Tonga Uçak Bileti

Tonga Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Tonga Krallığı
  • Başkent: Nuku’alofa
  • Nüfusu: 108.020
  • Yüz Ölçümü: 748.5 km2
  • Komşuları: Tonga Krallığı, Büyük Okyanus’ta Polinezya ada öbeği içerisinde bir ada ülkesi olduğundan sınır komşusu yoktur.
  • Konuşulan Dilleri: Tongaca
  • Telefon kodu: +676
  • Başkan: Kral VI. Tupou, Başbakan Akilisi Pohiva
  • Para Birimleri: Pa’anga

Tonga’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Hollandalı kaşifler tarafından 1616 yılında keşfedilen Tonga, 1770 yılında ünlü İngiliz Kaşif James Cook tarafından 3 kez ziyaret edilmiştir. Hıristiyanlığı yaymak için misyonerler 1820 yılında ülke topraklarına akın etmeye başladı. Adadaki yerli halkın lideri Taufa’ahau Tupou’nun 1830 yılında Hıristiyanlığı kabul etmesinin ardından ülkede Hıristiyanlık hızla yayılmaya başladı.  1875’te ülkede monarşik bir yönetim kurulmuştur. 1900 yılında Britanya İmparatorluğu’nun himayesine giren Tonga, İngiliz sömürgesi olmamıştır. 1958 yılında İngiltere, Tonga’ya geniş bir özerklik vermiştir. Tonga’nın İngiliz himayesinden çıkarak bağımsızlığını ilan etmesi 1970 yılında olmuştur. Bağımsızlığını ilan eden Tonga, İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olmuştur.

tonga havalimanı

2003’te yeni bir anayasa düzenlenmiştir. Düzenlenen bu anayasa ile krala daha fazla yetki verilmiş aynı zamanda medyanın devlet kontrolünde olması sağlanmıştır. Ülkede ilk demokratik seçimler 2005 yılında gerçekleşmiştir. Seçimlerin ardından seçilen milletvekilleri meclisteki yerlerini almıştır. 2005 yılında Tonga, Dünya Ticaret Örgütü’nün 150. üyesi olmak için başvuruda bulunmuştur. Prens Ulukalala Lavaka 2006 yılında istifa etti. Prensin istifasının ardından ülkenin başbakanı Feleti Sevele oldu. Ülkede gerçekleştirilen demokratik reformların yetersiz olmasından dolayı 2006’da Nuku’alofa’da isyan başlamıştır. İsyanda evler ve işyerleri zarar görürken 8 kişi de hayatını kaybetmiştir. İsyanların olması ülkede olağanüstü hal ilan edilmesine neden olmuştur. 2007’de Dünya Ticaret Örgütü, Tonga’yı 151. üye olarak kabul etmiştir. Kral V. Tapuo, 2008 yılında mutlak monarşiden feragat edeceğini duyurmuştur. Ülkeye demokrasiyi getiren Kral V. Tapuo 2012’de hayatını yitirmiş yerine Kral VI. Tapou gelmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan Tonga toplamda 169 ada ve mercan adasından oluşmaktadır. Adalardan yalnızca 36 tanesinde yerleşik hayat vardır. Haziran ile Eylül ayları yatçıların Güney Pasifik’i geçtiği, balinaların bölgede dolaştığı dönemdir. Nem oranı düşük yağışların da az olduğun bu aylar Tonga’da Tonga uçak bileti ile gezmek için en uygun zamanlardır. Aralık ile Mart ayları arasında fırtına dönemidir. Tarihi yapıların yanı sıra doğal güzellikleri ile bilinen ülke turistik alanlar bakımından zengindir.

tonga nasıl gidilir

Vavau

Gezilecek ve görülecek çok fazla mekana sahip olan Vavau, 138 kilometrekarelik alana sahip bir takımadadır. Harika manzaralı mağaraların bulunduğu Vavau’da sualtı yaşamını keşfetmek isteyenlerin dalış yapmak için geldikleri değerli bir yerdir. Vavau’d şnorkelle dalış yapmak, plajlarında güneşlenmek ve masmavi denizinde yüzmek mümkündür. Dalış yaparken görülen parlak resifler oldukça güzeldir. Ülkenin en güzel plajlarına ev sahipliği yapan takımadalar her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tongatapu

Ülkenin en popüler ve en büyük adası olan Tongatapu, adanın kuzeyinde yer almaktadır. 260,5 kilometrekarelik bir alana sahip olan Tongatapu, ülkenin ana adası olarak bilinmektedir. Adada bulunan turistik yapılar ve doğal güzellikler turistlerin dikkatini çekmektedir. Kendine hayran bırakan manzaraları, doğal güzellikleri ve muazzam plajları ile tam bir tatil mekanı olduğundan her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Pangaimotu

Bozulmamış plajları ile bilinen Pangaimotu adasına, Tongapatu’dan 10 dakikalık tekne yolculuğu ile ulaşılmaktadır. Konaklama yerlerinin de bulunduğu Pangaimotu tam bir tatil cennetidir. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için ailecek yapılacak tatillere uygun olan adada şnorkelle dalış yapılmaktadır. Ülkenin en güzel adalarından biri olan Pangaimotu’da bulunan gemi batıklarına dalışla ulaşılabilir. Uzun süreli kalamayacak olanlar Pazar günü, günübirlik yapılan turlara katılabilir.

Nuku’aloufa

Tonga’nın başkenti olan Nuku’aloufa, ana ada olan Tongatapu’nun kuzey kıyısında yer almaktadır. Ortalama 22 bin kişilik nüfusu ile Tonga’nın en büyük kenti olan Nuku’aloufa’nın tarihi binaları oldukça dikkat çekicidir. Başkentte, yöresel lezzetlerin yapıldığı restoranlar, eğlence mekanları, tarihi yapılar, hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Pazar günü şehirdeki herkes kiliseye gittiğinden dolayı her yer kapalıdır. Şehrin havasını solumak ve imkanlarından yararlanmak isteyenler, şehre Pazar günü gitmemelidir.

tonga tatil tur

Ha’atafu Plajı

Kesinlikle Fastfly.com'dan Tonga uçak bileti satın alınıpgidilmesi ve imkanlarından yararlanılması gereken popüler bir plaj olan Ha’atafu Plajı, Tongapatu adasında yer almaktadır. Nefesleri kesen manzarayı izlemek, beyaz kumlarda güneşlenmek ve turkuaz rengi surlara girmek için Ha’atatu Plajı ziyaret edilmelidir.  

Talamahu Market

Tonga’nın en büyük şehri, başkent Nuku’alofa’da yer alan yerel bir pazar olan Talamahu Market, ülkenin ziyaret edilmesi gereken başlıca yerlerindendir. Yerel bir pazar olduğundan Talamahu Market’te daha çok geleneksel ürünler bulunmaktadır. Ülkenin özel sanatlarıyla yapılmış hediyelik eşyalar, yöreye özgü meyve ve sebzeler marketten alınabilir. Talamahu Market’te, Cumartesi günleri daha fazla ürün bulunur. Diğer günlere göre Cumartesi daha hareketli ve canlıdır.

Abel Tasman Anıtı

1643 yılında Hollandalı Abel Tasman tarafından inşa edilen Abel Tasman Anıtı, ülkenin ana adası olan Tongatapu’da yer almaktadır. Tongatapu adası, Abel Tasman tarafından keşfedilmiştir. Tonga’nın önemli simgelerinden biri olan Abel Tasman Anıtı, popüler turistik alanlardan biridir ve mutlaka ziyaret edilmelidir.

tonga uçak bileti

Talau Dağı Milli Parkı

Yerel yağmur ormanını korumak için 1995 yılında kurulan Talau Dağı Milli Parkı, Vavau adasında yer almaktadır. Çok farkı türde hayvan ve bitki türünün bulunduğu Talau Dağı Milli Parkı’na yürüyüş yapılabilir. Milli parkta, canlıları doğal yaşam alanlarında görme imkanının bulunmaktadır. Harika fotoğraf kareleri yakalamak, yeni hayvan ve bitki türleri keşfetmek için mutlaka Talau Dağı Milli Parkı ziyaret edilmelidir. 

Aziz Joseph Katedrali

Ülkenin önemli manevi yapılarından biri olan Aziz Joseph Katedrali, Vavau adasında yer almaktadır. er yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Aziz Joseph Katedrali, Mülteci Limanı’nın üzerindeki tepede yer almaktadır. Dikkat çekici mimari yapısı, tepe üzerinden görülen nefes kesen manzara ile birleşince katedralin değerini artırmaktadır.

‘Ene’io Botanik Bahçesi

1972 yılında kurulan ‘Ene’io Botanik Bahçesi, Neiafu’ya yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Ülkede ilk açılan botanik bahçesi olan ‘Ene’io Botanik Bahçesi yaklaşık 22 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Bölgeye özgü çok çeşitli bitkilerin bulunduğu bahçenin harika bir manzarası ve plajı vardır.

Tonga’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Tonga uçak bileti ile ulaşım sağlayabileceğiniz dört bir yanı denizlerle çevrili bir ada ülkesi olan Tonga’da en çok tüketilen besin deniz ürünleridir. Tongalılar balıktan kabuklu deniz ürünlerine, deniz kaplumbağasından köpekbalığına kadar denizden çıkan her şeyi yemektedir. Hindistan cevizinin de bol olduğu ülkede, yemeklerin birçoğunda Hindistan cevizi kullanılmaktadır. Yerel halkın en popüler yemeği Hindistan cevizi sütü içinde çiğ balık olarak servis edilen Ota’ika’dır. Tongalılar için domuz ve tavuk oldukça değerli yiyeceklerdir. Tropikal meyvenin çok fazla olduğu ülkede tatlı patates, yer elması gibi kök bitkiler çok zor üretilmektedir. Zor yetiştiklerinden dolayı bu sebzelerin tüketimi azdır. Yaz kış demeden her mevsim Hindistan cevizi, muz, papaya bulmak mümkündür. Kava denilen ve biber kökünden yapılan içecek Tongalı erkeklerin en fazla tükettiği içecektir. Tavuk eti, balık, ıstakoz, ahtapot ve daha birçok yemek tandıra benzeyen yer altı fırınlarında pişirilmektedir. Başkentteki restoranlardan yerel lezzetlerin yanı sıra Uzak Doğu, Alman ve İtalyan lezzetleri bulunmaktadır.