Vanuatu Uçak Bileti

Vanuatu Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Vanuatu
  • Başkent: Port Vila
  • Nüfus: 276.244
  • YüzÖlçümü: 12.199 km2
  • Komşuları: Solomon Adaları, Yeni Zelanda, Yeni Kaledonya, Avustralya, Fiji, Yeni Gine
  • KonuşulanDiller: İngilizce, Fransızca, Bislamaca
  • TelefonKodu: +678
  • Başkan: Tallis Obed Moses
  • Para Birimleri: Vanuatu Vatu

Vanuatu’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan bilgilere göre Vanuatu 4000 sene önce Avustrenozya dillerini konuşmakta olan insanların burada yaşamış olduğunu göstermektedir. M.Ö 1300 – 1100 tarihlerinde çömlek parçaları bu adada bulunmuştur. Vanuatu’nun yazıdan önceki devirleri belirsizliğini korumaktadır. Bu ada Avrupalılar tarafından keşfedilmiştir. Pedro Fernandes de Queiros tarafından adan keşfi sağlanmıştır. Bu kâşif dönemi İspanyol İmparatorluğu adına hizmet etmekteydi. 1825 senesinde tüccarlık yapan Peter Dillon adada sandal ağacı olduğunu keşfetmiştir. Vanuatu’da 1830 senesinde yaşanan Polinezyalı işçiler ve göçmenler arasında yaşanan çatışmalardan sonra ülkeye büyük bir göçmen akını başlamıştır. 

19. yüzyılda ise adaya Proteston ve Katolik misyonerler gelmeye başlamıştır. Ayrıca pamuk üretimi faaliyetleri yapmak için boş arazi arayan yatırımcılarda Vanuatu’ya geldiler. Uluslararası ticarette yaşanan pamuk durgunluğu yüzünden yatırımcılar bu sefer hindistan cevizi, muz, kakao ve kahveye yöneldiler. Adada ilk başlarda Avustralya ülkesinden gelen Britanyalılar ülkede çoğunluğu oluşturmaktaydılar. 1882 senesinde kurulan bir şirketten sonra Fransızlarda Vanuatu’ya gelmeye başladılar. Bu yüzyılın sonuna gelindiğinde Fransızların nüfusu Britanyalıları ikiye katlamıştır. Vanuatu topraklarında yaşanan Britanya ve Fransız çıkar savaşları, adanın hangi ülkeye katılması sorununu ortaya çıkarmıştır. 1906 senesinde iki ülke, adayı beraber idare edebilme konusunda bir anlaşmaya vardılar. Bu ortak yönetim metodunun hiçbir bölgede örneği bulunmamaktadır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Ülkede pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır. Vanuatu uçak bileti ile geleceğiniz bu ülkede tüm bu yerleri ziyaret edebilir, bunların yanı sıra mükemmel manzarası olan ve insanı dinlendiren mekânlarda mevcuttur.

Port Vila

Öncelikle ülkenin başkenti olan Port Vila gezilecek yerler listenin ilk sırasında yer alabilir. 34.000 kişilik bir nüfusa sahip olan bu kent, ülkenin en büyük şehri pozisyonundadır. Bu kentte gezip görülecek pek çok doğa güzellik bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra şehirde pek çok tarihi yapıda vardır. Bu şehir 2. Dünya Savaşı esnasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal ediliştir. Bu işgalin izlerini günümüzde de kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer başkente uğrarsınız Iritiki Adası, Waterfront, Independence Park, Pilioko Foundation Sanat galerisi, Michoutouchkine, Erakor Adası, Siri Şelalesi, Vanuatu Ulusal Müzesi, Vila Market ve Yasur Volcano gibi mekânlar mutlaka ziyaret edilmelidir.

vanuatu yasur dağı

Yasur Dağı

Bu dağ bir yanardağdır. Güney Pasifik bölgesinde Tanna adasında yer almaktadır. Bu dağ 361 metre yüksekliğindedir ve bölgedeki en yüksek dağ olma özelliği vardır. Yasur Dağı bazı aralıklarla püskürtülmektedir. En son püskürtülmesi ise 2016 senesinin ocak ayıdır. Püskürtülme sonucunda ortaya çıkan görüntüler adeta nefes kesmektedir. Dünyadaki en erişilebilir aktif yanardağ olma özelliği sayesinde pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Bu dağa yapılacak olan uzun seyahatle keyifli ve unutulmaz saatler geçirilmektedir. 

Espiritu Santo Adası

Bu ada Vanuatu ülkesinin en büyük adası olma özelliğini taşımaktadır. 3.956 kilometre karelik alanı ve ortalama 40 bin nüfusu vardır. Espiritu Adası, mükemmel doğal güzellikleri ve bakir doğası ile dikkat çekmektedir. Yağmur ormanları ile çevrilidir. Ayrıca pek çok sayıda yer altı mağarası mevcuttur. Burayı popüler yapan diğer durum ise su aktivelerinin yapılır olmasıdır. Adada yelkencilik, balık tutma, kano ve şnorkelle dalma gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Pek çok turistin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

vanuatu 3

Evergreen Cascades Şelalesi

Bu şelalede Vanuatu uçak bileti ile Vanuatu’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Sularının son derece berrak olması en dikkat çekici yanıdır. Çiçeklerle süslü bahçeleri, bakir olan doğası, mükemmel balık havuzları ile ülkenin en özel yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sualtı Postanesi

2003 yılında ziyaretçilere açılan mekân, dünyadaki ilk sualtı postanesi olma özelliğini taşımaktadır. Başkent Port Vila’nın yakınlarında bulunan Hideaway Adası açılarındadır. 3 metre derinliği vardır. Buraya sualtı zenginliklerini tanıtmak maksadı ile kurulan deniz parkı müzesidir. Vanuatu ülkesinde görülebilecek en güzel mekânların başında gelmektedir.

Pentecost Adası

Bu adanın nüfusu yaklaşık olarak 17 bin kişidir. Bu adada enteresan gelenekleri olan ilkel kabileler yaşamlarını sürdürmektedir. Bu ilkel kabilelerin nasıl bir yaşam sürdüklerine şahitlik etmek oldukça farklı bir etkinlik olabilir. Ayrıca bu bölge doğal güzellikleri ile de meşhurdur.

vanuatu 2

Champagne Plajı

Bu plajın Türkçe ismi Şampanya Plajıdır. Güney Pasifik’te bulunan en iyi plaj burasıdır. Bu plaja her sene çok fazla sayıda turist gelmektedir. Turistlerin gözde mekânların başında Şampanya Plajı gelmektedir. Sahildeki kumları ve aşırı temiz olan deniz suyu ile ziyaretçilerinin harika anlar geçirmesini sağlamaktadır. Bu adada eğlencenin, kumun, denizin ve güneşin tadı doyasıya çıkarılabilinmektedir. 

Tanna Adası

Tanna adası bir tatil adasıdır. Adada Yakel kabilesi yaşamaktadır. Vanuatu’nun en enteresan geleneklerine sahip olan bu kabile yaptığı danslarda tencere, tava, balta ve bıçak kullanmaktadır.

Lelepa Adası

Bu adada dikkat çeken en önemli şeyler; palmiye ağaçları, tropik yağmur ormanları ve plajlarıdır. Bir tatil adasıdır, adeta cennetten bir köşe gibidir. Bu adaya da turistlerin ilgisi Vanuatu uçak bileti ile oldukça yoğun olmaktadır. Öte yandan burada hiç görmediğiniz balık cinsleri ile karşılaşabilirsiniz.

vanuatu yemek kültürü

Vanuatu Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülkenin başkenti olan Port Vila’da tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler yapan pek çok şık ve gösterişli restoran bulunmaktadır. Bu restoranlardan bir bölümü oldukça sosyetik ve pahalıdır. Fakat bir bölümü de daha ekonomik ve kalitesi lüks restoranlar yarışacak düzeyde olan mekanlardır. Bu ülkede en çok tercih edilen yemekler lap lap bu, lap lap, tuluk ve biftektir. Sebzeli çörekleri de oldukça leziz ve meşhurdur. Lap lap yemeğinin yanında bazen tavuk kanadı da servis edilmektedir. Lap lapın tadını tarif etmek zordur ancak sosisli böreğe benzer yanları vardır. Sıcaklığını kaybetmemesi için köpük kaplara konarak servis edilmektedir. Bu ülkede et oldukça değerli bir yiyecektir. Özellikle havaalanlarında maksimum olarak 25 kg et alınabileceğine ilişkin yazılar vardır. Vanuatu’da ki hayvanların eti oldukça lezizdir. Bu durumun nedeni ise hayvancılıkta sanayi ürünlerinin kullanılmamasıdır. Son derece doğal yöntemlerle yapılan hayvancılık etin lezzetini de üst noktaya taşımıştır. Avrupa’da ki kurulu gıda sanayisinin aksine Vanuatu’da hayvancılık son derece ilkel yapılmaktadır ve gıdalar halen daha tertemizdir. Vanuatu’ya gelen çoğu turist ülkedeki etin lezzetini bilmektedir. Bu nedenle turistlerin büyük çoğunluğu büyük bir biftek yemeden ülkeden ayrılmamaktadır. Et Vanuatu’da çok değerli bir besindir. Bu ülkede et tüketimini belirli bir zümrenin yaptığını söyleyebiliriz. Menülerinde et ürünleri olan restoranlar Vanuatu’da oldukça pahalıdır. Geliri oldukça iyi olan insanlar ancak bu restoranlara gidebilmektedir. Bu nedenle bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde et yemeği yiyecekseniz paranızı kontrol etmenizde fayda vardır. Çok lüks restoranların yanı sıra daha mütevazı mekânları da vardır. Buralarda dilediğiniz gibi yemeğinizi yiyebilirsiniz, oldukça uygundur.