Togo Uçak Bileti

Togo Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Togo
  • Başkent: Lome
  • Nüfusu: 7,798 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 56.785 km²
  • Komşuları: Gana, Faso, Benin ve Burkina ile sınır komşusudur.  
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Almanca
  • Telefon kodu: +228
  • Başkan: Faure Gnassingbé
  • Para Birimleri: CFA Frangı

Togo'nun Kuruluş Yılı

27 Nisan 1960’da bağımsızlığını kazanan Togo, küçük bir Afrika ülkesi olmakla beraber aynı zamanda bir tarım ülkesidir. Bağımsızlığın kazanılmasının sonrasında devletin ilk başkanı Sylvabus Olympio olmuştur.  Bu tarihten sonra ülkede çeşitli sıkıntılar başlamıştır. Bu sıkıntılar komşularla olmuştur. Özellikle de sınır komşulardan biri olan Gana, Togo topraklarının olması gerekenden daha fazlasını istemiştir. Bu yolda mücadele etmiş ve muhalefet partilerinin Gana ile yakın ilişkiler kurması durumu daha da zorlaştırmıştır. Fazla ilgi ve alaka gösterilmesi sonrasında Togo’nun korunması zorlaşmıştır. Ülke tarih boyunca benzer siyasi ve sosyal sıkıntılara tanıklık etmiştir.

togo atakora sıradağları

Togo’nun en fazla sıkıntı yaşadığı ülke Gana olmuştur. Ülkede nüfus giderek artarken halka bu durum ekonomik sıkıntı olarak yansımıştır. Nüfusun çoğunu Afrika kökenli vatandaşlar oluştururken yıllık nüfus artış oranı oldukça fazladır. Ülkenin ismini alması Ewe dilindeki To yani su ve Go anlamına gelen yol kelimesinin birleşiminden almıştır. Bunlar birer kabile olarak ülkenin adının belirlenmesinde rol oynamıştır. Ülkede tek bir toprağa ait vatandaş bulunmaz. 40 ayrı etnik köken bulunur. Ülkeye adını veren Ewe’ler ise nüfusun %40’a yakını oluşturur. Ülkede ağırlıklı olan diğer topluluklar Tembalar, Akebular, Gurmalar ve Afrika kökenli diğer kişilerdir. 

Ülkede dini anlamda pek çok serbestlikten bahsedilebilir. Vatandaşların %30’luk bir bölümü Hristiyanlığı benimsemişken İslamiyet ve yerel dinlere de inanan nüfus oldukça fazladır. Bu karışık dini yapısı ile dikkat çeken bir ülkedir. Sömürgeciliğin olduğu döneme göre ülkedeki Hristiyan nüfus üzerinde azalma meydana gelmiş ve Müslüman nüfus oranı giderek artmıştır. Köylerde yaşayan halkın sayısı fazladır. Köy halkı tarımla ilgilenir ve geçimini bununla sağlar. 

Togo Gezilecek Yerler

Ülkede çok fazla etnik grubun bulunması ülkede çok sayıda farklı tarz festivallerin düzenlenmesini sağlar. Ağustos ayında ve yaz aylarında sürekli olarak etkinlikler yapılır. Hogbeza ve Yoto Ewe festivali de oldukça katılımın sağlandığı festivallerden biridir. Hasat festivali, Ekpe Guins ve Aralık ayında düzenlenen Kabye dini bayramı, Habye Kozah ve Tingbon Büyükşehir-Tone Moba festivalleri de öne çıkanlardandır.

togo fazao malfakassa ulusal parkı

Ülke, festivallerin yanı sıra turistlere çeşitli görkemli yapıları ve doğal güzellikleri ile görsel şölen sunar. Farklı toplulukların mimarisi ülkedeki pek çok yapıda kendini gösterir. Yüz ölçümünün küçük olmasına karşın ilgi çekici yerleri ile Togo uçak bileti ile ziyaret edilmesi gereken ülkelerden biridir. Ülkeye gitmek için en iyi zamanlar mart ve aralık aylarıdır.

Fazao Malfakassa Ulusal Parkı

Centrale Bölgesine yakın konumda bulunan Fazao Malfakassa Milli Parkı, Togo’nun parkları arasında en büyük olanıdır. 1975 yılında kurulan ulusal parkta çeşitli hayvan türleri bulunur. Burası biyolojik çeşitliliği sayesinde ülkenin yeşil alanlarından en dikkat çekenidir. Burası ülkeye gelenlerin ziyaret etmesi gereken Afrika’nın doğal ortamını yansıtan bir yerdir. 

Atakora Sıradağı

Togo ve Benin sınırındaki Atakora Sıradağı, dağlık alanları ve ufak tepeleriyle muhteşem görünümde bir dağdır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler uygundur. Temiz havası ve doğasında yürüyüş yapmak oldukça keyif vericidir. Manzara fotoğrafları çekmek için de ideal bir yerdir. Yolunuz düşerse eğer ziyaret edilecek yerlerden biri olduğunu bilmelisiniz.

Abdoulaye Faunal Rezervi

Togo sınırında bulunan Abdoulaye Faunal Rezervi, 1951 senesinde 300 km²’lik bir alana kurulmuş olan doğa koruma alanı olarak bilinir. Doğası ve havasıyla görülmeye değecek mekânlardan biri olmakla beraber vahşi hayvanların da bulunduğu bir yerdir. Fakat yürüyüşler sırasında rehber eşlik eder. Doğal ortamda vahşi hayvanları gözlemlemek ve doğal güzelliklerin tadına varmak için tercih edilesi yerlerdendir.

Togo Gölü

Togo sınırlarında yer alan Togo Gölü, lagün göldür. Batı Afrika’da en ilgi geçen göller arasındadır. Atlas Okyanusu’nun bir kuyruğu şeklinde olan göl ince bir hatta sahiptir. Togo Gölü, su sporları için de elverişlidir. Bu gölün manzarası da görülmeye değerdir. Göl üzerinde çeşitli faaliyetler yapılmakta ve oldukça katılım sağlanmaktadır.

togo koutammakou

Koutammakou

Togo’nun kuzeyinde bulunan Koutammakou, kültür bölgesi olarak ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmelidir. Popüler ve ilginç bir bölge olarak iki katlı kule şeklinde çamur evlere sıklıkla rastlanır. Bu evler görsel bakımından diğer yapılara göre farklı olduğu için çok dikkat çekmektedir. Ünlü yerleşim yeri olan bu bölge UNESCO tarafından 2004 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Koruma altına alınan bölgede evler ulusal simge haline gelen yapılardır. Ülkenin geleneksel hayatını merak edenlerin Togo uçak bileti alıp, görmesi gereken bölgelerdendir.

Atakpame

Lomé’nin kuzeyinde bulunan Atakpame, Togo’nun en kıymetli kentlerindendir. Nüfusu ülke geneli içerisinde önemli bir paya sahiptir. Atakpame’de gezilecek çeşitli tarihi yapılar ve doğal güzellik alanları vardır. Turistik yer olmasından dolayı yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçinin uğrak noktasıdır.

Aneho

Togo’nun güney bölgesindeki Aneho, gezilip görülmeye değerdir. Burada yaklaşık 30 bini aşkın nüfus yaşar. Çeşitli turistik yapılar şehri zenginleştirme ve turist çekmektedir. Aneho’da birçok bahçe, park, ve doğal güzellik bulunur. Bu şehirde yaşamını süren halk gelenek ve göreneklerini bağlı olduğundan ülke hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken şehirlerden biridir.

Lomé

Gine Körfezi’nde bulunan başkent Lomé, Togo’nun en önemli şehridir. Aynı zamanda nüfus olarak da en büyük şehridir. Gezilmesi gereken yapıların çoğu burada toplanmıştır. Tarihi yapıların yanı sıra doğal alanlar da bulunur. Lome Büyük Pazarı, Kongre Sarayı, Lome Plajları, Togo Ulusal Müzesi, Lome Katedrali gibi turistik yapılar ziyaret edilebilir. Ülkede en fazla ziyaretçi alan şehirdir.

Togo Kpalim

Plateaux bölgesindeki Kpalimé ya da diğer bilinen ismi ile Palimé, Togo’nun önemli kentlerindendir. Gana sınırına oldukça yakın bir mesafede olan kent içerisinde tarihi yapılar vardır. Buraya geldiğinizde Kpalim’in temiz doğası ve tarihi yapılarını görüp gezebilirsiniz.

Togo Kara

Ülkenin kuzeye doğru olan bölümündeki Kara, ülkenin en büyük şehirlerindendir. Burada ülkedeki en önemli üniversite bulunur. Başkent Lome’den sonra en fazla ziyaretçi ağırlayan illerdendir. Burada birçok tarihi yapı ziyaretçilerine açıktır. Bu şehre Togo uçak bileti ile gittiğinizde turistik yapılarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Togo'nun Yemek Kültürü 

Ülkede çevre ülkelerinin mutfak kültürlerinin bulunduğu söylenilebilir. Kendine has birçok lezzeti ile de dikkat çeker. Mısır çiçeğinden elde edilen Akume isimli yemek Togo’ya özgü yemekler arasındadır. Batı Afrika kültürünün etkisinin bulunduğu Fufu da ülkede sıklıkla ilgi görür. Ülkede pek çok Fufu restoranına rastlayabilirsiniz. Togulular Fufu ve Akume yemeklerini tüketirken çatal ya da kaşık kullanmadan elleriyle yemektedir. 

togo yemek kültürü

Togo’da yöreye özgü lezzetler arasında işlenmiş balık, yer fıstığı sosları, baharatlı domatesler bulunur. Bunların her biri sofrada bulunur ve birlikte tüketilir. Ülkenin en çok tüketilen meyveleri ise mango, ananas ve papayadır. Togo’nun restoranlarında sık sık rastlayabileceğiniz popüler içecekleri ise limonata ve bissap’tır.