Cami üzerinde Osmanlı arması yer alır. Siyam Krallığı tarafından yapıldığı bilinen caminin Müslümanların talebi üzerine yapıldığı bilinir. Osmanlı arması ve 2. Abdülhamid’in tuğrasının yer aldığı caminin avlusunda da medrese eğitimi verilir.

Bang Uthit Cami

Bu camide Türkiye ve Tayland bayrakları bulunur. Burada Taylanda halkı sık sık zaman geçirir. Bang Uthit Camii, 2015 yılında Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yenilenmiştir.

Tanyeri Tapınağı Wat Arun

Tanyeri Tapınağı, Grans Palace’nin güney tarafında Chao Phraya ırmağının batısında bulunur. Çin porselenleri ve renkli camları olan Tanyeri Tapınağı kentin sembollerindendir. Tayland diline göre “Wat Arun” olarak ifade edilen tapınak Bangkok’ta bulunur. Tapınak Eyfel Kulesi’ne benzetilir. Yüksekliği 80 metre olan tapınaktan kent seyredilir. 

Tayland Asiatique

Ülkenin başkenti olan Bangkok’ta bulunan ve Tayland Körfezi ile birleşen Caho Phraya ırmağına yakın bölgede bulunan bir alışveriş pazarının adıdır Asiatique. Turistler buraya hem alışveriş hem de yemek yemek için gelmektedir. Burada 500’ü aşkın butiğe ve çok sayıda restoran bulunur. Asiatique turistlerin ilgisini çeken mekânlardan biri olarak gün batmadan önce kurulur. Kapanış saatleri ise sabah saatleridir. Gece pazarı olarak da bilinir.

Asiatique

Asiatique’de Çin mutfağının etkileri görüldüğü gibi Türkiye usulü döner de bulmak mümkündür. İtalyan dondurmaları, Japon suşisi, Tayland tropik meyveleri, tatlıları ve fast-food restoranları gibi pek çok lezzeti tadabileceğiniz mekân bulunmakta. Bangkok’ta ulaşım da bir hayli keyiflidir. Taksileri kullanmak istemeyenler için tekneler hizmet verir. Irmaktan geçilerek gece pazarına giden tekneler ile rahat ve kısa sürede ulaşım sağlanır. 

Tayland Yemek Kültürü 

Dünyanın en lezzetli mutfaklarından biri Tayland mutfağıdır. Ülkede en sık tüketilen yemekler çorba, pirinç, et, deniz ürünleri ve salatadır. Geniş mutfağı ile Tayland komşu ülke mutfaklarından da izler taşır. Tayland’da nereye giderseniz gidin mutlaka Tay restoranları ile karşılaşırsınız. Yemeklerinin ne acı ne de tatlı olduğu söylenilebilir. Acı, ekşi ve tatlının dengelendiği yiyecek çeşitlerine rastlanır. Köri benzeri baharatlar yemeklerde yoğun olarak kullanılır. Soslar da Tayland mutfağında önemli bir yere sahiptir. Pirinç yemekleri sıkça tüketilir ve yemeklerin çoğu ile beraber servis edilir. Tayland uçak bileti ile bu harika lezzetleri tatmak için sitemizden uçak biletlerini inceleyebilirsiniz. 

Tayland Yemek kültürü

Ülkede deniz ürünlerinin tüketimi yaygındır. Tayland mutfağında balık yemekleri de soslarla beraber servis edilir. Balık başta olmak üzere çeşitli deniz ürünleri de tüketilir. Tayland mutfağının hemen hemen herkes tarafından bilinen en lezzetli yemeklerinden biri Tom Yam Kung’dur. Bu yemekte ekşi ve tatlı harmanlanarak farklı bir lezzet oluşturulur. Tayland’da birçok ülkede bulunmayan oldukça lezzetli meyve ve sebze yemekleri tadılabilir. Farklı tatları denemek isteyenler Tayland’da bazı böceklerin de yendiğini bilmeli. Birçok çeşidi ile kızartmalar ve börekler de bu ülkede tatmak isteyecekleriniz arasında yer alacaktır.

Tayland’ın son yıllarda ününün arttığı ve daha fazla turist çeken bir ülke haline geldiği söylenilebilir. Genel olarak Güneydoğu Asya lezzetlerini içerisinde barındıran Tayland mutfağında sofra dengesinin sağlanması acı ve ekşi baharatlar ile yapılır. Meyveleri bile baharatlar ile birlikte tüketen bir halktır. Ülkede bölgeler ve şehirlerarası lezzetler çok fazla farklılık göstermez. Hemen hemen her şehirde adı duyulmamış, tadı efsane tatlar denenebilir. Ülkede ve özellikle başkentte çok sayıda yemek restoran bulunur.