Yeni Kaledonya Uçak Bileti

Yeni Kaledonya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Yeni Kaledonya
  • Başkent: Noumea 
  • Nüfusu: 280.460
  • Yüz Ölçümü: 18.576 km2
  • Komşuları: Solomon Adaları, Avustralya, Vanuatu, Yeni Zelanda, Fiji 
  • Konuşulan Diller: Fransızca
  • Telefon Kodu: +687
  • Başkan: Emmanuel Macron
  • Para Birimleri: CFP Frangı

Yeni Kaledonya’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Yapılan arkeolojik kazılarda adadaki ilk yerleşimin M.Ö 1500’lü yıllarda olduğu tahmin edilmektedir. O günden günümüze gelen süreçte şu an adada yaşayan yerlilere Kanakeler adı verilmektedir. Kanakeler’in ataları Polinezyalılardır. Thomas Cook adındaki bir kâşifin 1774 senesinde adaya ayak basması ile Avrupalılar böyle bir adanın varlığından haberdar olmuşlardır. Kâşif Cook adaya geldiğinde Yeni Kaledonya’yı İskoçya ülkesinin kuzey kısımlarına benzetmiştir. 

yeni kaledonya 2

Thomas Cook’tan daha sonra ise adaya ikinci olarak ayak basan kişi ise Avrupalı bir kâşif olan Fransız Bruni d’Entrecasteaux’tur. Bruni 1792 senesinde adaya ayak basmıştır. Adaya yerleşmek için gelen Avrupalılar burada odun ticareti ve balina avcılığı yapmışlardır. 19. yüzyıldan sonra adaya misyonerlerde gelmeye başlamıştır. 19. yüzyılın ardından Fransa ve Büyük Britanya adada hâkimiyet kurmak isteyerek, yerleşik düzene geçilmesinde öncülük etmişlerdir. Ada, 24 Eylül 1853 yılında Fransa’nın egemenliğine tamamen girmiştir. Fransa bu adayı 1964 senesinden 1922 senesine değin ceza kolonisi olarak kullanmayı uygun görmüş ve ilk kez 1864 senesinde 250 tane Fransız mahkûmu bu adaya getirerek cezalarını çekmelerini sağlamıştır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır Yeni Kaledonya’ya her mevsimde Yeni Kaledonya uçak bileti ile rahatlıkla ziyaret yapabilirsiniz. Bu ada, ülkemizde yaşayan yurttaşlarımız tarafından pek bilinmese de aslında dünyaca ünlü bir yerdir. 

yeni kaledonya dumbea

Dumbea

Dumbea kasabasının ortasında bulunan Dumbea Nehir’i mükemmel bir görüntü eşliğinde akan suları ve engebelerden oluşan kayalı yapıları ile keşfedilmeyi bekleyen harika yerlerden bir tanesidir. Kasabada bulunan ve ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesi de Malaoui Tepeleri’dir. Bu tepeler fotoğraf sanatçıları için harika manzara fotoğrafları çekebilecekleri yerlerden biridir. Tüm insanları dinlendiren ve etkileyen bir manzarası mevcuttur. Dumbea İl Parkı da bölgede bulunan biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynakları görebilmek için son derece ideal bir mekân olarak karşımıza çıkmaktadır. 

yeni kaledonya bourail

Bourail

Bu yer eski zamanlardan kalma miraslara ev sahipliği yapmasının yanı sıra eski bir askeri postaneye ve bir deniz fenerine sahip olması ile dikkat çeken bir yerdir. Bu kasabada bulunan Bourail Müzesini Yeni Kaledonya uçak bileti ile ziyaret ederek Yeni Kaledonya tarihi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu müzede ülkede kalan son giyotini görme olanağınız olduğunu bilmelisiniz. Bourail UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bu kasabada da çok güzel olan manzaraları fotoğraflayabilirsiniz. 

Polindimie

Bu yer Yeni Kaledonya ülkesinin ana adası olarak da adlandırılan Grande Terre’nin kuzey doğusundaki kıyılarında bulunmaktadır. Yeni Kaledonya’nın yerlileri olan Kanakların kültürlerini, adetlerini ve daha başkaca bilgileri öğrenmek isteyen kişiler burayı mutlaka ziyaret etmelidir. Ülkenin kuzey bölgesinde yaşayan kabilelerin neredeyse tamamı derme çatma olan evlerde ve zor şartlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Bu bölge ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiler edinmek isteyen turistler, bölgeyi iyi tanıyan rehberlerden yardım alabilmektedir. Polindimie’de plajların ve şelalelerin tadını çıkartabilir, dalış aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Prony

Prony her yeri tarih kokan bir köydür. Günümüzde bu köyde bir yaşam alanı yoktur. Bu köyü sadece turistler ve tarihe merakı olan kişiler ziyaret etmektedir. Eski zamanlarda bu köyde mahkûmların çalıştırıldığı bilinmektedir. Bu mahkûm çalıştırma kamplarını 1911 senesinde kapatılmıştır. Bu köyü ziyaret eden turistler hem bir tarih yolculuğuna çıkabilir hem de kambur balinaları keşfedebilir.

Faubourg Blanchot

Bu yer güzel evleri ve mimarisi ile öne çıkmaktadır. 19. yüzyılın Fransız mimarisini ait olan evler ve yapıları bu bölgede Yeni Kaledonya uçak bileti ile inceleyebilirsiniz.  

yeni kaledonya yemek kültürü

Yeni Kaledonya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Yeni Kaledonya mutfağının Fransız mutfağından etkilendiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Fransa’ya bağlı olan bu ülkeni mutfağında da tıpkı Fransız mutfağında olduğu gibi peynir ve şarabın yeri büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca Yeni Kaledonya ülkesinde belki de dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız ada tarzı yemeklerde vardır. 

Yeni Kaledonya’da bir tane de Fransız yemek okulu da mevcuttur. Yemek okulunun bulunması ülkede yemeklerin ne kadar kaliteli olduğunun bir göstergesidir. Burada gönül rahatlığı içinde yemek yiyebileceğiniz pek çok mekân mevcuttur. Ayrıca burada çok farklı tatlı çeşitleri de vardır. Yeni Kaledonya’da tatlılar genelde mevsimlik malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. İnsanları rahatsız etmeyecek, beden sağlığına herhangi bir zarar getirmeyecek hafif tatlılar tercih edilmektedir. Ağır ve şerbetli tatlıları Yeni Kaledonya’da yiyemezsiniz. Ülkede en çok tercih edilen kahvaltı türü ise Geleneksel Amerikan Kahvaltısıdır. Geleneksel Amerikan kahvaltısı yapan pek çok mekânı Yeni Kaledonya’da bulabilirsiniz. 

Öte yandan Yeni Kaledonya ülkesinde balıkçılık gelişmiştir. Her cins balığın tadına bu ülkede bakma olanağı bulabilirsiniz. Yalnızca menüsünde balık olan pek çok restoran burada vardır. Sunumları gayet kaliteli olan bu mekânların, balıkları da bir o kadar lezzetlidir. Deniz salyangozu, karides, kerevit gibi günlük avlanan taze balıkların tadına en iyi şekilde bu ülkede tadabilirsiniz. Yengeç burada tercih edilen bir başka deniz ürünüdür. Farklı lezzetler arayan kişiler Yeni Kaledonya’da yengecin tadına afiyetle bakabilirler. Kaz ciğeri de bu ülkede öne çıkan bir başka yemek çeşididir. Ayrıca ülkede kahve tüketimi de oldukça fazladır. Pek çok kafede en çok tüketilen içeceklerin başında kahve gelmektedir. Her çeşit kahveyi burada içebilir ve günün yorgunluğunu giderebilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi Yeni Kaledonya’da Fransız mutfağı oldukça etkili ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum fırınlara dahi yansımış durumdadır. Örneğin burada göreceğiniz fırınlarda yapılan ekmek, pasta ve makaron çeşitlerini Fransa’da herhangi bir fırında da görebilirsiniz. Eğer Fransız mutfağına ve yemek kültürüne düşkünlüğünüz varsa Yeni Kaledonya ülkesinde oldukça rahat ederisiniz. Ülkede şaraba olan ilgi de üst seviyedir. Her restoran birbirinden farklı pek çok şaraba denk gelebilirsiniz.