Turks ve Caicos Adaları Uçak Bileti

Turks ve Caicos Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Turks ve Caicos Adaları, İngiltere
  • Başkent: Cockburn Town
  • Nüfusu: 35.446 (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 616,3 Kilometrekare
  • Komşuları: Atlas Okyanus’u içerisinde yer alan adalardan oluşan ülkedir. Jamaika, Meksika ve Haiti yakınlarda bulunan ülkelerdir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Turk and Caicos Creole dilleri konuşulmaktadır. 
  • Telefon kodu: +1 - 649
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali John Freeman, Başbakan Sharlene Cartwright Robinson
  • Para Birimleri: Amerikan Doları (USD)

Turks ve Caicos Adaları’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Turks ve Caicos Adaları, Atlas Okyanusu içerisinde bulunan yaklaşık kırk adadan oluşan bir ülkedir. Adalarda yaşayan yerliler Tainos kabilesinden oluşmaktadır. Bu kabilenin buraya yerleşimi 750 yılı civarında gerçekleşmiştir. Uzun süre sonra yaklaşık olarak 1400’lü yıllarda diğer yerliler olan Lucayans kabilesi buraya yerleşmiştir. Adaların modern dünya tarafından ilk keşfi 1706 yılında gerçekleşmiştir. Fransızlar ve İspanyollar tarafından keşfedilen adaların üzerine yerleşim gerçekleştirilememiştir. 1764 yılında İngilizler adaların üzerine yerleşmeye başlamıştır. 

Özellikle pamuk yetiştirmek ve ticaretini yapmak için tercih ettikleri adalarda uzun süre kölelik ile ilgili faaliyetler de yürütmüşlerdir. 1813 yılına kadar devam eden pamuk ticaretinden istenilen verimi alınmaması sebebi ile sona erdirilmiştir. İngiltere’ye bağlı olarak kalan adaların yönetimi için İngiltere vali atamaktadır. Ülkenin adında bulunan ve adalardan bir tanesinin ismi olan Turks isminin nereden geldiği ile ilgili birkaç varsayım vardır. Ancak en çok öne çıkan adanın üzerinde yaşayan bir bitkiden geldiğidir. Turks Adası üzerinde bulunan kaktüs türü bir bitkinin alt kısmı normal kaktüs, üst kısmı ise kırmızı bir çiçekten oluşmaktadır. İspanyollar adaya ulaştıklarında bu gördükleri kaktüsleri Osmanlı dönemindeki fesli erkeklere benzetmiştir. Bu benzerlik dolayısıyla adaya Turks Adası adı verilmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Turks ve Caicos Adaları oldukça güzel adalardan oluşan bir ülkedir. Kırka yakın ada bulunan ülkenin sadece sekiz adasında yaşayan kişiler bulunmaktadır. Adaların Karayip Denizi yakınında bulunması ve okyanus güzellikleri olması sayesin oldukça fazla gezecek alanı bulunmaktadır. Eski bir yerleşim yeri olması ile de tarihi alanlar bakımından şanslı sayılabilecek bir ülkedir. Turks ve Caicos Adaları uçak bileti ile gelinip içerisinde gezilip görülebilecek yerlerden birkaçı şunlardır;

turks ve caicos adaları chalk sound milli parkı

Chalk Sound Milli Parkı

Turks ve Caicos Adaları içerisinde Providenciales denilen bölge içerisinde yer almaktadır. Adaların doğal güzelliklerinin en iyi şekilde görülebileceği bir yer olması ile bilinmektedir. Geniş bir koya sahip olan milli park içerisinde küçük adacıklar şeklinde kayalıklar bulunmaktadır. Oldukça güzel bir denizi bulunan milli park kumsalları ile de unutulmayacak güzellikte bir yerdir. Turkuaz renge yakın denizi suyu dalış etkinlikleri için ideal bir nokta olmasını sağlamaktadır. Koyun çevresinde deniz araçları ile dolaşmak güzellikleri en iyi şekilde görebilmek için tavsiye edilen seçenektir. Koyun üst kısmında bulunan tepelik alanlarda kiralık villa ve konutlar bulunmaktadır. Bunları değerlendirerek adanın doğal güzelliklerinde tatil yapabilirsiniz. Adanın güzel plajlarını içerisinde barındıran bu alan mutlaka görülmelidir.  

Grace Koyu

Turks ve Caicos Adaları içerisinde mükemmel güzellikte kumsala ve denize sahip olan bir koydur. Palmiyeler ile çevrili olan koyda güneşlenmenin hayali bile güzeldir. Bembeyaz bir kumsala ve mavi sulara sahip olan koy, tatilcilerin en çok tercih ettiği alan olarak öne çıkmaktadır. Özellikle tur gemilerinin uğrak noktası olarak bilinen bu alan belli dönemlerde yoğunluk yaşamaktadır. Masmavi denizinde dalış yapabilir ya da keyifli şekilde yüzebilirsiniz. Tüplü ya da tüpsüz dalış yapabileceğiniz koy içerisinde denizin güzelliklerini içerisinde görebilirsiniz. Güneşin batısında oluşan muhteşem görüntüleri yerinde yaşayıp fotoğraflar ile ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Caicos Conch Çiftliği

Turks ve Caicos Adaları’nın batı kısmında yer alan bir çiftliktir. Bu çiftlik dünyanın ilk ve tek kabuklu deniz canlıları yetiştiren çiftliği olarak bilinmektedir. Ticari amaçlı olarak yetiştirilen deniz kabukluları için denizin içerisinde özel havuzlar inşa edilmiştir. Kabuklu deniz canlılarının üremesi, büyümesi ve çoğaltılması için açılmıştır. Dünya’da tek olması nedeni ile oldukça ilginç gelebilecek bir yerdir. Canlıların hayat seyrini en baştan sona kadar burada yakında görebilirsiniz. Çok farklı bir canlı türü olarak ilginç bir gezi olabilecek bir çiftliktir. 

turks ve caicos adaları 3

Sapodilla Koyu

Turks ve Caicos Adaları uçak bileti ile ülkeye gelinip mutlaka görülmesi gereken yerleri listesinde bulunan bir koydur. Chalk Sound Milli Parkı’na iki kilometre mesafede bulunmaktadır. Koyun bir kısmı üzeri ağaç kaplı olan kayalıktan oluşmaktadır. Ancak geneli kumsal ve plaj olarak kullanılmaktadır. Çok güzel bir okyanus manzarası sunan bu koy tatilcilerin uğrak yeri olarak görülmektedir. 

Conch Bar Mağaraları 

Orta Caicos Adası içerisinde yer alan küçük mağara topluluklarıdır. On binlerce yıla oluşmuş olan mağaralar görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Mağaraların, kayaların içerini asitli yağmur sularının eritmesi şeklinde oluştuğu bilinmektedir. Kireç taşlarından oluşan kayalar uzun yıllarda oyularak mağara haline gelmiştir. Mağaraların içerlerinde oldukça ilginç yerler bulunmaktadır. Duvarlardaki doğal şekiller, sarkıt ve dikitler ile birlikte küçük göletler de ilginç manzaralar oluşturmaktadır. Mağaralar genellikle yarasaların yaşam alanı olduğu için gezerken dikkat etmek gerekir. Geçmişte fırtına dönemlerinde mağaralar hem yaşama alanı hem de ibadethane olarak kullanılmıştır. 

Crossing Place Yürüyüş Parkuru

Turks ve Caicos Adaları’nın en popüler yürüyüş alanıdır. Yaklaşık olarak beş saat sürecek şekilde planlanmış bir parkurdur. Adanın en güzel noktaları seçilerek belirlenen bu yolun nasıl bittiğini bile anlamayacaksınız. Doğal güzellikler ve manzaralar ile dolu olan yürüyüş yolunda hazırlıklı şekilde yürüdüğünüzde Turks Adası’nın en güzel noktalarını görebilirsiniz.  

Gibbs Resifi

Turks ve Caicos Adaları’nın en sığ noktalarından birisi olarak öne çıkmaktadır. Denizde metrelerce ilerseniz bile belinize kadar ulaşacak bir deniz yüksekliği bulunmaktadır. Özel bir koy şeklinde bulunan alanda bulunan resifler doğal ve renkli güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Tüp kullanmadan yapılacak dalış ile bu güzellikler yakından görülebilir. Ayrıca koyda bulunan çok sayıda vatoz balığını dokunacak kadar yakından incelemek mümkündür. Tehlikeli olabilecek bu balık türünü tecrübe sahibi kişiler ile inceleyebilirsiniz. 

turks ve caicos adaları 2

Prenses Aleksander Milli Parkı

1992 yılında milli park ilan edilmiş bir alandır Milli parkın içerisinde birkaç tane plaj bulunmaktadır. Plajların güzelliği ve doğallığı sayesinde milli park ilan edilen alan oldukça popüler bir tatil mekânıdır. Özellikle deniz içerisindeki canlı renklere sahip resifleri burada görebilirsiniz. 

Cheshire Hall Tarihi Bina Kalıntısı

Turks ve Caicos Adaları’na ilk yerleşen İngilizler tarafından inşa edilmiş olan yapılardır. Kalıntı olarak denilen yapıların büyük çoğunluğu sağlam şekilde günümüze ulaşmıştır. Yenileme çalışması yapılmış olan binalar 1700’lü yılların başında inşa edilmiştir. Ada içerisinde bulunan kireç taşlarından yapılan yapı içerisinde ada yaşantısı hakkında bilgi veren eşyalar da bulunmaktadır. Köle ticareti döneminde adanın önemli noktalarından birisi haline gelmiştir. 

turks ve caicos adaları yemek kültürü

Turks ve Caicos Adaları Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Turks ve Caicos Adaları uçak bileti ile adaya gelinip adanın mutfak kültürü mutlaka denenmelidir. Adanın mutfağı tropikal adaların kültürü ile benzerlik göstermektedir. Adaların çevresindeki balık ve diğer deniz canlıları bolluğu yemeklerden bunların çok kullanılmasını sağlar. Özel soslar ile hazırlanan kabuklu deniz canlıları adaların yöresel yemeklerindendir. Ayrıca bunlar ile yapılan conch börekleri ile konkhos adı verilen salata çeşitleri ünlü yemekleri arasında bulunur. Turistik bir ada olması sayesinde farklı kültürlerin yiyecekleri de bulunabilmektedir.