Umman Uçak Bileti

Umman Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Umman
  • Başkent: Maskat
  • Nüfusu: 4,636 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 309.501 km2
  • Komşuları: Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, Modern standart Arapça
  • Telefon kodu: +968
  • Başkan: Kâbus bin Said
  • Para Birimleri: Umman Riyali

Umman'ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Umman topraklarında yüzyıllardır ticaret yapılır. Hint Okyanusu ticaretinin gelişmiş olması sebebiyle ülke zamanla ticaret şehri haline gelmiştir. Britanya ile anlaşma sonucunda ülkenin başkenti Maskat’ta monarşi uygulanmaya başlamıştır. Ülke 18 Kasım 1970 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin kurulmasından sonra Britanya’ya asker ve siyasi anlamda bağlılık devam etmiştir. Fakat Umman devleti her zaman bağımsızlığını korumuştur. 1970 yılına gelindiğinde Seyd El Ebu Seyd, ülkeyi yöneten babasına karşı gelerek tahta kendisi çıkmıştır. Tahta oturmasının ardından Arap Yarımadası ülkeleri arasındaki ilişkilerini güçlendirmiş ve ülkeyi Arap Birliği’ne üye yapmıştır. 

Britanya ile bağlılık ilişkisi devam ederken modernleşme programı ile ülkenin dış ülkeler tarafından tanınır olmasını sağlayan hareketlerde bulunulmuştur. 2011 yılında ise ülke Arap Baharı’ndan oldukça etkilenmiştir. Bunun sonucunda siyasi özgürlüklerin artmasını isteyen ve yolsuzlukların ortadan kalkmasını isteyen muhalifler sokaklarda yürüyüş eylemlerinde bulunmuştur. Sultan Seyd ise bu kişilerin isteklerine kısa sürede cevap vermiştir. 

Sultan Seyd, ülkeye çeşitli katkılarda bulunmuştur. Bunlar arasında siyaset ve ekonomi alanında getirilen reformlar önemli yer kaplar. İşsizlik sigortalarını kontrol eden ve garanti altına alan Umman Konseyi yasama ve yürütme haklarını kullanmıştır. Bu gelişmelerin beraberinde Körfez İşbirliği ayaklanmalara sonucunda 10 milyar fon yardımında bulunmuştur. Ülke içerisinde benzer nedenlerle yaşanan protestolar yıl içerisinde devam etmiş ve zaman zaman artmış, azalmıştır. Ekim ayının gelmesi ile beraber konseyin yetkileri genişletilmiş böylece sorunlar daha hızlı ve kolay çözüm olanağı bulmuştur. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Muskat, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Burada birçok gezilecek mekân da mevcuttur.  Ülke genelinde olduğu gibi başkentte de İslam hâkimdir. Caddelerde lüks arabalar bulunan şehirde giyim kuşama dair her şeye rahatlıkla ulaşılabilir. Kentin turizm geliri fazladır. Arap ülkeleri arasında en gelişmiş ülkelerden biri olması ülkeyi her yıl Umman uçak bileti ile ziyaret eden kişi sayısını arttırır. Sahil boyunca yer alan lüks otellerde zaman geçirmek, çöl kumunun keyfine varmak, plaj sporları gibi ülkede yapılacak pek çok seçenek bulunur. Eğlencesi meşhur olan bir ülke olduğundan burada yapılacak diğer aktiviteler arasında ise gün batımını izlemek, geleneksel dansları izlemek ve yemeklerinden tatmak bulunur.

umman sultan qaboos grand mosque 

Sultan Qaboos Grand Mosque 

2011 yılında inşa edilen Ulu Camii mimari başkent Muskat’ta bulunur. Mimarisi ile görenlerin dikkatini çekmeyi başaran bir yapı olarak zengin detaylara sahiptir. İslami çağların ve ülkenin sanatının vurgulandığı camide sanatsal uyum çok başarılıdır. İslam’a yönelmiş olan Omani toplumunun kullandığı ibadet yerlerinden biridir. Cami 416 m2’lik bir alan üzerine kurulmuştur. Girişinde koyu renk mermerle elde edilmiş hizalı üç kemer bulunur. Caminin minaresini vurgulayan bir tasarım vardır. Dikdörtgen alana kurulmuş olan caminin her köşesi 45 metrelik yüksekliğe sahiptir. 

umman wadi shabb

Wadi Shabb

Ülkedeki popüler bir vadi olarak gerek yerli gerekse yabancı atların uğradığı mekanlardandır. İnsanlar burada havuzda yüzer ve barbekü yapabilir. Shabb Vadisi ile Maskat arasında ulaşım da kolaylıkla sağlanabilir durumdadır. Buradaki havuz suları masmavi görünümü ile turistlerin de ilgisini kazanmakta.

umman ras al hadd castle

Ras Al Hadd Castle

Sur’a gidildiğinde bu korunaklı kaleyi görmeden dönmek olmaz. Kale mimarisi ile etkileyecek türdendir. Aynı zamanda müthiş manzarası ile de anı fotoğrafı çekimi için de fazlasıyla müsait bir mekândır. Sur’da gidilmesi gereken diğer yerler ise Sur Maritime Müzesi ve Ras Ak Jinz Bilim Merkezi’dir. 

Umman Çölleri

Umman’ın en etkileyici yönü çöl ülkesi olmasıdır. Turistleri çeken detay da budur. Çölün güzelliğini görmek isteyenler ve altın sarısı rengindeki kumsalını merak edenler safari yapmak imkânını bulmaktadır. Buradaki çöller Arabistan çöllerinin devamı niteliğinde olduğu için alan bakımından da oldukça yer kapladığı söylenebilir. Umman’da bol vakti olanlar bir geceyi buraya ayırabilir ve ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olurken aynı zamanda doğa ile de baş başa vakit geçirme şansını yakalayabilir. Burada konaklamak için de birçok tesis bulunur. 

Bimah Sinkhıle Doğal Obruğu

Umman doğal güzellikler bakımından zengin bir ülke olarak doğal oluşumları ile efsaneye dayanan yerleri de bulunur. Bimah Sinkhole doğal obruğun da uzaylılar tarafından yapıldığına inanılır. Bazı kesimler ise obruğun meteor düşmesi ile oluştuğuna inanır. Rengi göz alıcı olan obruk turkuaz tonlarındadır. 

Caretta Caretta Yeşil Kaplumbağa

Ülkenin yeşil renkli kaplumbağalarını görmek, Umman uçak bileti ile ülkeye gelen turistlerin doğal ortamlara inmesini gerektirir. İlgi çeken bu kaplumbağalar plajda yaşam alanı bulabiliyor. Dev kaplumbağaları gözlemek isteyenler sahillerdeki otellerden birinde ya da bungalow tarzı evlerde konaklamayı tercih ediyor. Caretta cerattaların dikkat çeken özellikleri bulunuyor. Yumurtalarının sadece yüzde üçü yaşayabilir. Diğer kısmını vahşi hayvanlar yiyor. Hayata tutunan kaplumbağalar ise dünya turuna çıkar ve 3 yılın ardından doğdukları yer olan Umman’a gelerek yumurtasını bırakıyor. Bu gibi özellikleri sayesinde sırf bu kaplumbağaları gözlemlemek için ülkeyi ziyaret edenler olur. 

Bani Khalid

Umman vadisi olan Bani Khalid doğal özellikleri ile dikkatleri çeker. Kızıl tepeleri kuraktır ve yemyeşil palmiye ağaçları ile dolu bir yolu bulunur. Coğrafyası adından söz ettirecek türdendir. Kaynak suları berraktır, küçük göller vardır ve burada yüzme fırsatı bulunur. Fotoğraf çekmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. 

Umman Tiwi Vadisi 

Umman’da yemyeşil vadiler bulunur. Umman Tiwi Vadisi de bunlardan biridir. Patika yollar, küçük köyler Tiwi Vadisi’ne götüren yoldur. Vadiye varıldığında berrak suları ile göz kamaştırıyor. Yer altından çıkan bu temiz sular vadiyi turist çeken güzel bir yer kılıyor. Buradaki kanyonlar, vadiler ve yemyeşil doğa Umman uçak bileti ile ülkeye gelen turistler için keyifli vakit geçirmenin adresi. 

umman yemek kültürü

Umman'ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Umman batı ile doğunun ticaret ülkesi olduğundan mutfağı üzerinde de çeşitli ülkelerin etkileri bulunur. Hindistan yapım baharatlar burada da kullanılır. Baharat kullanımı ülkede önemli bir yere sahip olduğundan et ve çorbalarda mutlaka kullanılır. Ülkede balık yemeklerinin türlü çeşidine rastlanır. Pilav ise olmazsa olmazdır. Tavuk ve kuzu eti ile yapılan yemeklerle beraber pilav servis edilir. İçecek olarak ise en sık tüketilen kakule kahvesi olur. 

Ülke mutfağının dikkat çeken lezzetleri arasında shuwayı bulunur. Yüksek ateşte ve fırında pişirilerek hazırlanan shuwayı çeşitli baharatları da içerisinde bulundurur. Mashuari ise pilav ve limon ile beraber servis edilen bir balık yemeğidir. Mishkak ise sıkça tüketilen kömür ateşinde pişirilerek elde edilen et yemeğidir. Et yemeklerinin her birinde karabiber, karanfil bulunur. Hint hurması ile de marine edilir. Tatlı olarak halkın tercih ettiği halwa isimli tatlıdır. Helvayı andıran tadı ile kakule ve gülsuyu karışımının lezzeti de alınır. Bu tarz tatlılarda tatlandırıcı olarak şeker fazla tercih edilmez. Tatlılarda meyve ve fındık ise fazlasıyla kullanılır. Şifalı bitkiler, çaylar ve farklı tatlar denemek istiyorsanız ülke mutfağındaki birbirinden güzel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.