Tuvalu Uçak Bileti

Tuvalu Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Tuvalu
  • Başkent: Fongfale ya da Funafuti
  • Nüfusu: 11.192 (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 25,9 Kilometrekare
  • Komşuları: Avusturalya, Hawaii, Kribati, Samoa ve Fiji Adaları ile komşudur. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Tuvala Dili 
  • Telefon kodu: 688
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali Iakoba Italeli, Başbakan Enel Sopoaga
  • Para Birimleri: Tuvalu Doları, Avusturalya Doları (AUD)

Tuvalu’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Tuvalu, Büyük Okyanus içerisindeki adalardan oluşan mercan adaları ülkesidir. Ülke dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alır. Polinezya adalar topluluğunun bir parçası olarak bilinmektedir. Polinezya Adalar Topluluğu 1568 yılında İspanyollar tarafından bulunmuştur. İspanyol kâşif Alvaro Mendana de Neyra tarafından keşfedilen adalar 1875 yılına kadar İspanyolların kontrolünde kalmıştır. Adalar üzerinde bulunan yerlilerin neredeyse tamamı köle ticaretinde kullanılmıştır. 1877 yılında adaların büyük kısmı İngilizler tarafından alınmıştır. 1916 yılında İngiltere tarafından bütün adalar fethedilmiş ve koloniler haline getirilmiştir. 1978 yılında adaların büyük çoğunluğu bağımsızlığı ilan etmiş ve yönetim için başbakan seçmiştir. 1986 yılında Birleşmiş Milletler bünyesine kabul edilmiştir. Ülke ekonomik sıkıntı ile birlikte susuzluk konusunda da sorun yaşadığı için Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan destek almaktadır. 

tuvalu 2

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tuvalu ülkesi dokuz adet mercan adasından oluşan bir ülkedir. Büyük Okyanus içerisinde bulunan ada Polinezya olarak bilinen adalar alanının bir parçası halindedir. Denizden yüksekliği beş metre civarında olan ülkenin çok güzel yaz tatili mekânları bulunmaktadır. Tropikal bir iklime sahip olması ve çevresinin doğal güzellikler ile dolu olması Tuvalu uçak bileti ile gelinip gezilip görülebilecek pek çok yere sahip olmasını sağlamaktadır. Tuvalu Adaları içerisinde görülmesi gereken yerlerden birkaçı şunlardır;

Funafuti Adası

Tuvalu’nun başkenti ve en büyük adasıdır. Ülkenin yönetim anlamında merkezi olarak bilinmektedir. Ayrıca ülkenin yarısından fazlasının bu ada içerisinde yaşadığı bilinmektedir. Küçük bir ada olmasına rağmen görülmesi gereken pek çok farklı noktası bulunmaktadır. Çember şeklinde benzeyen adanın orta kısmında deniz bulunmaktadır. Bu şekli ile oldukça ilginç bir coğrafi özellik ortaya koymaktadır. Bu çember içerisinde denizin kapladığı alan karanın kapladığı alanın yüz katından fazladır. İnce bir kara parçası bulunan ada bu kara parçalarından yönetilmektedir. Ülkeye hava yolu ile ulaşımın sağlandığı hava alanı ada içerisinde bulunmaktadır. Adanın tüm çevresi plaj olarak kullanılabilmektedir. Güzel bir denize, beyaz kumsallara ve renkli resiflere sahip olan adanın her noktasında ayrı bir güzellik bulunmaktadır. 

Tuvalu Postanesi

Gezilecek yerleri arasında postane bulunan az sayıda ülke bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Tuvalu Adaları’dır. Ancak burada bulunan postaneyi özel kılan birkaç husus bulunmaktadır. Tuvalu Adaları’nın sahip olduğu doğal güzelliklerden oluşturulmuş olan kartpostallar ve pullar burada satılmaktadır. Adayı ziyaret etmek ya da gezmek için gelmiş olan kişilerin uğrak noktaları arasında bulunur. Bu kart postalları ve pulları satın alarak arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize gönderebilir ya da satın alabilirsiniz. Pullar ve kart postallar üzerinden ülke hakkında bilgi almanız mümkündür. Tarihi noktaları ve doğal güzellikleri en iyi şekilde seçilerek bunların üzerine basılmıştır. 

Tuvalu Ulusal Kütüphanesi

Çok kalabalık olmayan bir ada ülkesi olmasına rağmen büyük sayılabilecek bir kütüphaneye sahiptir. Ada halkının kitap okumaya olan düşkünlüğü sayesinde açılmış olan bir kütüphanedir. İçerisinde bulunan yüzlerce kitaptan birisini alarak okuyan kişileri günün her saatinde görmeniz mümkündür. Genellikle İngilizce kitaplar bulunan kütüphane içerisinde bulunan görevli ile konuşarak özel kitapları bularak alabilir ve okuyabilirsiniz. Adaya yapacağınız yolculuk sonrasında dinlenmek için burayı seçebilirsiniz. 

tuvalu 3

Funafuti Doğa Koruma Alanı

Tuvalu Adaları ülkesinin en önemli doğal güzelliklerinin bulunduğu alandır. Tuvalu uçak bileti ile geliniğ mutlaka görülmesi gereken bir alandır. Yaklaşık olarak otuz üç kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu koruma alanı belki de dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak görülebilir. Funafuti Adası ve çevresinde yer alan bu koruma alanı içerisinde yöreye özgü olan pek çok canlı yaşamaktadır. Dünyada nesli tükenmek üzere olan yeşil kaplumbağaların yaşam ve üreteme alanları arasında yer alır. Benzer şekilde bazı deniz kuşları da burada yaşamaktadır. Bu canlılar ve doğal güzellikler sayesinde adanın bu kısmı 1999 yılında koruma altına alınmıştır. Doğa koruma alanının özel kılan yerlerden birisi de deniz içerisinde bulunan resif alanlarıdır. Berrak bir deniz içerisinde bulunan renkli resifler denize girmeyi daha keyifli hale getirmektedir. Resiflerin içerisinde bulunan birbirinden güzel balıklar ile birlikte yüzerek heyecanlı anlar yaşayabilirsiniz. Bu deniz içerisinde yüzdükten sonra beyaz kumlar ve yeşil palmiyeler ile dolu olan kumsalda dinlenebilirsiniz. 

Tuvalu El Sanatları Merkezi

Tuvalu’nun en büyük adası olan Funafuti Adası üzerinde tek havaalanının hemen yanında bulunan bir mağazadır. Adaya gemi ya da uçak ile ziyaretçilerin geldiği dönemlerde açılan bu merkezde adanın yerli kadınları el emeği ile yaptığı şeyleri satmaktadır. Adanın etrafından topladıkları deniz kabukları veya taşlar ile yaptıkları hediyelik eşyalar ilginç bir seçenek olarak görülmektedir. Bunlara ek olarak ada yerlilerinin giydiği kıyafetlerin çeşitlerini de burada görmeniz mümkündür. Ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile yapılan bu merkez, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir. 

İkinci Dünya Savaşı Kalıntıları 

Tuvalu Adaları, İkinci Dünya Savaşı döneminde önemli alanlardan birisi olarak kullanılmıştır. Adanın yakın kısımlarında bulunan Kiribati Adası’nın Almanlar tarafından ele geçirilmesi sonrasında bu adalar daha önemli hale gelmiştir. Adalardan bir kaçı içerisinde İngiliz ve Amerikan güçlerine ait olan silahlar ve askeri araçlar günümüze kadar kalmıştır. Siperler ve çevresinde sergilenmekte olan kalıntılar ve eşyaları görmek isteyebilirsiniz. 

tuvalu 4

Funafala Adası

Ülkenin ikinci büyük adası olarak bilinmektedir. En büyük adası olan Funafit Adası gibi denizler ile çevrili ve az bir karası bulunan bir adadır. Ada içerisinde bulunan küçük kulübe gibi evlerden başka bir yapı bulunmamaktadır. Ada yerlileri genellikle balıkçılık ile geçinmektedir. Adanın çevresinin neredeyse tamamı kumsallar ile kaplıdır. Bu kumsallar denize girmek ya da dalış turlarına katılmak için gelenlerin uğrak noktalarından birisidir. Ada yerlilerinin turistlere karşı oldukça sıcak davrandığı bilinen bu ada tropikal fırtınalara maruz kalabilmektedir. Fırtına dönemi dışında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösterilebilir. Özellikle yerlilerin inşa ettiği ve ilginç mimarisi bulunan evler Tuvalu uçak bileti ile gelinip mutlaka görülmelidir. 

Tuvalu Adacıkları 

Tuvalu ülkesi, dokuz adet adadan oluşmaktadır. Ancak bu adaların etrafında yüze yakın adacık bulunmaktadır. Bu adacıkların büyük çoğunluğu üzerinde yaşayan kimse bulunmaz. Küçük adalar ya da adacıklar için herhangi bir deniz aracı ile ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. Ancak merak ettiğini noktalara tekne kiralayarak ulaşılabilmektedir. 

tuvalu yemek kültürü

Tuvalu Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Tuvalu mutfak kültürü, tropikal iklime göre belirlenmiş bir kültürdür. Yemekleri yaparken kullanılan besinler ağırlıklı olarak domuz eti, deniz kuşlarının etleri, ekmek ağacı meyvesi ve hindistan cevizi gibi meyvelerdir. Etrafı okyanus ile kaplı olan ülke mutfağında balık ve deniz ürünleri oldukça popülerdir. Protein içermesi sebebi ile tercih edilen balıklar arasında uçan balık olarak bilinen balık türü çok tüketilmektedir. Hindistan cevizi ve muz gibi meyvelerden yapılan tatlılar ve meyve suları çok tercih edilmektedir.