Zambiya Uçak Bileti

Zambiya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Zambiya
  • Başkent: Lusaka
  • Nüfusu: 17,09 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 752.618 km²
  • Komşuları: Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Botsvana, Namibya, Angola
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +260
  • Başkan: Edgar Lungu
  • Para Birimleri: Zambiya Kvaçası

Zambiya’nın Kuruluş Yılı

Zambiya’nın ilk tarihi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ülkeye ilk gelenler Avrupalılar 1514 yılında Portekizlilerdir. Fakat Zambiya’da ilk kez büyük çapta keşif yapan misyoner David Livinstone’dir. 1850 yılında ülkeye gelen Livingstone 1873 yılına dek, yani ölene kadar İngiltere lehine Sömürgeleştirme çalışmaları yaptı. 

Ülke tarihinde diğer önemli bir kişi olan Cecil Jon Rohdes 1888 yılında ülkedeki mahalli şeflerle, madenler üzerine anlaşmalar yaptı. Bölgeyi keşif ve geliştirme için İngiltere devletinin imtiyaz tanıdığı İngiliz Güney Afrika şirketini kurdu. İngiliz devleti buna Zambiya üzerinde tam ekonomik ve siyasi kontrol olanağı sağladı ve 1924 yılına dek, ülkeyi gerçekten bu şirket yönetti. 1924 yılında İngiliz devleti kontrolü kendi üzerine alarak, Kuzey Rodezya himaye hükümetini kurdu. 

1953 yılında Kuzey Rodezya ve Güney Rodezya (günümüzdeki Zimbabve) birleştirildi ve bugünkü Malavi ismini alınca Nyasalandla birlikte Orta Afrika Federasyonu oluşturuldu. Fakat 10 sene sonra Afrika’da milliyetçi kaynaşmalar sebebiyle federasyon dağıtıldı. Dr. Kenneth David Kaunda 19 Ekim 1964 yılında, ülkeyi bağımsızlığına kavuşturdu. 

zambiya havalimanı

1973 yılında Ulusal Meclis tek partiye dayalı başkanlık sistemine imkân sağlayan anayasayı yürürlüğe koydu. Fakat Rodezya’daki Beyaz yönetimi, 1979 yılında Lusaka’da yapılan İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansına dek, ülkenin ekonomik ve politik yaşamı üzerinde kuvvetli baskılar uyguladı. Bu konferansın neticesinde Başkan Kaunda’nın şahsi başarısıyla bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmadan sonra Nkomo’nun Siyah Rodezya gerilla kuvvetleri 60 bin mülteciyle birlikte ülkeden ayrıldı. Bu şekilde Rodezya’nın devamlı olan hudut saldırıları son buldu. 

1982 yılında % 90’ı dış ülkelere satılan bakırın dünya piyasalarında gerilemesi sebebiyle Zambiya bağımsızlığından bu güne, ekonomi açısından en büyük sıkıntıya girdi. 1983 yılında Kenneth Kaunda 5. Dönem için devlet başkanı seçildi ve bir süre kapanan Zaire sınırı 1984 yılının haziran ayında tekrar açıldı.

Zambiya Gezilecek Yerler

Ülkenin bazı bölgelerinde tarih öncesine dair kalıntılar, kafatasları bulunsa da Zambiya’ya Zambiya uçak bileti ile asıl gitme sebebi doğayı ve doğal yaşamı gözlemleme olmalıdır. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin pek çok şelalesi bulunmaktadır. 

Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Lusaka’da bulunan Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi, mutlaka görülmesi gereken sanatsal bir yapıdır. Burada pek çok eser sergilenmekte ve sergilenen bu eserlerin hepsi de satılmaktadır. 

Munda Wanga Çevreci Parkı

Lusaka’da bulunan Çevreci Parkı, ülkede en fazla ziyaret edilen yerlerden biridir. Burada ortalama 500 çeşit bitki ve çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle baykuş ve diğer hayvanları korumak için yapılmış bir parktır. 

Zambiya Özgürlük Anıtı

Başkent’te bulunan Özgürlük Anıtı, Lusaka Ulusal Müzesinin köşesinde yer alır. Bu anıt, özgürlük savaşçılarına ve ülkenin bağımsızlık savaşında hayatlarını yitirenler adına yapılmıştır. Burada zincirini koparan bir ada heykeli vardır. Bu heykel ülkenin sömürgeden kurtuluşunu ifade eder. 

Namwandwe Galerisi

Galeri Lusaka’da yer alır, Fastfly.com'dan Zambiya uçak bileti satın alınıp görülmesi gereken zengin bir sanat koleksiyonudur. John Kapotse’nin eserleri vardır. Galeride çok sayıda heykel, tablo, maske ve kumaş vardır. Ülkenin sanata olan bakışı hakkında bilgi alınmak isteniyorsa mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Lusaka Ulusal Müzesi

Lusaka’da bulunan müze 1996 senesinde ziyarete açılmıştır. Müzede heykel, tablo ve pek çok tarihi eser sergilenmektedir. Aynı zamanda müzede etnografik eserler de vardır. Müze ziyaret edildiği takdirde ülkenin kültürü ve tarihi hakkında bilgi sahibi olunur. Müze binasının mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

zambiya uçak bileti

Lusaka Ulusal Park

Lusaka’ya 15 km mesafede bulunan yer, 67.15 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Çok sayıda hayvana ev sahipliği yapan park, vahşi yaşamı görmek isteyenler tarafından muhakkak ziyaret edilmelidir. 

Zambiya Köprüsü

Zimbabve ile Zambiya ülkeleri arasında sınır görevi gören köprü 12 Eylül 1905 tarihinde ziyarete açılmıştır. 198 metre uzunluğu ve 128 metre yüksekliğinde olan muhteşem bir yapıdır. Harika bir manzarası olan köprüden geçebilmek için vizeye benzer bir kâğıt alınması gerekir. 

Tanganika Gölü

Tanzanya, Kongo, Zambiya ve Burundi ülkeleri arasında bulunan göl, Orta Afrika ve Rusya’da bulunan Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölü olma özelliğine sahiptir. Dünyanın en büyük 6. gölü olan Tanganika Gölünde yaklaşık olarak 300 çeşit balık türü vardır. Göl üzerinde pek çok spor faaliyeti de yapılmaktadır. 

Kariba Gölü

Kış aylarında bile güneşli bir havası olan nehirde gemi gezisi yapılmaktadır.

zambiya tatil tur

Zambiya Victoria Şelalesi

Tek bir kütle halinde 100 metre yükseklikten dökülen Victoria Şelalesi dünyanın en büyük şelalesidir. Zimbabve ile Zambiya arasında bulunan şelale, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde, dünyanın 7 harikasından biridir. Şelale her yıl dünyanın pek çok yerinden Zambiya uçak bileti ile ülkeye gelen turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Zambiya Lusaka Pazarı

Kaotik bir ortama sahip olan Lusaka Pazarı’nda yerel pek çok ürün satılmaktadır. 

Zambiya Nyika Yaylası Milli Parkı

Ülkenin en doğusunda ve en yüksek noktalarından biri olan Nyika Yaylası Milli Parkında fil, zebra gibi pek çok hayvan yaşamaktadır. Parkın tek giriş noktası ve konaklama yeri Malavi tarafındadır. 

Zambiya Samfya Plajı ve Gölü

Kuzey Zambiya’da bulunan Samfya Plajı’nın gri mavi renk suyu ufukta kaybolur. Gökyüzünün rengiyle tamamen karışarak harika bir manzara oluşturur. Plaj ülkenin güneybatı kıyısında yer alır. Zambiya’daki birkaç beyaz kumlu plajdan biri olan Samfya başkente yaklaşık olarak 700 km mesafededir.

Zambiya Sindabezi Adası

Pek çok kişi Victoria Şelalelerini görmek için Livingstone’e doğru hareket ederken yol üzerinde bulunan Sindabezi adasını atlıyor. Gezmeye değer bir ada olan Sindabezi’ye ulaşım sadece tekneyle olmaktadır. 

Zambiya Shiwa Ng’andu Malikanesi

Muchinga Eyaletinde bulunan malikane ülkenin en etkileyici yapılarından biridir. Buraya gelip Shiwa Ng’andu Gölü’nün harika manzarası da görülür, yeşilin neredeyse tüm tonlarının bulunduğu bölge tropikal bitki örtüsüyle örtülüdür. Ayrıca bölgede Kapishya doğal kaplıcası da vardır. Kaplıcadan yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta ise rafting yapılabilecek Chusa şelalesi vardır. Bölgenin en güzel zamanı eylül sonlarıdır. Bu tarihte ağaç yapraklarının sarıdan yeşile dönüştüğü gözlemlenir. 

Zambiya Yemek Kültürü 

Zambiya’da genel olarak sebze ağırlıklı bir beslenme şekli var. Ülke halkının en fazla tükettiği sebzelerin başında fasulye ve mısır gelir. Zambiya mutfağı çok lezzetli olmasa da gene de denenebilecek lezzetler vardır.

zambiya nasıl gidilir

Nshima; Zambiya mutfağının mısır unu, su ve tuzun birleştirdiği vazgeçilmez bir aperatifidir. Bu yemek neredeyse ülkenin tüm cafe ve restoranlarında vardır. Enchilade Caserole; Enchilade ve salsa sosla birlikte pişirilen etlerin, rendelenmiş kaşar peynir eşliğinde sunulmasıdır. Oldukça lezzetli olan bu yemek muhakkak tadılması gerekir. Muhteşem bir Hint yemeği olan Tikka Masala, Lusaka’da ne yenir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biridir. Bu yemeği ülke halkı da severek tüketir. Mısır unu ve fasulyenin haşlanıp baharatla harmanlanarak zenginleştirildiği Samp and Beans yemeği de Lusaka lezzetleri arasındadır. Ülkede sardalya balığına kapenta adı verilir. Kapenta yani sardalya kızartması ülkenin en lezzetli yemekleri arasındadır.