Venezuela Uçak Bileti

Venezuela Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Venezuela (Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti)
  • Başkent: Caracas
  • Nüfusu: 31.518.855
  • Yüz Ölçümü: 916.445 km2
  • Komşular: Kuzeyinde Karayip Denizi, Doğusunda Guyana, Güneyinde Brezilya, Batısında Kolombia
  • Konuşulan Diller: İspanyolca, Çince, Portekizce, Arapça, Almanca, İngilizce
  • Telefon Kodu: +58
  • Başkan: Nicolas Maduro
  • Para Birimi: Venezuela Bolivarı

Venezuela'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Venezuela İspanyolların Güney Amerika'da sürekli yerleşim yerlerinden bir tanesidir. 1800'lü yıllarda yapılan ayaklanmalar sonucunda 1812 yılında Simon Bolivar önderliğinde bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Kuruluşun ilk yıllarında Kolombiya, Panama ve Ekvator ile birlikte Büyük Kolombiya'nın bir parçası iken 1830 yılında bu birlikten ayrılmıştır. 

Venezuela tarihine bakıldığında 19. ve 20. yüzyıllarda siyasal çalkantılar, diktatörlükler ve devrimler görülmektedir. 1958 yılından sonra ülke yönetimini siviller ele almıştır. 1998 yılına kadar ülkede geçen çalkantılı dönemden sonra kurulan beşinci Cumhuriyet Devinimi’nin ardından Chavez başkan seçilmiştir. 2000 yılında yeniden başkan seçilen Chaveze ülkeyi kararname ile yönetmeye başlamıştır. Bu sırada ülkede tarım ve petrol konusunda önemli değişiklikler yapılmıştır. 2004 yılına kadar değişikliklerle devam eden ülke yönetimi 2004 yılında yapılan seçimlerin ardından ayaklanmalar ve karşı çıkmalara rağmen başkan tekrar Chavez seçilmiştir. Oyların geçerliliği ve başkan onaylaması Amerika Devletler Örgütü ve ABD'deki Carter Kurumunca onaylanmıştır. 

Venezuela Güney Amerika Uluslar Topluluğu üyesidir. 

Venezuela Cumhuriyeti Başkanlık Tipi Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Başkent Caracas'tır. Aynı zamanda 23 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşmaktadır. 

venezuela tatil tur

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Güney Amerika ülkesi olan Venezula konumu itibari ile dikkat çeken yerlerden biridir. Bölge açısından önemli olan birçok tarihi ve doğal yapı bulunmaktadır. Ülkeye Venezuela uçak bileti ile gelen misafirlere farklı alanları gezme imkânı ve farklı tatları tatma imkânı bulunmaktadır. Ülkenin gezilmesi gereken yerleri;

Angel Şelalesi

Venezuela denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden biridir. 979 metrelik yüksekliğe sahip olan şelale dünyanın en büyük şelalesidir. Bu şelale 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan yere dökülmektedir. Yere dökülen şelale suları Churun Nehri'ne karışmaktadır. Şelale etrafı yemyeşil bir orman örtüsü ile kaplıdır. Gezmek için gelen misafirlere unutulmaz anlar yaşatan bir yerdir. Angel Şelalesi dünyada görülmeye değer yerler arasındadır. 

Bolivar Meydanı

Venezuela'nın başkenti Caracas'da yer alan Bolivar Meydanı şehrin en önemli alanlarından biridir. Bolivar Meydanı çevresinde birbirinden farklı birçok turistik yapı bulunmaktadır. Aynı zamanda burada çok sayıda otel, alışveriş merkezi, restoran ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Bolivar Meydanı'nda yer alan farklı mekanlar sayesinde sıkılmadan zaman geçirmek mümkündür. 

venezuela nasıl gidilir

Caracas Katedrali

Başkent Caracas'da yer alan Caracas Katedrali'nin inşa tarihi 17. yüzyıla dayanmaktadır. 1641 yılında meydana gelen depremde zarar gören katedral 1974 yılında tekrar restore edilmiştir. Günümüzde önemli turistik yerlerden biri olan katedralin içinde Simon Bolivar'ın annesi, babası ve eşinin mezarı bulunmaktadır. Mimari yönü oldukça farklı olan katedral görülmeye değer özel mimari alanlardan bir tanesidir. 

Canaima Ulusal Parkı

Venezuela'nın Bolivar Eyaleti'ne ait doğa parkıdır. Parkın kuruluş tarihi 1962 yılıdır. Park 30 bin kilometrelik bir alana kurulmuştur. Bu park dünyanın en büyük altıncı parkıdır. Aynı zamanda Venezuela'nın ikinci büyük parkıdır. Ülke için önemli bir yere sahip olan Angel Şelalesi bu park içinde yer almaktadır. Canaima Ulusal Parkı 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Ülkeye Venezuela uçak bileti satın alarak gelmiş turistlerin en uğrak noktalarından birisidir.

Roraima Dağı

Rorima Dağı kayıp dünya olarak bilinmektedir. Roraima Dağı özellikle adrenalin sevenlerin tercih alanlarından biridir. Özellikle trekking için uygun olan bir yerdir. Burada 6, 8 ve 9 günlük süreli tur seçenekleri bulunmaktadır. Bu süre içinde dağın zirvesine çıkmak mümkündür. Dağın zirvesinde küçük göletler bulunmaktadır. Muhteşem bir manzaranın ev sahibi olan dağ görülmeye değer yerler arasındadır. 

Los Roques

Bu alan muhteşem kumsala sahip bir sahildir. Denizi, kumu ve güneşi ile muhteşem yerler arasında olan Los Roques sessiz sakin huzurlu bir tatil yapmak isteyenlere önerilebilecek yerler arasındadır. Hem tatil yapmak hem gezmek isteyenler için bulunmaz yerlerden biridir.

 

venezuela havalimanı

El Hatillo

Masal diyarını andırın El Hatillo rengarenk evleri ile dikkat çekmektedir. Küçük ve iç içe sıralanan evlerin oluşturduğu farklı atmosfer ziyaretçileri büyülemektedir. Aynı zamanda bu bölgede yer alan farklı tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görmek ve güzel vakit geçirmek mümkündür.

Maracaibo

Venezuela'nın Caracas'tan sonra en büyük ikinci şehri Maracaibo'dur. Bu şehirde birbirinden farklı birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bu alanlar içinde en popüler mekân Maracaibo Gölü'dür. Bu göl dünyanın en eski göllerinden biridir. Suyu tuzlu olan göl ziyaretçiler tarafından dikkat çekmektedir. 1957 yılında göl üzerinde inşa edilen köprü dünyanın en büyük betonarme köprüsüdür. Aynı zamanda bu göl dünyanın en çok yıldırım düşen yeridir. Farklı yapısı ve ilginç özellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen göl görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Valencia

Venezuela'nın Carabobo eyaletinin başkenti olan Valencia Venezuela'nın en büyük 3. şehridir. Şehirde çok sayıda sanayi kuruluşu ve fabrika bulunmaktadır. Aynı zamanda şehri özel kılan diğer bir özellik birçok tarihi ve doğal yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bölgeye yıl içinde binlerce ziyaretçi gelmektedir. 

venezuela uçak bileti

Barquisimeto

Venezuela'nın en eski şehirlerinden birisidir. Şehirde daha çok tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Şehirde tarihi ve doğal yapılar bulunmaktadır. Özellikle gün batımı ile dikkat çeken şehir Venezuela uçak bileti ile ülkeye gelinip mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. 

Venezuela'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Venezuela içerisinde farklı etkin yapılar bulunmaktadır. Venezuela dansları ve festivalleri ile dikkat çeken bir ülkedir. Farklı kültürleri bir arada bulunduran Venezuela farklı mutfağı ile dikkat çekmektedir. Venezuela'da denenmesi gereken yemekler;

Arepa: Mısır unundan yapılmış olan ekmeklerin içine farklı malzemelerin doldurulması ile yapılan farklı bir lezzettir. Tavuktan etten veya peynirden yapılabilmektedir. Arepa Venezuela'nın en meşhur yemeklerinden bir tanesidir. 

Empanada: İçi et dışı tavuk veya balık ile doldurularak kızartılan bir yemek türüdür. Kısa sürede hazırlanan empanada bir tür hamur işidir. 

Pabellon a cabolla: İçerisinde et, yumurta, pilav, kuru fasulye, platano ve avakado gibi farklı yiyecekleri barındıran çok farklı bir lezzettir. 

Pan de jamon: Pastayı andıran pan da jamon tatlı bir hamurun içine jambon, füme domuz pastırma, zeytin ve kuru üzümün birleşiminden oluşan farklı bir lezzettir. 

Patacon: Fast- food çeşidi bir türdür. Hamburger ekmeğine benzeyen bir ekmeğin içine peynir, et ve yeşillik konularak hazırlanan bir lezzettir. Pratik ve kısa sürede hazırlanan bir yiyecek türüdür.

Hallecas: Venezuela'nın klasik yemeklerinden bir tanesidir. Muz yapraklarının içine, et, tavuk, balık ya da domuz etinin doldurulması ile hazırlanan bir yemek türüdür. 

Cachito: Kruvasan görünümünde olan yemek kahvaltılık türlerinden bir tanesidir. 

Venezuela aynı zamanda tropikal meyveleri ile ünlüdür. Ekvatora yakın olan ülke her mevsim sıcaktır. Sıcaklığın fazla olması tropikal meyve çeşidinin fazla olmasına etkendir. Ülkede yetişen meyvelerden bazıları guayaba, parchita, lechoşa, guanabanadır. Bu tür meyveler ülkenin genelinde rahatlıkla bulunmaktadır.