Vietnam Uçak Bileti

Vietnam Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
  • Başkent: Hanoi
  • Nüfusu: 95.54 milyon
  • Yüz Ölçümü: 331.210 km2
  • Komşuları: Vietnam’ın komşuları, Çin, Kamboçya, Laos ve Güney Çin Denizi’dir. 
  • Konuşulan Dilleri: Vietnamca
  • Telefon kodu: 84
  • Başkan: Nguyen Phu Trong
  • Para Birimleri: Vietnam Dongu

Vietnam’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Yapılan arkeolojik çalışmalar Vietnam topraklarında yerleşik hayatın bilinen tarihinden 2500 yıl önce başladığını göstermektedir. Ülke 1800’lü yılların başından itibaren Çin’in kontrolü altında olmuştur.  Yaklaşık 1000 yıl kadar süren bu hakimiyetten sonra Fransız sömürgesini yaşamıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilmiştir. Japonların işgali sırasında Fransızlar yönetimde kalmaya devam etmiştir. Japonya 2. Dünya Savaşı’nda yenilince Fransa, Hindiçin olarak bilinen bölgeyi geri almak için harekete geçti. Böylece Hindiçin Savaşı başlamış oldu. 

Yaşanan savaşın ardından Fransızlar bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Vietnam toprakları da Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrıldı. İki bölgenin birleşmesi beklenirken Amerika Güney’i, Çin ve Sovyetler Kuzey’i destekledi. Destekleri alan bölgeler arasında Vietnam Savaşı başladı. Vietnam Savaşı, 1975 yılında fiilen Kuzey’in kazanması ile sona erdi. 1976 yılında Kuzey ve Güney birleşerek Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti’ni kurdular. Aynı zamanda, Saygon kentinin adı ise Ho Chi Minh City olarak değiştirildi. 1986 yılında, Vietnam Komünist Partisi, Çin’de uygulanan reformlara benzer uygulamaları hayata geçirmeye karar verdi. Böylece Vietnam ekonomik atılımlar gerçekleştirmeye başladı. 

vietnam havalimanı

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Ülkemize çok uzak bir coğrafyada bulunan Vietnam, 2. Dünya Savaşı sonrasında bölgesel savaşların en vahşi olanını yaşadı. Bazı filmlerde bölgede yaşanan savaşları ve zayıf, minyon Vietnamlıların hayatta kalma mücadeleleri izlendi, kitaplarda okundu. Yaşanan acıların ardından ülke ayağa kalkmak için büyük mücadeleler vermiştir. Turizm, sanayi, tekstil gibi alanlarda yenilikler ve ataklar gerçekleştirildi. Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri bakımından tam bir Güney Asya ülkesi olan Vietnam son zamanlarda gezgincilerin tercihlerinin başında yer almaktadır. Turistik alanlar bakımından zengin olan ülkede Vietnam uçak bileti ile gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla mekân bulunmaktadır.

Ha Long Koyu

Ülkenin Quang Ninh ili sınırında yer alan Ha Long Koyu, Halong Bay veya Halong Körfezi olarak bilinmektedir. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Halong Koyu, dünya harikası güzelliklere sahip bir tatil bölgesidir. Karstik adaları ve harika manzaraları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Alçalan Ejderha anlamına gelen Halong Koyu’nda irili ufaklı 3 bin adet adacık vardır. Adaların güzelliğini keşfetmek için mutlaka gidilmelidir. 

Savaş Kalıntıları Müzesi

Vietnam’ın savaşları ve tarihi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için ziyaret edilmesi gereken yer Savaş Kalıntıları Müzesi’dir. Ülkenin en kalabalık kenti Saigon’da bulunan müzede, ülkenin bütün savaşları özellikle Amerika ile girilen savaşın kalıntıları sergilenmektedir. Ülkenin tarihinde önemli yere sahip olan savaşlardan kalan çeşitli objeler sergilenmektedir. Ayrıca ülkenin savaş izlerini ve etkilerini görmek isteyenler Siagon’da bulunan Cu Chi Tünellerini de gezebilir. 

Hoan Kiem Gölü

Gezilmesi ve görülmesi gerene doğal güzelliklerden biri olan Hoan Kiem Gölü, ülkenin başkenti Hanoi’de yer almaktadır. Vietnamlılara göre Tanrının yaşadığı Hoan Kiem Gölü hakkında çok çeşitli efsaneler ve hikayeler vardır. Kutsal kabul edilen gölün çevresinde Tai- Chi, fitness, koşu, yürüyüş gibi aktiviteler yapılmaktadır. Ziyaret edenler bu aktivitelere katılabilmektedir. 

Thuan Tinh Adası

Göl ve pazarı ile meşhur olan Thuan Tinh Adaası, Vietnam turlarının olmazsa olmazıdır. Yemekleri dünya çapında üne kavuşmuş olan Vietnam’ın lezzetli yerel yemekleri adada tadılabilir. Adada, nehir üzerinde tekne turu yapılabilir, ülkenin lezzetli meyvelerinde yenilebilir. Unutulmaz bir tatil için Fastfly.com'dan alacağınız Vietnam uçak bileti ile Thuan Tinh Adası ziyaret edilmelidir. 

Fansipan Dağı

3143 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek dağı olan Fansipan Dağı, Vietnam’ın en kuzey noktalarından biri olan Sa Pa Bölgesinde yer almaktadır. Mısır ve pirincin yetiştirildiği dağ ve çevresinde trekking, tırmanış gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Macera ve doğa severlerin uğrak noktalarından biri olan Fansipan Dağı’nı gezmek için en ideal aylar Nisan ve Ekim’dir. 

Phong Nha Mağaraları

Vietnam’ın kesinlikle görülmesi gereken mekânlarından olan Phong Nha Mağaraları, ülkenin başkenti Hanoi’nin 450 kilometre güneyindeki Quang Binh’de yer almaktadır. Mağaranın derinliklerine kadar ilerleyen bir nehir bulunmaktadır. Mağaraya botla girmek mümkündür. Botla girdikten sonra yaklaşık olarak 7 kilometre yürünmesi gerekir. Mağaranın içinde oluşan sarkıt ve dikitler dünya üzerinde nadir görülen güzelliklerindendir. Amerika ile yapılan savaşta Vietnam için büyük bir rol oynadığından mağara içinde savaşın izleri görülmektedir. 

vietnam tatil tur

Muong Hoa Vadisi

Ülkenin etnik yaşantısının tam olarak görülebileceği Muong Hoa Vadisi, Vietnam’ın Lao Cai il sınırında yer almaktadır. Kesinlikle gezilmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan vadide nehirler, kayalıklar, pirinç tarlaları, şelaleler bulunmaktadır. Yerel bir kabilenin de yaşadığı Muong Hoa Vadisi, el değmemiş doğal güzellikleriyle göz kamaştırmaktadır. 

Kızıl Kum Tepeleri

Güneş batarken kızıl renge dönen kum tepeleri ile harika bir şölen sunan Kızıl Kum Tepeleri, ülkenin MUI Ne bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin görülmesi gereken turistik mekânları arasında bulunan kum tepelerinin arasında tur atabilmek için motosiklet kiralanabilir. Kum tepeleri gezildikten sonra yakın mesafede bulunan plajda, kumun, denizin ve güneşin keyfi sürülebilir. 

Hoi An

Vietnam’ın turistik kentlerinin başında bulunan Hoi An, Thu Bon Nehri üzerinde kurulmuştur. Her yıl Vietnam uçak bileti satın almış binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kent 1999 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Gece eğlencesi ve hayatı oldukça renkli ve hareketli olan Hoi An şehrinde, çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Gece ışıl ışıl ışıklandırılan kentin her zamanı ayrı güzelliktedir. Harika bir tatil için ideal bir yer olan Hoi An, kesinlikle görülmelidir. 

Da Nang

Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Da Nang, ülkenin en büyük 4. kentidir. Vietnam’ın görülmesi gereken turistik noktalarından olan Da Nang, Güney Çin Denizi’nin kıyısında yer almaktadır. Gezilmesi gereken çok çeşitli tarihi ve doğal alana sahip olan kentte özellikle hafta sonları ışıklandırılan Dragon Köprüsü kesinlikle ziyaret edilmelidir.  

vietnam nasıl gidilir

Vietnam’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Dünyanın en popüler mutfaklarından birine sahip olan Vietnam yemeklerinde büyük oranda, otlar, meyve, et ve sebze kullanılmaktadır. Oldukça sağlıklı olan ülkenin yerel yemeklerinin yağ ve karbonhidrat oranları düşüktür. Sokakta yemek satan insanları görmek mümkündür. Özellikle Hanoi Caddesi üzeri sokak yemeklerinin en popüler olduğu yerdir. Sokakta çeşitli etler, erişte, pirinç, çam fıstığı satan stantlar bulunmaktadır. Sokak lezzetli muazzamdır fakat restoranlarında sunulan yerel lezzetlerin tadı da harikadır. Ülkenin şehir merkezlerinde lezzetler ile Kuzey Vietnam’ın dağlık kısmındaki lezzetler arasında farklılıklar vardır. 

Tayland’dan sonra dünyanın ikinci büyük pirinç üreticisi ve ihracatçısı olan Vietnam yemeklerinin temel malzemesi pirinç ve balıktır. Vietnamlılar, pirinci sabah kahvaltıda, öğlen yemekte akşam tatlıda yiyebilir. Çünkü pirinç halk tarafından çok sevilir hem de çeşitlendirilebilir bir gıdadır. Meyveli pirinç, pirinç kağıdı sargıları, kızarmış pirinç, şişte pilavlık atıştırmalar, pirincin lezzetlerinden bir iki örnektir. Ülkede içecek olarak meyve suları, kahve, çay, maden suları çok tüketilmektedir. Dünyanın en büyük Robusta kahvesi üreticisi olan ülkede, meşhur Vietnam kahvesinden Ca Phe Sua içilebilir. Oldukça lezzetli olan kahve tatlı yoğun süt ve buzla servis edilmektedir. Dağlık alanlarda ise genellikle pirinç şarabı tercih edilmektedir. Ülkenin geleneksel lezzetleri arasında öne çıkanlar, goi cuon, cha ca, com tam, kokonat suyu, pho, sinhto, che, şeker kamışı suyudur.