Zonguldak Uçak Bileti

Zonguldak Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Dil: Türkçe
 • Koordinatlar: 41° 27' 12.6792'' Kuzey ve 31° 47' 21.7644'' Doğu 
 • Bölge: Karadeniz Bölgesi
 • Alan: 3.342 km2
 • Nüfusu: 596.892
 • Rakım: 16 m
 • Plaka Kodu: 67
 • Telefon Kodu: (+90) 372
 • Posta Kodu: 67xxx
 • İklimi: Karadeniz İklimi

Zonguldak Hakkında Genel Bilgi

Zonguldak şehri buradaki kömürün bulunmasından sonra hızla gelişmiştir. Daha önceki dönemlerde sıradan bir köy idi ve adı da sazlık manasına gelen Zongalık’tı. Bu isim zamanla değişmiş ve Zonguldak’a dönüşmüştür.

Zonguldak’ın Coğrafi Yapısı: Kentin yarısı dağlardan diğer yarısı ise düzlüklerden oluşmaktadır. Kentin %49’u dağlardan, %16’sı ovalardan ve geriye kalan %35’lik bölümü de platolardan oluşmaktadır. Dağlar denize paralel uzanmakta ve ortalama yükseklikleri 2000 metreyi geçmemektedir.

Zonguldak’ın Dağları: Kuzey Toros Dağlarının yer aldığı şehirde dağlar üç sıra halinde uzanmaktadır. Bu dağlardan önemlileri Kızılcaören Tepesi, Göktepe, Sarıçiçek Tepesi, Göldağı, Boğma Tepe, Kızıltaç Tepesi, Kaklıcak Tepesi, Karatepe ve Panayır Tepe’dir.

Zonguldak’ın Akarsular: Dağların yoğun olduğu yerlerde akarsuların sayısı da fazladır. Buna bağlı olarak Zonguldak akarsu bakımından oldukça zengindir. Bunların birçoğu küçük sayılabilecek akarsulardır. Kentten bulunan önemli akarsular Filyos Çayı, Araplı Irmağı, Gülünçırmak ve Üzülmez Deresidir.

zonguldak filyos

Zonguldak İklimi: Karadeniz kıyısında yer alan kentte Karadeniz iklimi etkili olmaktadır. Her mevsim yağışlı olan kentteki yağışlar iç kesimlere biraz daha az yağmaktadır. Ayrıca Zonguldak, Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasını doğrudan aldığı için diğer Karadeniz kentlerine göre nispeten daha soğuktur. Yıl içindeki sıcaklıklar -8 derece ile 40 derece arasında değişmektedir.

Zonguldak’ın Komşuları: Kentin bir tarafında Karadeniz bulunmaktadır. Diğer tarafta ise Bolu, Karabük, Bartın ve Düzce yer almaktadır.

Zonguldak İlçeleri: Küçük bir alana sahip olan kentin ilçe sayısı da azdır. Zonguldak’a bağlı olan ilçeler Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Alaplı ve Ereğli’dir.

Zonguldak Şehrinin Ekonomik Yapısı: Zonguldak ekonomisi önceden tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanmaktaydı. Fakat burada bulunan kömür madeninden sonra bu durum hızla değişmiştir. Kent ekonomisi şuanda madencilik ve sanayiye dayanmaktadır. Birçok kişi bu sektörlerde çalışmaktadır.

Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak’ın konumu ve buradan çıkan kömür ulaşım seçeneklerini de artırmıştır. Kente karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ulaşılmaktadır. Kent içerisinde havalimanı bulunmasına rağmen burası aktif olarak kullanılmamaktadır. İnsanlar çevre illerdeki havalimanlarına gitmekte ve buradan uçaklarla seyahat etmektedir.

Karayolu Ulaşımı: Çevre illerden ve Ankara ile İstanbul gibi büyük kentlerden Zonguldak’a karayolu ile gelmek mümkündür. Burada yer alan otogardan yapılan otobüs seferleri ile de ülkenin farklı noktalarına gidilebilmektedir.

zonguldak ulaşım

Denizyolu Ulaşımı: Zonguldak’ta bulunan limandan İstanbul ile Hopa arası yolcu taşımacılığı yapan gemiler yolcu almaktadır. Böylece buraya denizyolu ile de ulaşılmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı: Kent merkezine yakın bir konumda bulunan tren garından trenlere binilerek seyahat edilebilmektedir.

Şehir içi ulaşım ise otobüs, minibüs, dolmuş ve taksiler ile sağlanmaktadır.

Zonguldak’ta Nerede Kalınır

5 Yıldızlı Oteller: 

 • Dedeman Zonguldak

4 Yıldızlı Oteller: 

 • Hotel Emirgan
 • TuntasBeach Hotel Altınkum

3 Yıldızlı Oteller: 

 • Bab-i Zer Boutique Konaklama ve Retaurant
 • Azim Otel

Zonguldak’ta Ne Yenir?

Zonguldak yemek kültürü açısından son derece zengindir. Kentte yapılan yemekler ile Türk mutfağı ciddi derecede zenginleşmektedir. Yapılan yemeklerde Karadeniz’e has ürünler ve balıklar kullanılmaktadır. Ayrıca et ürünleri de yemeklerin temel maddeleri arasında yer almaktadır.

zonguldak'ta ne yenir

Kentte yapılan yemeklerden bazıları Pırasa Çorbası, Kızılcık Çorbası, Yumurtalı İsput Otu Kavurması, Gartlaç, Höttürme, Cizleme ve Balkabaklı Gözlemedir. Bunların dışında da farklı lezzetler bulunmaktadır.

Zonguldak’ın En İyi 10 Restoranı

 • Ereğli Pidecisi
 • Güverte Lokantası
 • Çatı Kebap
 • Fener Cafe/Restaurant
 • Düş Molası
 • Coşkunoğlu Kebap Izgara
 • Çetinler Restaurant
 • Dedeman Panaroma Restaurant
 • Öztürk Kebap Salonu
 • Çakaloğlu Değirmen Restaurant

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldak içerisinde yer alan turistik mekanların önemli bir kısmı doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Bölgenin karakteristik özelliklerini taşıyan kentte farklı doğal oluşumlar bulunmaktadır. Bunların yanında farklı tarihi yapılar ve kalıntılar da kent içerisinde yer almaktadır. Bütün bunları daha yakından görmek isteyen çok sayıdaki kişi yıl içinde buraya gelmektedir.

Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı): Ereğli Müzesi Sultan II. Abdülhamit döneminde yapılmıştır. 1870’li yıllarda Sancak Beyi olan Halil Paşa tarafından yaptırılan bu konak eski bir kilisenin üzerine inşa edilmiştir. İnşa edildikten sonra farklı amaçlarla kullanılan bu yapı bir dönem okul binası olarak da hizmet vermiştir. 1989 yılında ise Kültür Bakanlığı devreye girmiş ve bu konağı alarak önce restore ettirmiştir. Daha sonra ise 1998 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze içerisinde Lidyalılar döneminde Osmanlılar dönemine varıncaya kadar çok farklı dönemlere ait çok sayıda eser sergilenmektedir.

Zonguldak ereğli müzesi

Tieion Antik Kenti ve Filyos Kalesi: Zonguldak sınırlar içerisinde yer alan antik kent tam olarak Çaycuma ilçesi içerisinde yer almaktadır. Filyos çayına çok yakın bir konumda yer alan antik kentten elde edilen bilgiler kendi dönemine aydınlatacak cinstendir. Burasının milattan önce 70 yılında Roma İmparatorluğu tarafından inşa ettiği bilinmektedir. Daha sonra Bizans tarafından ticaret ve balıkçılığı yapıldığı bir kent olarak kullanılmıştır. Zaman içinde buraya hakim olan Selçuklular ve Osmanlıların da burayı kullandığı bilinmektedir. Burada yer alan bir başka önemli yapı ise Filyos Kalesidir ve o da Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kalenin yapım tarihi net olarak bilinememektedir. Bunun nedeni olarak da kitabenin zaman için kaybolması gösterilmektedir.

Gökgöl Mağarası: Ülkemizin en uzun mağaralarından birisi olan Gökgöl Mağarasının toplam uzunluğu 3.350 metredir. Bu uzunluğu ile ülkemizde bulunan mağaralar arasından 10.sırada yer alan yapı kent merkezine sadece 3 km uzaklıktadır. Mikro klima özelliği gösteren mağaranın astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

zonguldak gokgol magarasi

Zonguldak’ta Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Tarih boyunca sıradan bir köy olarak kalan kent kendi doğallığını korumayı başarmıştır. Bu doğallık kültür ve sanat alanında ciddi bir zenginliğe sebep olmaktadır. Kent içerisinde yılın bazı dönemlerinde farklı etkinlikler ve festivaller yapılmaktadır. Bunlardan bazılarında ürün tanıtımları da yapılmaktadır. Şehir dışından gelen insanlar da bunlara katılmaktadır.

zonguldak devrek baston ve kultur festivali

Kentte yapılan festivallerden bazıları şunlardır:

 • Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali
 • Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali
 • Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 
 • Karadeniz Ereğli Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali
 • Karadeniz Ereğli Hamsi Festivali

Zonguldak’ta Eğlence Yerleri

Zonguldak’ın hızlı gelişimi buraya olan ilgiyi artırmıştır. İnsanlar buraya farklı amaçlarla gelmekte ve geceleri eğlenmek için burada yer alan mekanlara gitmektedir. Kent merkezinde yer alan eğlence mekanlarının sayısı diğer kentlere göre biraz azdır fakat buradaki talebi karşılamaktadır. Kent içerisinde yer alan eğlence mekanlarından bazıları şunlardır:

 • Okyanus&Takoz Cafe Bar
 • Zonguldak Sea Club&Cafe
 • Dedeman Roof Bar
Zonguldak şehrine ait havalimanı var mıdır?
Zonguldak ilinde şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan Çaycuma Havalimanı bulunmaktadır. Burası 2007 yılında yeniden hizmete girmiştir.
En ucuz Zonguldak uçak bileti nasıl bulunur?
Zonguldak Çaycuma Havalimanından hareket ederek yurt içinde ve yurtdışında 8 noktaya uçak biletini en ucuza alabilmek için Fastfly uygulamasını kullanabilirsiniz.
Zonguldak şehrinin en ünlü müzesi hangisidir?
Zonguldak ili madenciliğin yapıldığı bir il olması sebebiyle burada bulunan müzeler arasında da en ünlü müze Zonguldak Maden Müzesidir.
Zonguldak şehrine en yakın havalimanı hangisidir?
Zonguldak iline en yakın havalimanı merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan Zonguldak Çaycuma Havalimanıdır. Burası 2007 yılında yeniden hizmete girmiştir.
Zonguldak en lezzetli yöresel yemeğinin ismi nedir?
Zonguldak ilinin en meşhur yemekleri arasında uğmaç çorbası, tenekede tavuk ve Ereğli pidesi bulunmaktadır. Tatlı olarak ise beyaz baklavayı tadabilirsiniz.