Virgin Adaları Uçak Bileti

Virgin Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Virgin Adaları Birleşik Devletleri
  • Başkent: Charlotte Amalie
  • Nüfusu: 107.268 kişi
  • Yüz Ölçümü: 3.52 km²
  • Komşuları: Kuzeydoğusunda Karayip Denizi, Doğusunda Porto Riko ve İngiliz Virgin Adaları ile komşu bir ülkedir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1
  • Başkan: Kenneth Mapp
  • Para Birimleri: ABD Doları

Virgin Adaları'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Karayip Denizi’nde yer alan Virgin Adalarının bir kısmı Amerika Birleşik Devleti’ne bağlıdır. Bu nedenle ABD’den farklı bir kültüre sahip olan ülkede günümüzde farklı alanlarda gelişmeler yaşanmaktadır. Turizme dayalı Virgin Adaları 1936 yılı itibari ile ABD kongresinden geçirilmiş olan Virgin Adaları Yapısal Yasa altında örgütlenmiştir. ‘Amerika Karayip Cenneti’ olarak ifade edilen adalar gezilecek pek çok noktaya sahip olması ile ünlüdür. Saint John, Saint Croix, Saint Thomas olmak üzere üç farklı adadan oluşan ABD Virgin Ada başkenti Charlotte Amalie’dir.

Ada geçmişinin tarihine bakıldığında; Güney Amerika’da bulunan Orinoco Nehri havzasından göç ederek Virgin Adalarına gelen yerliler M.Ö. 1000 yılında buraya ulaşmıştır. M.Ö. 200’lü yıllarda öncelikli olarak çiftçi ve balıkçılar adaya yerleşmiştir. 15. yüzyılda ise Karayip’te savaşan bir grup adayı fethetmiştir. 1493 senesinde Kristof Kolomb adalara ayak bastığında Karayipler adaların sahibiydi. Kolomb bu ada grubunu Santa Ursula olarak adlandırmıştır. Ancak 1554 yılının sonunda Konkistadorlar Karayipleri yenerek İspanya Adalarını ele geçirmiştir. 

1626 yıllarında St. Croix’ta çiftçilik yaparak geçinen birçok Fransız ve İngiliz bulunuyordu. Ancak 1650 yılında bölgeye İspanyolların gelmesiyle İngilizler adadan tahliye edilmiştir. Bu karşın aynı yıl adayı Fransızlar ele geçirmiştir. 19. yüzyılda şeker endüstrisinin sarsılmaya başlaması ile köleler ayaklanmış ve olayların çıkması üzerine ekonomi oldukça bozulmuştur. 1850 yılına gelindiğinde kölelik sistemi kaldırılmıştır. Bunun sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri adaları Danimarka’dan almak için gereken resmi protokolleri başlatmış ve 1917 yılında yaklaşık 25 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Adaların tamamı turizm hayatına ise 1945 yılında başlayabilmiştir. Ancak bu dönem ortaya çıkan 2. Dünya Savaşı biraz duraklatmaya neden olsa da sonrasında turizm adına gelişmeler devam etmiştir. 

virgin adaları 2

Günümüzde özellikle turizm açısından farklı özellikleri ile konukları etkilemeyi başaran adalar lüks görünümleri ile dikkatleri çekmektedir. Beklentileri karşılayan, farklı alanlarda üretim yapılan adalarda lüks mağazalar, ulusal parklar, el değmemiş plaj ve doğa ile iç içe zaman geçirmek mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları Saint Croix, Saint Thomas ve Saint John olmak üzere üç ada ve beraberinde çevresinde birkaç küçük adadan oluşmaktadır. Kuzeydoğusunda Karayip Denizinde ve Porto Riko’nun 64 kilometre doğusundaki Virgin Adası İngiliz Virgin Adalarının devamı niteliğini taşımaktadır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tropik cennet olarak ifade edilen Virgin Adaları, Virgin Adaları uçak bileti ile ziyaret edilmesi gereken özel bölgeler arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce turistin akınına uğrayan Virgin Adaları Ulusal Parkı, plajları, kamp kurmak için açık alanları ve Trunk Koyu ile görülmesi gereken özel bir yerdir. Karayip Denizi’nde olduğu için farklı bir kültür ve atmosfere sahip olan Virgin Adaları kendi içinde karakteristik özellikler barındırmaktadır. Farklı su sporları, leziz yiyecekleri, içecekleri, reggea ritim ve sahil plajları ile muhteşem bir bölgedir. ABD’ye bağlı olan adalar topluluğunu daha yakından görmek, kumsallarını ve turkuaz renkli denizi ile buluşmak için mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. 

Magens Koyu

ABD’ye bağlı olan Virgin Adalarında bulunan Magens Koyu yüzülebilir ve pitoresk manzarasına sahip harika bir koydur. Eşsiz ve pamuksu kumu ve berrak saf suyu ile oldukça dikkat çekici bir yerdir. Özellikle Magens Koyu kalp şeklinde özel bir koy olması ile ünlüdür. Bu koy sabah erken saatlerde ziyaret edildiğinde daha bir duru ve sakin bir deniz sunmaktadır. 

virgin adaları the estate whim tarla müzesi

The Estate Whim Tarla Müzesi

Tarihin önemli bir kısmının anlaşılması için oluşturulmuş müzede 18. yüzyılda şeker kamışı üreterek yaşayan Cruzanların yaşamı anlatılmaktadır. The Estate Whim Tarla Müzesi St. Croix’te yer almaktadır. Binada görülmesi gereken öncelikli kısımlar; yel değirmeni ve hamam kısmıdır. Müzede şeker kamışı üretimi ve eski dönemdeki Cruzan kölelerine ait yaşam öykülerini bulmak mümkündür. Tüm gezi boyunca tur rehberinden destek alınması bölgeye daha iyi vakıf olunmasına yardımcı olmaktadır. Müze aynı zamanda Mum Işığı Konser Serileri’nin izlenmesi açısından da ziyaret edilebilmektedir. 

Christiansted Ulusal Tarihi Sit Alanı

Oldukça farklı ve etkileyici bir mimariye sahip olan tarihi mekân kentin doğu bölümünde yer almaktadır. Bu alanda 1749 yılında kurulmuş olan Christiansvaern Kalesi bulunmaktadır. Kale limon renginde ve iyi korunmuş bir haldedir. Ada yerleşimine dair kölelik ve özgürlük temalı konulara yönelik olarak bakış açısı geliştirilmiştir. Bu özelliklere yönelik olarak farklı görüntüler sergileyen tarihi yapının mutlaka Virgin Adaları uçak bileti ile görülmesi gerekmektedir. 

Bakır Madenleri Milli Parkı

Virgin Adasında bulunan cazibe merkezi konumundadır. 1838 ve 1868 yılları arasında faal olarak işlem yapılan bakır madeni sonrasında terk edilmiştir. Günümüzde ise ziyaretçiler eski bacayı, sarnıçları ve maden kalıntılarını görebilirler. Aynı zamanda bu bölgede piknik yapılması da mümkündür.

virgin adaları virgin gorda baths

Virgin Gorda Baths

Virgin Adalarında en bilindik ve görülmesi gereken yerler başında Virgin Gorda Baths bulunmaktadır. Hamamlar cazibe merkezleri olması ile bilinmektedir. Virgin Gorda Adası’nda yer alan sayısız ve küçük mağaralar oldukça büyük taş ve kayalıklardan oluşmaktadır. Bu bölge Banyoy yakınında ulusal park olarak ilan edilmiş ve oldukça kalabalıktır. 

Gezilmesi Gereken Diğer Bölgeler

Su Adası, Hassel Adası, Frederik Kalesi, Honeymoon Plajı, Salt Pond Bay, Skyline Drive, Küçük Buck Adası, George Village Botanik Bahçesi, Thomas Tarihi Güven Müzesi, Coral World Okyanus Parkı’dır. 

virgin adaları yemek kültürü

Virgin Adaları'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Amerika Birleşik Devletlerine bağlı olan Virgin Adaları mutfağı ve yemek kültürüne bakıldığında zengin bir kültürel mirasa sahip olduğu görülmektedir. Tüm bu lezzetleri Fastfly.com'dan alacağınız Virgin Adaları uçak bileti ile deneyimleyebilirsiniz. Lezzetli mutfak geleneklerine sahip olan ülkede geçmiş dönemlerde yaşamış olan İspanyollar, Fransızlar, İngilizlerin etkisi günümüzde de görülmektedir. Yanı sıra Çin mutfağından da etkilenen Virgin mutfağının en belirgin özelliği baharat çeşitliliğidir. 

Baharatların yanında deniz ve et ürünleri ve çeşitli garnitürlerde mutfağın belirleyici unsurları arasında yer almaktadır. Bölgede bütün menülerde karşılaşılacak olan balık türleri arasında; istiridye, yayınbalığı, karides yer almaktadır. Bölgede bulunan tüm restoranlarda yemek öncesi ikram olarak cips-guacamole servis edilmektedir. En sık tüketilen besin maddesi ile pirinçtir. Mısır ve bezelye gibi sebzelerle beraber pişirildiğinde daha enfes bir tat ortaya çıkmaktadır. 

Baharat olarak; jerk, acı iskoç biberi, sarımsak, karanfil, tarçın ve hindistan cevizi tüketilmektedir. Baharatların her biri yemeklere ayrı bir tat katmaktadır. Bölgede kızartmalardan ziyade buharda pişirilmiş yemekler tercih edilmektedir. Et ve peynir kombinasyonu ile pişirilen Empanada bölge mutfağının popüler yemekleri arasında bulunmaktadır. Cutters isimli jambon, tavuk ve balıktan oluşan sandviçlerde tadılması gereken lezzetler arasında bulunmaktadır. Pürelenmiş muz yemeği olan mangu, hindistan cevizine batırılarak yağda kızarmış karides yemeği CoconutShrimps, kırmızı et kullanılarak yapılan RopaVieja ada bölgesinde en çok tüketilen popüler lezzetler arasında bulunmaktadır. 

Bunun yanı sıra mango, ananas, muz, hindistan cevizi ve papaya türü meyveler ada mutfağında önemli yere sahiptir. Bu tür meyveler kullanılarak hazırlanan tatlı ve yemekler günlük beslenmenin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Virgin Adalarında en sık tercih edilen içki ise rom olarak bilinir. Tüm otellerde ve yemek yenen yerlerde servis edilmektedir. Bunun yanı sıra tropik meyvelerle yapılan özel kokteyllerde oldukça talep görmektedir.