Virgin Avustralya Uçak Bileti

Virgin Avustralya Uçak Bileti
  • Ülke: Avustralya
  • Sahibi: Virgin Australia Holdings
  • CEO: John Borghetti
  • Uçak Sayısı: 130
  • Çalışan Sayısı: 34.046
  • Telefon Numarası: +61 7 3295 2296
  • E-Posta: privacy@virginaustralia.com
  • Ticaret Unvanı: Virgin Australia Holdings Ltd
  • Tescilli Marka Adı: Virgin Australia Airlines Pty Ltd 
  • Merkez Adresleri: Port Macquarie Havalimanı, Avustralya

 

Virgin Australia Hakkında

Avustralya’nın ileri gelen hava yolu şirketi olarak da bilinen Virgin Australia Hava Yolları, kurulduğunda aslında çok farklı bir yapıda idi. Hatta ismi dahi aynı değildi. İlk zamanlar (1999 ile 2011 arasını da kapsayan süre) Virgin Blue Airlines Pty Ltd olarak biliniyordu. Ancak ne var ki, Mayıs 2011’de ismi değiştirildi. Bununla birlikte ilk kuruluş yeri olan Bowen Hills’de 2008 yılında değiştirildi ve yeni merkez Port Macquarie Havalimanı oldu.

Virgin Australia Havayolları’nda şu anda bulunan uçak tipleri ise şu şekildedir: Airbus A320, Airbus A330-200, ATR72, Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 777, Fokker 100.

virgin avusturalya nerelere uçuyor

Virgin Australia Ortakları

Virgin Australia Yönetim Kurulu bünyesinde yer almaktadır. Firmanın hisseleri Avustralya borsasında işlem görmektedir. 

Virgin Australia Uçtuğu Yurt İçi İller

Virgin Australia Hava Yolları Sydney’den İstanbul’a seferler düzenlemektedir.  

virgin avusturalya uçak bileti

Virgin Australia Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Almanya, Amerika, Azerbaycan, Kanada, Yeni Zelanda, Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, Rusya, Fransa, Portekiz, Macaristan, İspanya, Belçika, Hollanda, Portekiz dahil olmak üzere çok sayıda farklı ülkeye uçak seferleri düzenlemektedir. 

Virgin Australia Haberleri

2000 yılında: İlk uçuş olan Brisbane – Sydney’e 31 Ağustos 2000 tarihinde DJ214 ile oldu. O dönemde önceden belirlenmiş sadece bir rota bulunmaktaydı. Ayrıca sadece iki uçakları vardı ve 200 kişilik özel bir ekibe sahiptiler.

2001 yılında: Bir yıl içerisinde 14 yeni rota belirlendi ve Haziran 2001 itibarıyla milyonlarca müşteri için kapılar açılmış oldu.

2002 yılında: Destinasyonlara 9 yeni noktanın katılmasına karar verildi. Bu arada Patrick Corporation da şirketin %50’ye yakın hissesini aldı.

2003 yılında: Virgin Blue’nun tatil kolunun lansmanı düzenlendi. Bu arada “Mavi Tatiller’e” de geçiş yapıldı. Aralık ayında şirketin adı Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda sıkça geçmeye başladı ve Patrick Corporation da ilk halka arzda bu işe 137 milyon dolar yatırdı.

2004 yılında: Pasifik Mavisi lansmanı düzenlendi. 

virgin avusturalya uçakları

2005 yılında: Samoa Hükümeti ile iş birliği içerisinde Polinezya Mavisi Lansmanı düzenlendi. Bu arada ilk uçuş da 30 Ekim 2005’te Apia dolaylarına yapıldı. Aynı yıl online check-in hizmeti sunmaya da başlayan Virgin Australia ülkenin ilk online hizmetine de başlamış oldu. Şirketin artık 50 uçağı vardı. Bu arada Velocity Rewards’ın da lansmanı yapıldı. Patrick Corporation ise 346 milyon dolar karşılığında şirketin %17’sini toplamda %62,4 hisse ülke şirketin büyük ortağı oldu.

2006 yılında: Toll Holdings, Patrick Corporation’ı satın alınca Virgin Blue’da da hak sahibi olmuş oldu.

2007 yılında: Virgin Australia, ülkenin ilk devlet sertifikasına sahip olan havayolu Karbon Ofset Programı’nı başlattı. Bir yan kuruluş niteliğinde olan Pacific Blue ise Yeni Zelanda’da yerel düzeyde hizmete girdi.

2008 yılında: Premium Ekonomi Programı’nın lansmanı düzenlendi. Bu arada Toll Holdings de tüm hisselerini Sir Richard Branson’a devretti.

2009 yılında: Virgin Australia Hava Yolları ile Şubat ayında Sydney’den Los Angeles’a, Nisan ayında ise Brisbane’den yine Los Angeles’a uçuş düzenlendi. 

2010 yılında: 8 Mayıs 2010 tarihinde John Borghetti yeni idari direktör ve genel müdür olarak seçildi. “Check – Mate” de denilen cep telefonu ile uzaktan check-in sistemi devreye sokuldu. Bu arada Virgin Blue Group of Airlines ve Air New Zeland, kendi aralarında yasal bir ittifak oluşturmak için yasal bir çabaya girdiler. Aynı yıl firma, 2010 Skytrax Dünya Hava Yolu Ödülleri arasından “En İyi Düşük Maliyetli Hava Yolu” ödülünü kazandı. Bu ödül aslında 4. kez kazanılıyordu. 2002, 2004 ve 2008 yıllarında da ödülün sahibi yine Virgin Australia Hava Yolları idi. Farklı olarak 2010 yılında yeni bir iş stratejisi kuruldu. Bu da bir nevi oyun değişim programıydı. Ayrıca bu yılda Etihad Airways ile de kapsamlı bir ortaklık sözleşmesi imzalandı.