Yeni Zelanda Uçak Bileti

Yeni Zelanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Yeni Zelanda
  • Başkent: Wellington
  • Nüfusu: 4.317.352
  • Yüz Ölçümü: Civardaki küçük adalar da dahil toplam yüzölçümü 268.021 km²’dir.
  • Komşuları: Güneybatısında Pasifik Okyanusu'nun biri kuzeyinde, diğeri güneyde olmak üzere iki büyük adadan meydana gelen Yeni Zelanda'nın en yakın komşusu, 1930 km kadar doğusunda kalan Avustralya’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Yeni Zelanda'da nüfusun büyük çoğunluğunun konuşulan dil İngilizcedir. Yerli halkın konuştuğu ikinci resmi dil ise Maoridir.
  • Telefon kodu: +64
  • Başkan: Jacinda Ardern
  • Para Birimleri: Yeni Zelanda Doları

Yeni Zelanda'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

1500 yıl önce Doğu Pasifik Okyanusu adalarından gelen Polinezya grubu kavmi olarak bilinen Maoriler, Yeni Zelanda adalarına ilk yerleşenlerdir. Daha sonra Danimarkalı Abel Tasman 1642 yılında Yeni Zelanda'ya geldi ve bir nevi burayı keşfetmiş oldu. Daha sonra 1769 yılında İngiltereli Kaptan James Cook, ülkenin kıyı kesimlerini dolaştı ve bu tarihten sonra Yeni Zelanda, İngilizlerin kontrolü altında kaldı. Ancak 1840 ve 1860 yıllarında yerlilerle birçok çatışmalar meydana geldi ve 1870 yılında tamamen Maoro Harpleri kesildi ve adalar İngiltere’nin kolonileri arasına girdi.

Yeni Zelanda, Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlerin yanında savaşa katıldı. Yeni Zelanda ve Avustralya Kolorduları Çanakkale’de Osmanlı ordusu karşısında bozguna uğradı. İkinci Dünya Savaşı'nda ise 1942 yılında Almanya'ya, 1944 yılında da İtalya'ya karşı savaşarak yenilgiye uğradılar. 1951 yılında, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ve Avustralya ile karşılıklı Güvenlik Antlaşması imzaladılar. Yeni Zelanda Kore, Malezya ve Vietnam karışıklıklarına asker göndererek, Singapur ve Malezya’ya birliklerini yerleştirdi. İngilizlerin desteği büyük olduğu için bölgenin kontrolü Yeni Zelanda ve İngiltere tarafından sağlanmış oldu. Yeni Zelanda hali hazırda İngiltere’ye bağlı monarşik bir idareyle yönetilmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, turistik açıdan oldukça zengindir. Kuzey Ada ve Güney Ada olmak üzere iki büyük adanın yanı sıra pek çok küçük adadan oluşmaktadır. Yeni Zelanda'nın yerel halkı oldukça sıcakkanlı ve nazik insanlardır. Herhangi bir konuda yardım aldıklarında teşekkür etmek, bir şey isterken lütfen demek oldukça önemlidir. Gelir durumundan bahsetmek, hava atmak ya da hesap öderken parayı göstermek hiç hoş karşılanmaz. Yeni Zelanda’ya Yeni Zelanda uçak bileti ile gelinip, mutlaka görülmesi gereken yerler; büyük buzulların erimesiyle ortaya çıkan Fiordland Milli Parkı, insanları kendisine hayran bırakan bir manzaraya sahiptir. Güney Ada'nın güney kısmında yer alan bu park, adının bölgede bulunan fiyortlardan almıştır. Fiyort, denizin buzul vadilerini basmasıyla oluşan ve genellikle iç kısımlara doğru sokulan; uzun, ince, derin ve kenarları çok dik olan körfez anlamına gelmektedir. 

yeni zelanda abel tasman

Abel Tasman Milli Parkı

Milli parkların en küçüklüğü olan Abel Tasman Milli Parkı, Yeni Zelanda'da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Abel Tasman Milli Parkı, 1942 yılında milli park ilan edilmiş olup; heykel tarzı figürleri barındıran granit kayalıklar ve altın kumlu plajları ile dikkat çeker. Oldukça ılıman bir iklime sahiptir ve Güney Ada'nın kuzey doğu tarafında yer almaktadır.

yeni zelanda queenstown

Queenstown Şehri

Yeni Zelanda'nın en popüler şehirlerinden biridir. Burada daha çok bungyjumping, shotover jet sürat motorları, kanyon nehrinde gezinti, skydiving ve rafting gibi pek çok maceralı aktivite bulunmaktadır. Queenstown, Güney Alpleri ile çevrili Wakatipu Gölü'nün hemen yanında yer alır ve ülkenin en popüler kayak merkezlerinden biridir.

yeni zelanda rotorua

Rotorua

Volkanik aktivitelerle oluşmuş Rotorua, Yeni Zelanda'nın yerlileri olan Maoriler kutsal kabul edilen bir mekandır. Maoriler bu bölgeyi spiritüel merkezlerinden biri olarak görmektedir. Bölgeye turlar düzenlenmekte ve böylece Maori kültürünü yakından tanınmaktadır. Ayrıca bölgede kaplıcalar, çamur havuzları ve gayzerler bulunmaktadır. Dağ bisikleti parkurları, jeotermal spa, turistik balıkçılık ve trekking gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Fastfly.com'dan alacağınız Yeni Zelanda uçak bileti ile ülkenin tüm güzelliklerini keşfetmeye sadece bir uçuş rotası kadar yakınsınız.

The Bay of Islands

Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası yakınında yer alan bir başka güzelliktir. Küçüklü büyüklü 144 adanın bulunduğu bir körfezi oluşturur. Bölgede tekne turları, ada keşif turları, su sporları ve doğa yürüyüşlerinin yanı sıra etkileyici plajları, birbirinden güzel denize girilecek alanlar sunuluyor.

Cook Dağı

Canterbury bölgesindeki MtCookMill Parkı içerisinde yer alan Cook Dağı, ülkenin en popüler turistik noktalarından biridir. Manzaranın yanı sıra, trekking rotaları, doğa yürüyüşü sevenlerin ilgisini çekmektedir.

Westland Milli Parkı

Yeni Zelanda'daki gezilmesi gereken ulusal parklardan biri olan Westland Milli Parkı, Güney Adası'nın batı kıyısına yakın bir konumda yer alır. Westland Ulusal Parkı, buzulları ve bozulmamış doğası ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca burada yapılacak  geziler sırasında, çivili ayakkabılar ve özel kıyafetler kullanılmaktadır. 

Tongariro Milli Parkı

1887 yılında milli park ilan edilen Tongariro Milli Parkı, Yeni Zelanda'nın ilk, dünyanın ise dördüncü milli parkıdır. Maoriler için kültürel ve dini değerler içermektedir. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilen Tongrario Ulusal Parkı, Yeni Zelanda'da bulunan 9 büyük yürüyüş rotasından biri olan Tongariro Alp Crossing'i de kapsamaktadır. Aktif ve sönmüş volkanlar, çöl benzeri plato ve kendine özgü bir ekosistemi bulunmaktadır. Hatta; Yüzükler Efendisi film serisinin pek çok sahnesinde set olarak kullanılmıştır.

Coromandel

Daha çok Yeni Zelandalıların tercih ettiği bir tatil bölgesi olan Coromandel, altın rengindeki plajlarıyla göz kamaştırmaktadır. Sakin bir denizi ve sakin bir ortamı olan Coromandel, sıcak suya sahip bir plajdır. 

Kaikoura

Yeni Zelanda'nın Güney Ada'da Christchurch ve Picton şehirleri arasında yer alan bir kıyıdır. Genel olarak Yeni Zelanda uçak bileti ile ülkeye gelmiş turistlerin ilgisini çeken bu yerde yunusları, fok balıklarını, martıları ve balinaları gözlemleyebilirsiniz. Gözlem yapabilmek için tekne turlarına katılabilirsiniz.

yeni zelanda yemek kültürü

Yeni Zelanda'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Yeni Zelanda'nın etrafı tamamen okyanusla çevrili olduğu için; balıkçılık oldukça önemlidir. Bölgede John Dory, Snapper ve Grouper gibi pek çok balık türü bulunmaktadır. Ülkede; mevsimlik whitebait, istiridye, crayfish ve gamebirds oldukça yoğun tüketilir. Genellikle et ya da balık ile sebze türleri ile beslenirler. Yerel yemeklerinden olan tatlı patatesin ise ayrı bir yeri vardır. Brie, camembert, blue de bresse ve montagneblue gibi Fransız usulü peynirler tüketilir.

Yeni Zelanda’ya özgü bir tatlı olan Pavlova, altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve krema ile kaplanmasıyla yapılmaktadır. Hatta Pavlova; Yeni Zelanda ve Avustralya arasında bir çekişme konusudur. Her iki ülke de bu sevilen tatlıyı ilk kez kendilerinin bulduğunu iddia etmektedir. Birinci Dünya Savaşı'nda tüketilmeye başlanan sert Anzak bisküvileri ve cips şeklindeki kumaralar Yeni Zelanda'da oldukça yaygındır.

1970'lerden itibaren bilinçli yatırımlarla ve ileri teknoloji sayesinde yapılan Sauvignon Blanc türünden yapılan şaraplar, oldukça ünlüdür. Bunun yanı sıra birçok yerel bira çeşidine sahiptirler. Çünkü Yeni Zelanda halkı bira içmeyi ayrıca çok sever. Kahve kültürü de oldukça yaygındır. Daha çok tarçın ve çikolata tozu ile servis edilir. Lemon&Paeroa ise ülkenin en meşhur içeceği olarak bilinmektedir. Bildiğimiz limonatalardan farklı olarak tatlı ve karbonatlı bir içecektir. 

Yeni Zelanda ile İngiliz mutfağı benzerlik taşımaktadır. Fakat kuzu eti, biftek ve domuz eti bölgeye has pişirme yöntemleri ile pişirilir. Ayrıca patatesli, sebzeli ve peynirli paylar çokça tüketilir. Maorilerin ayrı bir mutfak kültürü olduğunu belirtmek gerekir. Halkın yöresel yemeği olan kaimona diye adlandırdıkları yöresel yemekler, istiridye, karavide ve yeşil midyeler ile yapılmaktadır.