Uzbekistan Airways Uçak Bileti

Uzbekistan Airways Uçak Bileti
  • Ülke: Özbekistan
  • Sahibi: Özbekistan Hükümeti
  • CEO: Khakimov Bakhtiyor Ibrahimovich
  • Uçak Sayısı: 80
  • Çalışan Sayısı: 35.000
  • Telefon Numarası: 0844 482 1695  
  • E-Posta: uzairways.com
  • Ticaret Unvanı: Uzbekistan Airways
  • Tescilli Marka Adı: NAC
  • Merkez Adresi: 41, Amir Temur Caddesi Taşkent, 100060 Özbekistan Cumhuriyeti

Uzbekistan Airways Hakkında 

1992 yılanda Rusya Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un izniyle hava yolu şirketi 28 Ocak 1992’de resmen kurulmuştur. Bu sayede hükümet gelişmekte olan devletlerin olmasa olmaz hava ulaşımını başlatmıştır. Uzbekistan Airways ilk uçuşu Taşkent’ten Londra’ya olmuştur. Firma ilk başlarda iç hattaki uçuşlarını Rus yapımı uçakları kullanmıştır. Uluslararası rotalarda ise yani 1993’ten itibaren Airbus uçakları kullanılmaya başlandı. 

Şirketin uçak filosunda Airbus A310-300s tipi uçaklardan 3 adet, Antonov An-12s tipi uçaklardan 3 adet, Antonov An-24 tipi uçaktan 1 adet uçak bulunmaktadır. Yine, Antonov An-24Bs tipi uçaklardan 18 adet, Ilyushin II-62M tipi uçaklardan 6 adet, Ilyushin II-76T tipi uçaklardan 10 adet, IlyushinII-86 tipi uçaklardan 9 adet, Tupolev Tu-154B tipi uçaklardan 15 adet uçak mevcuttur. Ayrıca, Tupolev Tu-154M tipi uçaklardan 2 adet Yakovlev Yak-40s tipi uçaklardan 19 adet olmak üzere toplamda 80 adet uçağa sahiptir. 12 adet emekli filosu mevcuttur.

Uzbekistan Airways uçak bileti

Uzbekistan Airways ülke başkanının da desteğiyle sistematik, aşamalı ve açıkça formüle edilmiş stratejisi filo yenileme, altyapısının geliştirilmesi, modernleştirilmesi, personel potansiyelinin geliştirilmesi için ölçekli ve kaliteli program çalışmaları yapılmaktadır. Uzbekistan Airwaysnın uçuş similatörlerinin yanında kendine ait uçak tamirhanesi, bakımı için prosedür simülatörlerinin yer aldığı eğitimlerinin yapıldığı merkezlerine sahiptir. Kaliteli hizmet vermek amacıyla şirkette 15000 kişi istihdam edilmektedir. Uzbekistan Hava Yolu tarifeli seferleri dünyanın 40’tan fazla şehrine gerçekleştirir. Amerika ve Japonya’ya Avrupa ve Asya ülkeleri için NAC’ın temsilcilikleri dünyanın 25’ten fazla ülkesinde çalışmaktadır. Uzbekistan Airways sadece bölgesel olarak değil dünyanın her yerine uçan uluslararası hava yolu şirketi haline gelmektedir. Şirket ulusal ekonominin ciddi bir parçası haline gelerek çok ciddi faydalar sağlamaktadır. Sevkiyat personeli, konforlu uçaklar, modern terminaller, yeni teknolojiler, güvenli uçuşlar, tanınma ve ödüller, mühendislik-teknik ve personel uçuş konularında dünya havacılık endüstrisinde Özbek sivil havacılığının güvenilirliği ve istikrarı takdire değer niteliktedir. 

Özbekistan Hava Yolları Eğitim Merkezleri Özbekistan Cumhuriyeti topraklarının ana havacılık eğitiminin sağlandığı yerdir. Pilotlar, kabin personelleri ve uçuş görevlileri için eğitimler başlangıç eğitimiyle kalmayıp tekrarlayan eğitimlerde verilmektedir. Tüm kurs eğitim programları ICAO standartlarına ve standart uygulamaya göre oluşturulmuştur. IOSA gereklerine son derece uygundur. Bu eğitim programları Özbekistan Cumhuriyeti Havacılık Otoritesi tarafından onaylanmış ve denetim altındadır. Bugün havacılar zor koşullarda çalışıyorlar ancak yine de demiryolları ve karayollarının kaza oranlarından çok daha güvenli haldedir. 

Uzbekistan Airways Ortakları

Firma, Özbekistan Devleti’ne aittir. 

Uzbekistan Airways Uçtuğu Yurt İçi İller

Firma ülkemizde sadece İstanbul şehrine uçak seferleri düzenlemektedir.

Uzbekistan Airways nerelere uçuyor

Uzbekistan Airways Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Rusya, Hindistan, Kazakistan, Almanya, İtalya, İngiltere, Amerika, İspanya, Rusya, Kırgızistan, Çin, Japonya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Arabistan, Güney Kore ve Romanya gibi ülkelere uçak seferleri düzenlenmektedir.

Uzbekistan Airways Haberleri

Kuruluşundan bu zamana kadar Özbekistan Hava Yolları yolcu hizmetlerini genellikle batı Avrupa ve diğer uluslararası yerlere hedeflemektedir. Çoğu uluslararası uçuşunu Taşkent’ten yapmaktadır. Herhangi bir taşıyıcı ortaklığı ve hava yolu ittifakı yoktur. 

Uzbekistan Airways uçakları

Uzbekistan Airways air Baltic, Alitalia, Belavia, Kore Hava Yolları, Malezya Hava Yolları, S7 Hava Yolları, Türk Hava Yolları, Ural Hava Yolları ile kod anlaşması imzalamıştır. Özbekistan’ın Ulusal Hava Yolu Şirketi sloganıyla insanları gökyüzüyle buluşturmaktadır. Güvenli bir hava yolu şirketidir. 

Son olarak gerek uçuş kalitesi, gerekse uçak filosu olmak üzere havacılığın gelişmesi ve modernleşmesi küresel olarak gerçekleşmektedir. Günümüzde bütün uçaklar ve bütün uçuş görevlileri dünya çapında nitelikli hale gelmiştir.