Türkmenistan Airlines Uçak Bileti

Türkmenistan Airlines Uçak Bileti
  • Ülke: Türkmenistan
  • Sahibi: Türkmenistan Devleti
  • CEO: Merdan Ayazov
  • Uçak Sayısı: 33
  • Telefon Numarası: Aşkabat: (99312) 35-10-52 
  • E-Posta: aviahead@online.tm
  • Ticaret Unvanı: Turkmenistan Airlines A.Ş
  • Tescilli Marka Adı: Fly Turkmenistan Airlines

Türkmenistan Airlines Hakkında

1992 yılının Mayıs ayında kurulan Türkmenistan Airlines ülkenin ulusal bayrak taşıyıcı firması olarak nitelendirilmektedir. Genel merkez ofisi ülkenin başkenti olan Aşkabat’tadır. Genellikle uçuşlarının büyük çoğunluğunu Aşkabat Uluslararası Havalimanı’ndan yapan firma Türkmenistan’ın en gözde hava yollarının başında yer almaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne bağlı olarak uzun süre yaşamış olan ülke yaşanan olayların ardından bağımsızlığını alan devletler arasında bulunmaktadır. Zorlu ve sıkıntılı yılların ardından bağımsızlığını alan ülke kalkınmak için bütün gücüyle çalışmıştır. Sovyetlerden ayrılan Türkmenistan bir ilke imza atarak Boeing firmasından uçak satın almıştır. Aldığı Boeing yolcu uçağı ile hizmet hayatına başlayan Türkmenistan Airlines şu anda günde yaklaşık olarak 3 bin yolcu taşımaktadır ki bu yılda ortalama 2 milyon yolcu demek oluyor. Büyük bir başarı elde etmiş olan hava yolu yerel ve uluslararası tarifeli ve düzenli seferler düzenlemektedir. 

Türkmenistan Airlines uçak bileti

Uluslararası ve yerel sivil havacılık sektöründe adından sıklıkla bahsedilen firmanın uçuşlarında yolcularını iki kabin sınıfı sunmaktadır. Bunlar Business Sınıfı ve Ekonomi Sınıfı’dır. Ekonomi Sınıf, seyahat süresince yolculara ücretsiz yemek ve soğuk alkolsüz içecek ikram edilen rahat bir sınıftır. Business Class olarak isimlendirilen bu sınıfta, ön kamarada rahat oturum, tercihe sunulan sıcak yemek menüsü, yüksek bagaj limiti ve check-in ayrıcalığı gibi fırsatlar sunulmaktadır. 

Türkmenistan Airlines personeline eğitim vereceği bir okul kurmuştur. Bu okulda, teknikerler, teknisyenler, havacılık personelinin hepsine eğitimler verilmektedir. Okulda verilen eğitimler özel eğitim almış uzmanlar tarafından verilmektedir. Bu uzmanlar Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Büyük Britanya’daki havacılık merkezlerindeki eğitim mekanlarında eğitimler almaktadır. Uçak modelleri her yıl yenilendiğinden bu uçakların motorları, gövdeleri, sistemleri de değişmektedir. Personel okulda, uçakların navigasyon ekipmanları, radyo elektronik sistemleri, madeni yağ, akaryakıtları hakkında alanın uzmanları ve elektrikçiler tarafından hizmet almaktadır. Bundan dolayı belli aralıklarla personelini eğitmek için firma böyle bir proje geliştirmiştir. 

Her geçen gün filosunu genişleten Türkmenistan Airlines’ın günümüz itibariyle toplamda 23 adet uçağı bulunmaktadır. Filosunda bulunan uçaklar ve modelleri ise şöyledir:

Filosunda sadece modern uçaklara yer veren firma siparişlerinin teslim edilmesiyle birlikte filosunu daha da gençleştirecektir. 

Türkmenistan Airlines Ortakları 

Firma Türkmenistan devletine aittir. 

Türkmenistan Airlines Uçtuğu Yurt İçi İller

Firma ülkemizde İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Antalya ve İzmir şehirlerine uçak seferleri düzenlemektedir. 

Türkmenistan Airlines nerelere uçuyor

Türkmenistan Airlines Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Türkmenistan Airlines, İran, Çin, Türkiye, Tayland, Pakistan, Rusya, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Fransa, Almanya, İngiltere, Dubai gibi ülkelere ulaşım sağlamaktadır. 

Türkmenistan Airlines Haberleri

Aşkabat’tan Frankfurt’a uçuşu bulunan firma Aralık ayından itibaren Frankfurt, Erivan ve Aşkabat aktarmasız uçuşlarını da başlatmış oldu. Her hafta Çarşamba günleri yapılan bu seferler Frankfurt’un yerel saatiyle 18:00’de başlamakta, Erivan’a varışın ardından havalanan uçağın Aşkabat’a varışı ortalama yerel saate göre ortalama 05:15 olmaktadır. Aynı şekilde Aşkabat’tan 07:45’de başlayan yolculuk Erivan’dan sonra Frankfurt’a varışı ortalama 16:05 olmaktadır. 

Türkmenistan Airlines uçakları

Frankfurt-Erivan-Aşkabat hattının dışında yeni başlayan seferler arasında Hindistan’ın Amritsar ve Tayland’ın Bangkok seferleri de bulunmaktadır. Amritsar seferleri haftada iki kere karşılıklı olarak gerçekleştirilirken Bangkok seferleri ise haftada iki sefer giden, haftada bir seferde gelen olarak yapılmaktadır. 

Dünya’da ülkemizin de içinde bulunduğu 7 adet bağımsız Türk Devleti bulunmaktadır. Bu devletler arasında yer alan Türkmenistan’ın hava yolları firması yaz mevsimin gelmesi ile birlikte ülkemize yaptığı sefer sayısını artırmıştır. Ülkemizde tarifeli sefer düzenleyen 58 hava yolu şirketi arasında bulunan Türkmenistan Airlines, ek seferleri ile ülkemizle bağını kuvvetlendirmiştir.