Vallis ve Futuna Uçak Bileti

Vallis ve Futuna Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Vallis ve Futuna, Fransa
  • Başkent: Mata Utu
  • Nüfusu: 11.899 (2016 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 142,4 Kilometrekare
  • Komşuları: Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan ada ülkesidir. Doğrudan komşusu bulunmaz. Fiji Adalarına yakın konumdadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Uveaca ve Futunaca
  • Telefon kodu: 681
  • Başkan: Cumhurbaşkanı François Hollande, Yüksek Komiser Michel Jeanjean
  • Para Birimleri: CFP Frangı (XPF)

Vallis ve Futuna’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Vallis ve Futuna iki adet adadan oluşan bir ülkedir. Üzerinde yaşantının olmadığı yirmi kadar adacık da ülke sınırlarında bulunmaktadır. Adaların ilk bulunuşu 1616 yılına kadar uzanmaktadır. Ada üzerinde yaşayan yerliler bu tarihten yüzyıllar öncesine kadar burada yaşamaktadır. Ancak modern dünya ile tanışma 1616 yılında gerçekleşmiştir. İngilizler adına keşif yapan Hollandalılar tarafından keşfedilmiştir. Herhangi bir kontrol işlemi uygulamayan İngilizlerden sonra 1842 yılında Fransızlar adalara ulaşmıştır. Fransızlar tarafından kontrol altına alınan adalar 1888 yılında tam olarak sömürge olarak ilan edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar Fransızların tek sömürge alanı olarak öne çıkmaktadır. İkinci Dünya Savaşına Amerika tarafından ele geçirilmiştir. 1942 yılında Amerikan askerleri tarafından alınan adalar 1959 yılında kadar süren bu süreçten sonra tekrar Fransızların eline geçmiştir. 1961 yılında Fransa’ya bağlı bir ada devleti olarak kabul edilmiştir. Adaların vali ataması işlemi Fransa tarafından yapılmaktadır. 

vallis ve futuna 2

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Vallis ve Futuna Adaları, Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan adalardan oluşması sayesinde oldukça cezbedici alanlara sahiptir. Tarihi bir nokta olması ile de tarihi yapılara ve güzelliklere de sahiptir. Vallis ve Futuna Adaları’nın Vallis ve Futuna uçak bileti ile gezilip görülebilecek yerlerinin listesi aşağıda sıralanmıştır;

vallis ve futuna lalolao gölü

Lalolao Gölü

Lalolao Gölü, Vallis Adası’nın içerisinde yer alan küçük bir göldür. Sahip olduğu özellikler ve güzel bir doğada sahip olması gölü görülmesi gereken yerler listesinde yer almasını sağlamaktadır. Adanın güney batı kısmında bulunan ada volkanik bir adadır. Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan kraterin su ile dolması şeklinde göl haline gelmiştir. Ne zaman oluştuğu bilinmese de çok eski olduğu düşünülmektedir. Adanın içerisinde göz kamaştırıcı güzelliğe sahip bir alan olarak bilinmektedir. Gölün etrafında genel olarak otuz metre yüksekliğe sahip bir kayalık bulunmaktadır. Gölün suyunun derinliği ise en derin noktada seksen metredir. Yeşile çalan bir suyu bulunan göl içerisinde İkinci Dünya Savaşı döneminde atılmış Amerikan Ordusu ekipmanları bulunduğu iddia edilmektedir. Gölün çevresinde bulunan ormanlık alan içerisinde adaya özgü olan pek çok canlı bulunmaktadır. Adada bulunan renkli tropik kuşlar ve tilki gibi canlılar burada görülebilir. Gölün içerisinde yüzmek tehlikeli olarak belirtilmektedir. Özellikle içerisinde yaşayan bir su yılanı en tehlikeli canlılar arasında bulunmaktadır. Doğal alanlarını ve muhteşem manzarasını görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. 

Hoorn Adaları

Vallis ve Futuna Adaları’nın en büyük adalarından bir tanesidir. Ülkenin güneyinde yer alan adalar oldukça güzel doğal manzaralar sunmaktadır. Sahil kısmında bulunan bembeyaz kumsallar denize girmek isteyenlere tavsiye edilir. Masmavi bir denize sahip adanın neredeyse her alanında ayrı bir güzellik bulunur. Adanın çevresini saran resifler ile birlikte mükemmel bir ada haline gelmektedir. Özellikle tüpsüz şekilde yapılan dalışlar ile bu güzellikleri deniz içerisinde görme imkânına sahipsiniz. 

Puke Dağı

Vallis ve Futuna Adalarından Futuna Adası içerisinde yer alan bir volkanik dağdır. Küçük ada olması nedeniyle adanın her noktasında görülmektedir. Dağın tamamının yemyeşil orman örtüsü ile kaplı olması sayesinde oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Beş yüz yirmi metreden yüksek olan zirvesinde volkanik bir krater bulunmaktadır. Adanın oluşum sebebi olarak görülen bu dağ aktif olmayan bir yanardağdır. Dağın çevresinde birkaç noktada yürüyüş ve tırmanış parkurları bulunmaktadır. Bu parkurları değerlendirerek adanın ve çevresindeki denizin manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. 

Nukutapu Adası

Vallis Adasının güney kesiminde yer alan küçük bir adadır. Üzerinde sürekli olarak yaşantının olmadığı ada tatil için geçici süreli olarak kullanılabilmektedir. Adanın sahil kesimi oldukça güzeldir. Geniş kumsalları, denize girmek isteyenlere pek çok farklı seçenek sunmaktadır. 

Lady of Assumption 

Vallis ve Futuna Adaları’nın içerisinde bulunan en büyük dini yapıdır. Vallis Adası’nda bulunmaktadır. 1862 yılında katedralin ilk hali burada inşa edilmiştir. Uzun süre kullanılmış olan o katedral daha sonra yenilenmiştir. 1951 yılında yapılan tadilat ile günümüzdeki haline ulaşmıştır. Katedral oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Taştan yapılmış olan katedral yüksek bir giriş kısmına sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan ve tek parça ahşaptan oyulmuş olan bir adet taht mutlaka Vallis ve Futuna uçak bileti ile görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Dış kısımda iki adet kulesi bulunan katedralin bu kuleleri arasında ülkenin bayrağı bulunmaktadır. 

vallis ve futuna 3

Nukuhifala

Vallis ve Futuna Adaları’nın küçük bir adası olarak bilinmektedir. Ülkenin doğu kısmında yer alır. Ada içerisinde sadece bir noktada küçük bir yerli kabilesi yaşamaktadır. Palmiye ağaçları, kumsal ve resifler ile dolu olan ada denize girmek için ideal bir noktadır. 

Nukutea

Ülkenin adalarından bir tanesidir. Kanal şeklinde bir noktada bulunan ada ülkenin güneyinde yer alır. Sessiz ve huzurlu bir ortamda dinlenmek isteyenlere tavsiye edilecek bir gezi noktasıdır. 

İlot Saint Christophe

Vallis ve Futuna Adaları’nın güney kesiminde yer alan bir adadır. Üzerinde yaşantının olmadığı bir adadır. Ancak adanın tepe noktasında eski bir şapel bulunmaktadır. Adayı ziyaret edenlerin çıkabileceği bir tepede bulunan şapel oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Geniş bir kumsal alanına sahip olan ada deniz turizmi için kullanılabilecek bir adadır. 

Faioa

Vallis Adasının güney ucuna yakın bir noktada bulunmaktadır. Adanın etrafı geniş resif ve kumsallar ile çevrilidir. Ada içerisinde sürekli olarak yaşayan herhangi bir kimse yoktur. Adada sadece bir adet kulübe bulunmaktadır. Bunun dışında kumsallarda keyifli şekilde dinlenmek ve denize girmek mümkündür. 

Secret Heart Kilisesi

Vallis ve Futuna Adaları’nın en eski yapılarından bir tanesidir. Adaya ilk gelen misyonerler tarafından inşa edilmiştir. 1837 yılında inşa edilmiş olan kilise oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Fransızlar tarafından inşa edilmiş olan kilise Katolikler tarafından inşa edilmiştir. Standart kiliselerin dışında yuvarlak bir yapıda inşa edilmiştir. Farklı bir yapı görmek isteyenlere kesinlikle tavsiye edilecek bir gezi noktasıdır. 

Luaniva 

Ülkenin doğu kısımlarında yer alan adacıklardan bir tanesidir. Ada üzerinde yaşantı ya da herhangi bir bina yoktur. Bu hali ile yat ya da tekneleri veya Vallis ve Futuna uçak bileti ile tatil amaçlı olarak gelenlerin sessiz bir şekilde denize girebileceği bir adadır. Oldukça berrak bir denize ve güzel kumsala sahiptir. 

vallis ve futuna yemek kültürü

Vallis ve Futuna Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Vallis ve Futuna Adaları yemek kültüründe balık, domuz eti ve tropikal meyveler önemli gıdalar olarak bilinmektedir. Etrafının denizler ile çevrili olması balık ve deniz ürünleri ile yapılan yemekler çok fazla tercih edilmektedir. Et olarak domuz eti ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Adalarda yetiştirilen domuzlar bu amaçla kullanılmaktadır. Adanın tropikal bir iklime sahip olması hindistan cevizi ve muz ile yapılan tatlı ve içeceklerin çok kullanılması sonucunu doğurmaktadır.