Tayvan Uçak Bileti

Tayvan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Tayvan
  • Başkent: Taipei
  • Nüfusu: 23,58Milyon
  • Yüz Ölçümü: 36,193km²
  • Komşuları: -
  • Konuşulan Dilleri: Mandarin Çincesi
  • Telefon kodu: +886
  • Başkan: TsaiIng-wen
  • Para Birimleri: Yeni Tayvan doları

Tayvan’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülkeye 17. asrın başlarında büyük miktarda Çinli göçü olmuştur. 1620’li senelerde Tayvan, Felemenklerin (Hollandalıların) egemenliği altına girmiştir. 1895’den 1945’e dek 50 senelik bir süre Japon hükümetinin kontrolü altına girmiştir. Tayvan Hükümeti ilk kez kendini Japon baskısı altında 1 Ocak 1912 tarihinde göstermiştir. Mançu ailesininidaresine verilerek cumhuriyet ilan edilmiştir.Bu durum aynı zamanda Çin Devletinin başlangıcı olarak da kabul edilir.

Tayvan’ın asıl kurulma başlangıç hareketleri ise 1911 Wuçang Ayaklanmasıyladır. Komünizmin 1949 yılında Çin’de rejim olarak kabul edilmesi üzerine Çankayşek önderliğinde komünizme karşı olanlar birleşerek, Milliyetçi Çin adı altında devlet kurdular. İlk zamanlar BM’ye üte bir ülke olan Tayvan,  Kızıl Çin’in 1972 yılında BM’ye dahil edilmesi üzerine üyelikten vazgeçti. Bundan sonra ise iki ülke arasındaki gerginlik devam etti. 1978 yılında ABD, Tayvan Cumhuriyetiyle olan ilişkilerini sertleştirdi.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Hem doğa hem de modern hayatı içinde barındıran Tayvan'da gezip görülmesi gereken bir çok tarihi ve turistik yerler vardır. Tayvan uçak bileti alarak görebileceğiniz bazı yerlerden bazıları şunlardır; 

tayvan taipei zoo

Taipei Zoo

Taipei Zoo, ormanın içerisinde özenle tasarlanmış bir park. Parkın içerisi yaklaşık 4-5 saat içerisinde geziliyor ve özellikle çocukların en keyif aldığı yer. İçeride penguenden, gorile kadar pek çok farklı türde canlı bulunmaktadır.

tayvan maokong

Maokong

Bu teleferik, bilinen sıradan teleferiklerden değil. Yolculuk yaklaşık olarak 4 km uzunluğundaki yemyeşil ormanın üzerinden geçerek Maokong’a ulaşmayla son bulur. Teleferiğe özellikle gün ışığının bol olduğu zamanda binmek gerekir böylelikle manzaranın tadı en güzel şekilde çıkarılır.

Linjiang Gece Pazarı

Taipei’nin pek çok noktasında bulunan bu pazarlar Tayvan halkının önemsediği bir pazardır. Ülke halkı gece sokakta bulunmaktan büyük keyif alıyor dolayısıyla bu meydan ve pazarlarda epeyce vakit geçiriyor. Pazarlarda akla gelebilecek envai çeşit meyve ve yüzlerce çeşit yerel yiyecekler bulunmaktadır.

tayvan ximending

Ximending

Başkent Taipei’yi iki bölüm olarak düşünürsek. Doğu kısmı Yeni Taipei, batı kısmı ise Eski Taipei’dir. Ximending yani Shi- men-Ting (Şimentig) Taipei’nin eski bölgelerinden birisi. Burası eski ve gerçek Taipei bölgedir. Ülkenin modern yüzü olarak da bilinen bölge her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede zincir mağazalar, lüks cafe ve restoranlar bulunmakta olup ayrıca her akşam kentin en büyük gece pazarlarından birisi kurulur.

Lungshan Tapınağı

Ülkede önemli iki dün var. Bunlar Budizm ve Taoizmdir. Tayvan’ın en önemli Taoizmn tapınaklarından biri ise Lungshan Tapınağıdır. Wanhua bölgesinde bulunan tapınak 1738 senesinde Fujan’dan gelen Çinliler tarafından yapılmıştır. Ülkeye gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. Dolayısıyla da Tayvan’ın simgesi haline gelmiştir.

Bopiliao Historical Block

Lungshan’dan çıktıktan sonra yaklaşık olarak 200 m ilerisinde, tarihi Tayvan zamanlarından esinlenerek muhafaza edilen tarihi bir bölge vardır. Burası, kiremitten yapılmış şirin evlerin olduğu, hatta pek çok filmin çekildiği küçük bir bölge.

Taipei Botanical Garden

Başkentte, hatta bütün ülkede yemyeşil bir coğrafya. Ülkede pek çok park var bunlardan biri de Taipei Botanic Bahçesidir. Girişin ücretsiz olduğu park kısa süreli soluklanma ve dinlenme için en ideal yerlerden biri.

Yongkan Street

Başkentte onlarca mahalle vardır bunlardan biri de Yongkandır. Sakin ve sessiz bir bölge olan Yongkanda görülmesi gereken muhteşem cafe ve restoranlar vardır.

Daan Forest Park

Başkentin merkezindeki Daan parkının tam ortasında muhteşem bir göl vardır. Özellikle hafta sonu çocuklarıyla birlikte gelen yöre halkı, hafta sonu kurulan sahnede müzik dinletilerinin keyfini çıkarmaktadır. 

Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi

Ülkenin Betiou bölgesinde bulunan Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi ülkede muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Eski bir Japon hamamı olan yer günümüzde ise kaplıca müzesi olarak hizmet vermektedir. Yıl içerisinde milyonlarca turisti ağırlayan kaplıca ve müze etrafında ayrıca pek çok doğal güzellik alanı vardır.

Yangmingshan Milli Parkı

Yangmingshan bölgesinde bulunan park, 16 Eylül 1985 yılında 113,4 km²’lik bir alana kurulmuş parktır. Park içerisinde pek çok hayvan ve bitki türü vardır. Bunun yanında etkileyici bir manzarası da vardır.

Taiwan Ulusal Müzesi

Başkent Taipei’ye bağlı Xiangyang Caddesi üzerinde bulunan müze, 10. Asırdan beri kültür ve tarihi yapıları sergilemek için 1908 senesinde ziyarete kapılarını açan ülkenin en eski müzesidir. Müze içerisinden pek çok eser sergilenmektedir. Tayvan kültürü ve tarihi merak ediliyorsa Tayvan uçak bileti satın alınıp bu müze muhakkak görülmelidir. Haftanın tüm günleri ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti ise 8 USD’dir.

Hualien

Tayvan’ın doğu bölümünde bulunan Hualien, Doğu Tayvan’ın en büyük kenti ve en önemli turizm merkezidir. Burada görülmesi gereken pek çok yer vardır dolayısıyla yıl içerisinde çok sayıda misafir tarafından ziyaret edilir.

Pingtung

Ülkenin güney kısmından bulunan Pingtung, Tayvan’ın önemli turistik şehirlerinden biridir. Kentte pek çok turistik yapı vardır.

Taipei 101

Dünya Finans Merkezi ismiyle de bilinen gökdelen eşsiz bir şehir manzarasının da izlenebileceği bir gözlem terasına sahip. İçerisinde AVM, cafe-restoran, sanat galerisi de bulunan gökdelenin seyir terasının giriş ücreti ise 17 USD'dir.

Shilin Gece Pazarı

Shilin Bölgesinde Jihe Caddesinde bulunan gece pazarı, takı ve hediyelik eşyalarında bulunabileceği bir pazar olsa da bu Pazar daha çok sokak yiyecekleriyle popüler. Pazarda şehre özgü pek çok yiyecek seçeneği vardır.

Tinyuan Tapınağı

Başkentte görülmesi gereken en etkileyici tapınak olan Tinyuan Tapınağı bir Taoizm ibadethanesidir. Taiwan Boğazı ve Datun Dağı ile çevrelenen yapının muhteşem bir manzarası vardır. Tapınak özellikle mart ayındaki Kiraz Çiçeği Festivali dolayısıyla Tayvan uçak bileti ile ülkeye gelen milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Tamsui Caddesi

Keelung Limanının hemen yanında bulunan Tamsui Caddesi nostaljik ve egzotik Uzakdoğu havasını yerinde hissetmek için en doğru yer. Yöresel el sanatları ürünleri satan mağazalar, butikler, cafe ve restoranlar bulunan bölgede ayrıca Taiwan sokak yemekleri de muhakkak denenmeli.

Chiufen (Jiufen) Köyü

Başkentin kuzey bölümünde bulunan Jiufen Köyü, kendine has kaya oluşumları, balıkçı köyleri, şirin çay evleri ve taşra çiftlikleriyle dikkat çeker. Bir dönem altın madenleriyle de bilinen bu köy Spirites Away adlı Oscar ödüllü animasyon filmine de ilham kaynağı olmuştur.

tayvan yemek kültürü

Tayvan Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Tayvan’ın, etnik çeşitliliği mutfağına da yansımıştır. Ülke mutfağı sekiz ana kategori altında toplanır. Bunlar; Holo (Tayvan), Vejeteryan Mutfak, Hakka, Hunan, Çin, Jiangzhe, Sichuan ve Hong Kong’dur.

Tayvan mutfağının başlıca gıda maddeleri ettir ve genel olarak da domuz eti tüketilir.Ülke mutfağının diğer bir özelliği de güç verici (tonik) yiyeceklerin mevsimsel döneme göre hazırlanmasıdır. Ülke mutfağında kullanılan ana maddeler; balık ve diğer deniz mahsulleri, kümes hayvanları, koyun ve sığır eti, pirinç, erişte ve fasulyedir. Ülke mutfağı, yemeklerde kullanılan malzemelerin doğal özelliklerini yansıtır. Bu özellikleri bozmadan susam yağı, soya sosu, tatlı fesleğen, siyah fasulye, yeşil soğan ve diğer soslar yemeklere ilave edilerek aroma, tat ve renk açısından uyumlu ve kusursuz olması sağlanır. Özellikle turistik mekanlarda seyyar satıcılara sık rastlanır. Sukhumvit ve Khao San Road gibi turist açısından yoğun bölgelerde kızartılmış çekirge, akrep ve tırtıl gibi canlıların satıldığı görülür. Ülke halkı gece yemek pazarı olarak da bilinen (Night-Market-Snacks) lerde geceleri yemek yemeyi sever. Hem yöre halkını hem de turistleri cezp eden bu pazarlarda istiridyeli makarna, istiridyeli omlet, istiridyeli çorba, kızartılmış pirinç gibi yiyecekler bulunur.