Trinidad ve Tobago Uçak Bileti

Trinidad ve Tobago Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti
  • Başkent: Port of Spain
  • Nüfusu: 1.369 milyon
  • Yüz Ölçümü: 5.131 km2
  • Komşuları: Trinidad ve Tobago, Venezuela’nın kuzeydoğusunda, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında yer alır. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: 1-868
  • Başkan: Paula Mae Weekes
  • Para Birimleri: Trinidad ve Tobago Doları

Trinadad ve Tobago’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Trinidad ve Tobago’da ilk yerleşimcileri Aravak ve Karayip Kızılderilileri’dir. Ülkeyi ilk olarak 1498 yılında Kristof Kolomb fethetmiştir. Trinidad’a 1532 yılında İspanyollar, 1640 yılında Hollandalılar, 1677 ve 1690 yıllarında Fransızlar saldırıda bulundu. Gerçekleşen bu saldırıların sonucunda ülke topraklarında yaşayan Kızılderililerin büyük bir bölümü öldürülmüştür. Diğer bölümü ise farklı topraklara sürgün edildi. Şeker ve kakao tarlalarında çalıştırılmak üzere 18. yüzyılda ülkeye Afrikalı köleler getirildi. Fransız ve Fransızca konuşan melezlerin ülkeye gelmesi ise 1783 yılında gerçekleşti. Trinidad 1797 yılında Britanya tarafından işgal edildi. 1802’de ise Britanya’nın sömürgesi oldu. 

Tobago ilk olarak 1632 yılında Hollandalıların eline geçmiştir. İlerleyen yıllarda İngiltere, Fransa ve Hollanda arasında devamlı el değiştirmiştir. 1834 yılında İngiltere’nin hakimiyetine geçen ülkeye 19. yüzyılda Çin ve Hindistan’dan binlerce işçi getirilerek şeker ve kakao işlerinde çalıştırıldılar. Trinidad ve Tobago, 1888 yılında tek yönetim altında birleştirildi. Ülkenin Antiller Federasyonu’na bağlanması 1958 ile 1962 yılları arasında gerçekleşti. İngiliz Ulusları Topluluğu’na 1962 yılında dahil olan Trinidad ve Tobago, 1976 yılında Cumhuriyet konumunu kazandı. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Güney Amerika ülkesi olan Trinidad ve Tobago, iki farklı adadan oluşmaktadır. Kuzey Atlas Okyanusu ile Karayip Denizi arasında bulunan ülkede tropikal iklim hakimdir. Genel olarak yılın her mevsimi ziyarete uygun olan ülke bulunduğu iklim şatlarından dolayı Haziran ve Temmuz aylarında fazlaca yağmur almaktadır. Yağmurda ülkeyi gezmek ve imkanlarının tadını çıkarmak zor olacağından tatil planlarını bu ayların dışında yapmak daha doğru olacaktır.  Doğal güzellikleri, tarihi yapıları, plajları ile her yıl binlerce turisti ağırlayan Trinidad ve Tobago’da özellikle deniz turizmi oldukça ileridir. Türkiye’den Trinidad ve Tobago’ya direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Ancak, Trinidad ve Tobago uçak bileti ile aktarmalı ulaşım yapılabilmektedir ki o da yaklaşık olarak 16 saat kadar sürmektedir. Rock dinleyicilerinin de özellikle tercih ettiği ülke gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengindir. 

trinidad ve tobago port of spain

Port of Spain

Trinidad ve Tobago’nun başkenti olan Port of Spain, ortalama 50 bin kişilik nüfusu ile ülkenin üçüncü büyük şehridir. İspanya Limanı anlamına gelen Port of Spain, ülkenin kuzeybatı kesiminde yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin olan başkenti gezmek için en az 2 gün ayrılmalıdır. Ülkenin en lezzetli yerel yemeklerinin tadılabileceği restoranlar ve eğlence merkezleri de Port of Spain’de bulunmaktadır. Kentte gezilmesi gereken yerlerin oluşturduğu listenin başlarında, Royal Botanical Gardens, Emperor Valley Zoo, Paschimkashi Hindu Mandir, Fort George, Dattatreya Temple and Hanuman Statue, Queen’s Park Savannah, National Museum and Art Gallery, Mohammed Ali Jinnah Memorial Mosque ve Maracas Falls yer almaktadır. 

Arima

Ortalama 33 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük 4. kenti olan Arima, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer almaktadır. Şehrin sınırları içinde bulunan dikkat çekici doğal güzellikler, her yıl binlerce turistin kenti ziyaret etmesine neden olmaktadır. Doğal güzelliklerin yanı sıra bulunan tarihi mekanları ziyaret etmek için en az yarım günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Ülkeye özgü hediyelik eşyaların alınabileceği Arima’nın restoranlarında yerel lezzetler tadılabilir. 

trinidad ve tobago san fernando

San Fernando

18 kilometrekarelik alanı kaplayan San Fernando kenti, yaklaşık 48 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük ikinci şehridir. Trinidad ve Tobago’nın güneybatısında yer alan San Fernando, tarihi ve doğal güzelliklerin oluşturduğu turistik mekânları ile bilinmektedir. Turistik alanlarından dolayı ülkenin en fazla ziyaret edilen kentidir. Çok güzel plajlara ev sahipliği yapan San Fernando, deniz turizmi denilince ilk akla gelen adreslerin başında yer almaktadır. Trinidad ve Tobago uçak bileti ile güneş, kum ve denizin keyfini çıkarmak için en uygun kent San Fernando’dur.  

Chaguanas

Nüfus yoğunluğu bakımından ülkenin en büyük kenti olan Chaguanas, ülkenin batısında yer almaktadır. Ülkenin en önemli ticaret merkezlerine ev sahipliği yaptığı için kısa süre içinde gelişmiştir. Ailecek gelinip tatil yapılabilecek kentte çok sayıda gezilecek ve görülecek yer bulunmaktadır. 

Maracas Koyu

Görülmesi gereken nefesleri kesen harika bir doğal güzelliğe sahip olan Maracas Koyu, İspanya Limanı’na yaklaşık olarak yarım saatlik uzaklıkta yer almaktadır. Ancak hayallerde olabilecek kadar güzel plajı, altın sarısı kumu, mavi denizi, palmiye ağaçları ile her yıl milyonlarca tatilciyi ağırlamaktadır. Deniz turizmi açısından en doğru adres olan Maracas Koyu’nun fiyatları da oldukça uygundur. 

trinidad ve tobago caroni kuş cenneti

Caroni Kuş Cenneti

Biyoçeşitlilik bakımından oldukça zengin olan Caroni Kuş Cenneti, İspanya Limanı’nın güneyinde yer almaktadır. Görülmesi gereken harika bir doğaya sahip olan kuş cennetinde ağaç tepecikleri, balıkçılar, karabataklar, caimanlar, anter ve daha birçok vahşi canlı yaşamaktadır. Bitki türü bakımından oldukça zengin olan Caroni Kuş Cenneti’nde harika fotoğraf kareleri yakalamak mümkündür. İsmi ilk defa duyulan kuş türlerini keşfetmek ve unutulmaz bir zaman dilimi geçirmek için kesinlikle kuş cenneti ziyaret edilmelidir. 

Aziz Benedict Manastırı

Benedict’li rahipler tarafından 1912 yılında inşa edilmiş olan Aziz Benedict Manastırı, Range Tepeleri üzerinde bulunmaktadır. Karayipler’in en eski ve en büyük manevi yapısı olan manastır, kırmızı çatılı kulesi ve manzarası ile dikkat çekmektedir. Manastır, rehabilitasyon merkezi, çiftlik, misafirhane ve dini yapılardan meydana gelmektedir. 

Güvercin Noktası Heritage Park

125 dönümlük bir alanı kaplayan Güvercin Noktası Heritage Park, Tobago’nun güneybatı sahilinde yer almaktadır. Park, beyaz kumları, berrak deniz suyu ile yıl içince binlerce turisti ağırlayan Güvercin Noktası Plajı ile ünlüdür. Ülkenin en güzel plajı olan Güvercin Noktası Plajı, turistlerin en çok tercih ettikleri yerdir. Girişin ücretli olduğu plaj alanında bulunan mercan kumlu sahil şeridinde şnorkelle dalış yapılmaktadır. 

Main Ridge Ormanı Koruma Alanı

Biyoçeşitlilik bakımından oldukça zengin olan Main Ridge Ormanı Koruma Alanı, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Bölgenin en yasal koruma alanında çok çeşitli hayvan ve bitki bulunmaktadır. Koruma alanında yaşayan hayvanlar arasında, kertenkeleler, kelebekler, kurbağalar ve değişik kuş türleri vardır. Manzarası harika olan Main Ridge Ormanı Koruma Alanı içinde yürüyüş yapılabilir, fotoğraf çekilebilir. 

Emperor Valley Hayvanat Bahçesi

1952 yılında hizmete açılan Emperor Valley Hayvanat Bahçesi, başkent Port of Spain’de yer almaktadır. Çok farklı ve adı ilk defa duyulan hayvan türlerinin bulunduğu hayvanat bahçesi her gün sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasında açıktır. 

trinidad ve tobago yemek kültürü

Trinadad ve Tobago’nun Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Trinidad ve Tobago uçak bileti ile geleceğiniz ada ülkesi olan Trinidad ve Tobago’nun mutfağında deniz ürünlerine çok fazla yer verilmektedir. Deniz ürünleri arasında kızarmış uçan balık, kırmızı balık ve köpekbalığı en popüler olanlarıdır. Pirinç ve tavuk yemeklerin en temel malzemeleridir. Tropikal meyveler ise oldukça çeşitlidir. Tavuk ülke halkı tarafından çok fazla sevildiğinden her sokakta tavuk ve yemekleri yapan restoranlara rastlamak mümkündür. Ülkenin mutfağında Amerika, Avrupa ve Karayip etkileri görülmektedir. Ülkenin ekonomisi tarıma dayalı olduğundan sebze ve meyve çeşitliliği fazladır. Genellikle baharatlı olarak pişirilen yemeklerin lezzetini kullanılan özel soslar vermektedir. Fasulye ve pilavın çok fazla tüketildiği ülkede köri soslu tavuk yemeği olan röti öri oldukça sık tüketilmektedir.